Ulica Długie Ogrody. Już wiadomo, jakie potrzeby i oczekiwania mają mieszkańcy
- Zgodnie z planem zakończyliśmy układanie mas bitumicznych na rondzie u zbiegu ul. Czerskiej, Niepołomickiej i Starogardzkiej, skrzyżowanie jest przejezdne. Nie oznacza to jednak końca wszystkich prac - będą trwały jeszcze w drugiej połowie grudnia – poinformował na Facebooku zastępca prezydent ds. i zrównoważonego rozwoju i inwestycji Piotr Grzelak.
To oznacza, że przywrócona została dotychczasowa organizacja ruchu. O chwilę cierpliwości proszeni są jeszcze rowerzyści.
- W przyszłym tygodniu planowane są prace związane z układaniem ostatniej warstwy na drodze rowerowej. Konieczne będzie także wymalowanie oznakowania poziomego. Nadal mogą trwać także ostatnie prace wykończeniowe – informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Pomagały specjalne nagrzewnice
Najważniejszą częścią prowadzonej w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe inwestycji na rondzie u zbiegu ul. Czerskiej, Niepołomickiej i Starogardzkiej inwestycji było układanie ostatnich mas bitumicznych. Odbyło się to w nocy z poniedziałku na wtorek, 11-12 grudnia, i z wtorku na środę 12-13 grudnia.
Prace te wymagały odpowiednich warunków pogodowych i dodatniej temperatury. Dlatego, oprócz znalezienia dogodnego terminu, potrzebne było pozyskanie przez wykonawcę specjalnych nagrzewalnic, które ułatwiły proces wylewania asfaltu.
Obejrzyj film z wykorzystaniem specjalnych dmuchaw nagrzewających powierzchnię, na której układane były masy:
O inwestycji
Nowe rondo ułatwi poruszanie się nie tylko kierowcom, ale także pieszym i rowerzystom. Oprócz nowego układu drogowego dla każdej z tych grup, w zakresie zadania uwzględniono również budowę kanalizacji deszczowej i ogrodu deszczowego.
Zadanie jest koordynowane przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska i spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Wykonawcę w przetargu: firmę STRABAG Sp. z.o.o, DRMG wyłoniło 20 maja. Umowa na realizację została podpisana 25 lipca. Prace planowo miały zakończyć się na przełomie II i III kwartału 2023 roku.
Koszt prac wyniósł niecałe 11 mln złotych.
Pięć uchwał w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego