Niwelowanie skutków zmian klimatycznych
Gdańsk konsekwentnie inwestuje w budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Jednym z przykładów jest planowana inwestycja związana z budową odwodnienia ul. Nowe Ogrody i 3-go Maja. Właśnie podpisano umowę realizację tego zadania.
Zamknięcie drogi na czas remontu. Remont ważnego skrzyżowania w dzielnicy Chełm
- Wskutek zmian klimatu, mamy coraz częściej susze, a potem intensywne opady. Nagromadzenie wody w jednym miejscu staje się poważnym problemem, szczególnie dla dużych miast. W Gdańsku podczas intensywnych opadów ogromna ilość wody spływa do kanalizacji Potoku Siedleckiego, który nie jest w stanie jej przyjąć. Powoduje, to m.in. utrudnienia komunikacyjne. Sytuację poprawi budowa odwodnienia na skrzyżowaniu ul. Nowe Ogrody i 3-go Maja - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Przedmiotem inwestycji będzie poprawa odprowadzenia wód deszczowych poprzez wykonanie podwójnego systemu odwodnienia ułożonego wzdłuż i w poprzek ul. Nowe Ogrody i ul. 3-go Maja.
Kto przebuduje ulice?
Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma POLEKO BUDOWNICTWO sp. z o.o. Koszt inwestycji to niecałe 7 mln złotych. Koniec prac przewidziano w czerwcu 2023 r.
Po zakończeniu budowy systemu odwodnienia i kanalizacji deszczowej odtworzone zostaną nawierzchnie ulic oraz torowisko. W związku z dużym zakresem inwestycji nieuniknione będzie czasowe zamknięcie skrzyżowania, w tym m.in. dla ruchu tramwajów, ale szczegóły poznamy po opracowaniu projektu tymczasowej organizacji ruchu. O wszelkich zmianach będziemy informowali z wyprzedzeniem. Warto również podkreślić, że zmiany w organizacji ruchu nie będą obowiązywały przez cały okres trwania inwestycji i dołożymy wszelkich starań, by zminimalizować utrudnienia.
Inwestycja jest częścią programu Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – miasto Gdańsk – etap III, współfinansowanego ze środków unijnych.
Pierwszy krok do budowy rowerowej ekostrady na Węźle Groddecka - ogłoszono przetarg
Obecnie trwają prace projektowe nad zbiornikiem retencyjnym Kartuska, a także zbiornikiem M2 (powstanie w okolicy ul. Starogardzkiej). Przebudowa czeka też zniszczony w 2016 roku zbiornik Subisława na Potoku Oliwskim. Aby zminimalizować ryzyko zatorów w Kanale Raduni, zaprojektowano specjalne urządzenia czyszczące. Przetarg na ich montaż został już ogłoszony.