• Start
  • Wiadomości
  • “Budowlane Oskary” dla trzech inwestycji 2022 roku z Gdańska

“Budowlane Oskary” dla trzech inwestycji 2022 roku z Gdańska. Kogo docenili fachowcy?

Ogólnopolski konkurs Budowa Roku organizuje Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Nagrodą I stopnia (w trzystopniowej skali) wyróżniono 22 inwestycje, wśród nich trzy z Gdańska. Otrzymały je: apartamenty Opacka zrealizowane przez dewelopera Invest Komfort, Młyny Gdańskie Allcon-u oraz Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej.
25.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
allcon-budowa-roku-2022-mlyny-gdanskie
Budowa Roku - konkurs organizuje Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii
fot. mat. ALLCON

Medale Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II od Rady Miasta Gdańska. Nasze WIDEO z gali

Konkurs Budowa Roku już od ponad trzech dekad, promuje najlepsze polskie projekty i dobre praktyki budowlane. W skład jury wchodzą eksperci, którzy szczegółowo analizują setki inwestycji z całego kraju pod kątem m.in. jakości realizacji, rozwiązań technologicznych oraz wpływu projektu na środowisko i region.

Konkurs organizuje, w tym roku odbyła się 33 edycja wydarzenia, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

Apartamenty Opacka_Invest Komfort_1
Apartamenty Opacka mają unikalne położenie - w sercu dzielnicy, przy parku Oliwskim i w pobliżu zabytkowej archikatedry Oliwskiej
fot. ONI Studio 3

Oliwa - apartamenty Opacka przy ul. Opackiej 2, 2A, 4, 6

Opacka powstała w sercu dzielnicy, przy parku Oliwskim i w pobliżu zabytkowej archikatedry Oliwskiej. Charakter tej inwestycji łączy wielowiekowe dziedzictwo Gdańska ze współczesną myślą architektoniczną. 

To zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z infrastrukturą techniczną, ciągiem pieszo-jezdnym i zagospodarowaniem terenu parku. Inwestycja obejmowała w swoim zakresie zarówno budowę zespołu budynków wielorodzinnych, ogólnodostępnego kameralnego parku, jak i przebudowę Potoku Oliwskiego (koryto zabezpieczono przed wylewami). W skład zespołu wchodzą 4 czterokondygnacyjne budynki mieszkalne wielorodzinne oraz podziemne hale garażowe, zespoły komórek lokatorskich, pomieszczeń technicznych oraz pomocniczych.

Z obydwu hal garażowych przejść można do części rekreacyjno-sportowej, przeznaczonej tylko do użytku mieszkańców osiedla. 

Opacka - apartamenty wybudował deweloper Invest Komfort
fot. ONI Studio 3

Deweloper podjął się również rewitalizacji pobliskiego terenu pocysterskiego, przywracając mu dawne walory i przekształcając w publiczny park o powierzchni 5000 m2. Na jego terenie oraz inwestycji zasadzono 12 tysięcy roślin, w tym dorosłe kasztanowce, dęby i lipy. Inwestor przywrócił też staw wodny, w którego kierunku łagodnie opadają zielone tarasy. Obok zrealizowano deszczowy staw roślinny, który zbiera wodę powierzchniową i oddaje jej nadmiar do pobliskiego Potoku Oliwskiego.

Nad wizerunkiem wnętrz pracowali architekci z PB Studio, natomiast projekt zieleni powstał w Studio Krajobraz.

Powierzchnia zabudowy wynosi 1411,18 m2, powierzchnia użytkowa 4149,50 m2, a kubatura budynków 18 517,50 m3. Całość prac wykonano w ciągu 32 miesięcy.

Opacka zdobyła też tytuł Award Winner w międzynarodowym konkursie European Property Awards 2022-2023 i została uznana Najciekawszą Inwestycją Mieszkaniową 2022 w plebiscycie Trojmiasto.pl.

  • Inwestor, deweloper i generalny realizator inwestycji: INVEST KOMFORT
  • Spółka Akcyjna Sp. K., Gdynia
  • Jednostka projektowa: Roark Studio Spółka z o.o., Sp.k., Sopot
  • Kierownik budowy: mgr inż. Krzysztof Alicki
  • Inspektor nadzoru: mgr inż. Grzegorz Kaczmarek
  • Główni projektanci: dr inż. arch. Jakub Bladowski (architektura), mgr inż. Piotr Puzyrewski, mgr inż. Daniel Sulkowski (konstrukcja)
allcon-mlyny-gdanskie-kolo-mlynskie
Na zdj. Młyny Gdańskie. - Budowa Roku to dla nas bardzo ważna nagroda, ponieważ jest przyznawana przez ekspertów, którzy doskonale znają branże budowlaną i stosowane na rynku rozwiązania. Jury ocenia m.in. podejście do problemów technicznych, które świadczy o wysokim poziomie i doświadczeniu zespołu budowlanego – mówi Łukasz Śledź, dyrektor ds. Przygotowania i Realizacji Inwestycji spółki mieszkaniowej Allcon
fot. mat. dewelopera Allcon

Siedlce - Młyny Gdańskie – budynki mieszkalne wielorodzinne AB i CD w Gdańsku przy ul. Jacka Malczewskiego

Młyny Gdańskie powstały w gdańskiej dzielnicy Siedlce. To spokojna i zielona okolica niedaleko Śródmieścia, była wieś, która od 1454 r. należy do Gdańska. 

