Szkoła dla polskich dzieci w Wolnym Mieście Gdańsku
Finał prac remontowych w budynku przy ul. Gdańskiej 32 podsumowano we wtorek, 16 lipca, podczas konferencji prasowej.
- Spotykamy się dziś w miejscu wyjątkowym nie tylko na mapie Brzeźna, ale też szczególnym dla historii Gdańska. W tym budynku przy ul. Gdańskiej 32 uczyły się przed wojną polskie dzieci. Nasi konserwatorzy zabytków dotarli do dokumentów, z których wynika, że w 1934 roku naukę pobierało 54 uczniów. Dziś możemy się cieszyć pięknym efektem remontu - powiedział Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska, który wcześniej jako zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych nadzorował inwestycję.
Prace w budynku przy ul. Gdańskiej 32 rozpoczęły się w sierpniu 2023 r. Koszt inwestycji wyniósł 4 055 306 zł, z czego wartość dofinansowania unijnego to 719 036 zł. Dotacja z UE pochodziła z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ok. 300 metrów kwadratowych.
Prawdziwa perła architektoniczna
Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa, podziękowała Piotrowi Kryszewskiemu za nadzór nad inwestycją.
- To niebywały sukces. Budynek jest naszą perłą architektoniczną. Co istotne, remont nie tylko przywrócił dawny blask budynkowi, ale również dostosował go do współczesnych wymogów. Z uwagi na historyczny charakter budynku wszystkie roboty zostały wykonane zgodnie z programem prac konserwatorskich - mówiła Emilia Lodzińska, która przejęła nadzór nad gdańskimi nieruchomościami komunalnymi.
Rusza gruntowny remont XIX-wiecznego Dworu Uphagena, dawnego Pałacu Ślubów
Dodała, że trwają prace nad kolejnymi inwestycjami w nierchomości komunalne w innych częściach miasta. - Przed nami ambitny projekt remontu ponad stu kamienic w Gdańsku. Obecnie jesteśmy na etapie szukania wykonawców prac projektowych - wyjaśniła Emilia Lodzińska.
Satysfakcji z zakończonej inwestycji nie krył też Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska.
- Bardzo się cieszę, że ten jeden z najstarszych budynków w Brzeźnie został gruntownie zmodernizowany i udało się to zrobić krótko po tym, jak wyremontowano Dom Zdrojowy. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach już tak małych szkół, bo historycznie była to placówka szkolna, już praktycznie nie ma. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to krok po kroku odzyskujemy dla przyszłych pokoleń zabytki w mieście - podkreślił radny.
Jakie prace zrealizowano w budynku?
O tym, co wykonano w budynku opowiedział Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.
- Budynek stał wiele lat zaniedbany. Został podniesiony prawie z ruin i zachowano w nim wartości historyczne. Zakres remontu obejmował nie tylko termomodernizację, wymianę najważniejszych instalacji, ale też wzmocnienie murów i stropów oraz wymianę dachu - mówił Ziemowit Borowczak.
Obiekt został wyposażony m.in. w instalację BMS (ang. Building Management System), która pozwala na zdalny odczyt poszczególnych mediów, kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń, a także informuje o awariach.
Ponadto, budynek został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a teren wokół niego zagospodarowano tak, aby zwiększyć komfort jego użytkowania.
Kto będzie użytkował budynek przy ul. Gdańskiej 32?
Do pięknie wyremontowanego wnętrza dawnej, przedwojennej szkoły wprowadzi się Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta.
- Działamy w Gdańsku od 1989 r. i tak naprawdę po raz pierwszy zadbaliśmy teraz o naszych pracowników. Do tej pory nie mieliśmy wystarczających finansów, aby remontować przestrzenie biurowe. Dlatego bardzo się cieszymy, że miasto Gdańsk zainwestowało w ten obiekt i przekazało go do użytkowania organizacji pozarządowej. Kiedy pierwsi nasi pracownicy zobaczyli, w jakich pomieszczeniach, będą niedługo urzędować, byli autentycznie oczarowani. Dostaliśmy miejsce, w których godnie będziemy realizować nasze zadania - mówił Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, Koło Gdańskie.
Przez ostatnie 20 lat Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta miało swoją siedzibę w budynku przy ul. Władysława IV 12 w Nowym Porcie.
Międzynarodowe Targi Gdańskie stawiają na rozwój. Będzie nowa hala i hotel
W budynku przy ul. Gdańskiej 32 pracować będzie ok. 15-20 osób z Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta
W Gdańsku Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta pomaga codziennie ponad tysiącom osób potrzebujących, nie tylko bezdomnym.
Krótka historia budynku przy ul. Gdańskiej 32
Zgodnie z art. 104 Traktatu Wersalskiego oraz art. 33 konwencji polsko-gdańskiej Senat Wolnego Miasta Gdańska został zobowiązany do organizacji na terenie Wolnego Miasta Gdańska polskich szkół podstawowych (powszechnych).
W sumie, na terenie całego Wolnego Miasta Gdańska powstały tylko dwie samodzielne szkoły senackie dla polskich dzieci. Pierwszą z nich otwarto w Gdańsku w 1920 r. przy dzisiejszej ul. Świętojańskiej oraz drugą właśnie przy ul. Gdańskiej.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OTWARCIA BUDYNKU PRZY UL. GDAŃSKIEJ 32 PO REMONCIE:
Pierwotnie budynek stanowił część większego założenia, składającego się z właściwego budynku szkolnego, sytuowanego przy szosie do Brzeźna, dziś ulicy Gdańskiej, z rozległym dziedzińcem i budynkiem gospodarczym, o konstrukcji szkieletowej, sytuowanym w głębi, dobudowanym w 1927 r., mieszczącym stajnie.
Budynek szkolny, pierwotnie dwutraktowy, mieścił dwie duże sale w trakcie zachodnim i cztery nierównej wielkości w trakcie wschodnim. W środku był wąski korytarz. Poddasze nad częścią główną nie było użytkowe, w górnej kondygnacji ryzalitu mieściły się dwie izby.
W ostatnich latach w budynku przy ul. Gdańskiej 32 znajdowały się lokale mieszkalne. Ostatni mieszkańcy opuścili go w czerwcu 2022 r.