Młyny Gdańskie od strony ul. Malczewskiego powstały w zabudowie pierzejowej. Układ ten pozostał w zgodzie z pierwotną zabudową i historią tego miejsca. Forma architektoniczna budynków była inspirowana budynkami dawniej istniejącymi w tym miejscu oraz oryginalną, historyczną zabudową znajdującą się do dziś w sąsiedztwie. Istniejące tu niegdyś budynki miały ceglane szachulcowe ściany zewnętrzne, wypełnione cegłą ceramiczną. Inwestycja usytuowana jest w sąsiadującej z śródmieściem dzielnicy Siedlce. W przeszłości Siedlce były kojarzone głównie z tutejszymi młynami, potokiem oraz ogrodami i sadami wiśniowymi. Historia tej części miasta była odniesieniem dla architektów do stworzenia oryginalnego, a zarazem komfortowego miejsca do życia. Łącznie w inwestycji zaprojektowano 166 lokali mieszkalnych.

mlyny-ganskie-siedlce-patio-allcon
Młyny Gdańskie - unikalna architektura inwestycji nawiązuje do historii Siedlec, dzielnicy znanej z młynów i sadów
fot. mat. dewelopera Allcon

Allcon wprowadził do projektu wewnętrzny dziedziniec z ozdobnymi krzewami i drzewami, gdzie mieszkańcy mogą odpoczywać i integrować się na świeżym powietrzu. Zaplanowano tam także ścieżki spacerowe i kaskadę wodną z unikalnym kołem młyńskim.

Powierzchnia zabudowy wynosi 3268,20 m2, powierzchnia użytkowa 18 133,71 m2, a kubatura budynków 67 542,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 27 miesięcy.

  • Inwestor: ALLCON OSIEDLA Sp. z o.o., Gdynia
  • Generalny wykonawca: ALLCON BUDOWNICTWO Sp. z o.o., Gdynia
  • Jednostka projektowa: B1 Architekci S.C., Gdańsk
  • Kierownik budowy: mgr inż. Szymon Jasieński
  • Inspektor nadzoru: mgr inż. Leszek Kuziora
  • Główni projektanci: mgr inż. arch. Jakub Bartoszewicz, mgr inż. arch. Karol Krzempek (architektura), mgr inż. Adam Skolimowski (konstrukcja)
20230425-stos-kraken-104_949x633
Centrum Kompetencji STOS
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wrzeszcz - Centrum Kompetencji STOS przy ul. Traugutta 75

Centrum Kompetencji STOS w Gdańsku Wrzeszczu to obiekt unikatowy w skali kraju, zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Arch-Deco i projektanta Zbigniewa Reszkę. Budynek został wkomponowany w istniejący górzysty teren i ma ciekawą formę architektoniczną. Pewne jego obszary podkreślono rodzajem i kolorem elewacji: poziom 0 ‒ cegła, budynek A - jasna elewacja, a budynek B - ciemna. Pomiędzy budynkami stworzono „oś widokową” na gmach Politechniki Gdańskiej. 

budynek
Centrum Kompetencji STOS, w podziemiach serwerownia i superkomputer Kraken
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kluczowym elementem nagrodzonego budynku jest ukryta pod ziemią serwerownia, w której znajduje się nowy superkomputer Politechniki Gdańskiej – Kraken. Jego moce obliczeniowe umożliwią naukowcom prowadzenie skomplikowanych symulacji czy zaawansowanych prac związanych m.in. z rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, energetyką jądrową, technologiami ochrony środowiska, czy medycyną i farmaceutyką, przetwarzanie i archiwizację ogromnych zbiorów danych.

Z końcem roku Kraken osiągnie moc obliczeniową równą 13,6 PFlops, co wedle prognoz uplasuje go w grudniu 2023 r. w TOP 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie i w czołówce superkomputerów używanych w Europie.

Powierzchnia zabudowy wynosi 3446,00 m2, powierzchnia użytkowa 12 460,00 m2, a kubatura budynku 62 961,90 m3. Całość prac wykonano w ciągu 29 miesięcy.  Łączny koszt inwestycji wyniósł prawie 250 mln zł.

Politechnika uruchomiła superkomputer Kraken. Jest wśród 100 najmocniejszych na świecie

  • Inwestor: Politechnika Gdańska
  • Generalny realizator inwestycji: Politechnika Gdańska CI TASK, Gdańsk
  • Generalny wykonawca: konsorcjum firm: NDI Spółka Akcyjna, Sopot i NDI SOPOT Spółka Akcyjna
  • Jednostka projektowa: ARCH-DECO Sp. z o.o., Gdynia
  • Kierownik budowy: mgr inż. Dominik Kardynał
  • Inspektor nadzoru: mgr inż. Ariel Deja
  • Główny projektant: mgr inż. arch. Zbigniew Reszka (architektura).

Oprac. na podst. www.budowaroku.pl

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej