• Start
  • Wiadomości
  • Budowa gdańskiej spalarni odpadów wchodzi w kolejny etap. Rozpoczął się montaż rusztu

Budowa gdańskiej spalarni odpadów wchodzi w kolejny etap. Rozpoczął się montaż rusztu

Na budowie Portu Czystej Energii w Gdańsku rozpoczął się montaż rusztu, na którym spalane będą odpady. Tym samym do typowych robót budowlanych dołączyły prace związane z montażem elementów technologicznych instalacji termicznego przekształcania odpadów.
12.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ruszt jest jednym z najważniejszych elementów technologicznych instalacji, bo to właśnie na nim odbywać się będzie spalanie odpadów
Ruszt jest jednym z najważniejszych elementów technologicznych instalacji, bo to właśnie na nim odbywać się będzie spalanie odpadów
mat. Portu Czystej Energii w Gdańsku

 

 

Rozpoczęcie montażu rusztu poprzedził szereg przygotowań i działań realizowanych w minionych miesiącach. Części rusztu dotarły na budowę w czerwcu, w ramach wielkogabarytowego transportu. Sam ruszt ze względu na swoją wielkość i wagę musiał zostać podzielony na części i przewieziony kilkoma pojazdami ciężarowymi. Równie wielkim wyzwaniem była realizowana w lipcu dostawa i montaż stalowych elementów konstrukcji wsporczej, na której rozpoczął się właśnie montaż wspomnianego rusztu. Na potrzeby operacji został sprowadzony specjalny samojezdny dźwig o unosie 500 ton.

- Do niedawna na placu budowy zobaczyć można było jedynie imponujące płyty fundamentowe i rosnące żelbetowe ściany kolejnych budynków. Prace konstrukcyjno-budowlane będą trwały nadal, jednak budowa wchodzi w nowy etap - montażu konstrukcji i elementów technologicznych zakładu znajdujących się wewnątrz budynków - mówi Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu spółki Port Czystej Energii, inwestora, którego jednym z zadań jest nadzór nad budową i późniejszą eksploatacją zakładu. - To ważny moment, ponieważ rozpoczęcie prac instalatorskich to kolejny kamień milowy przy budowie takich obiektów jak nasz.

 

Ruszt montowany jest na istniejącej już konstrukcji wsporczej
Ruszt montowany jest na istniejącej już konstrukcji wsporczej
mat. Portu Czystej Energii w Gdańsku

 

Jak podkreśla spółka Port Czystej Energii oraz Generalny Wykonawca, dotychczasowe prace budowlane, dostawy i montaże przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. Na kolejne miesiące przewidziano między innymi wzniesienie konstrukcji wsporczej kotła oraz montaż jego elementów, które w części trafiły już na budowę. Po uruchomieniu, gdańska instalacja ma przetwarzać 160 tysięcy ton, nienadających się do recyklingu odpadów komunalnych rocznie, w efekcie czego powstanie „zielona” energia elektryczna i ciepło.

- Ruszt to jeden z najważniejszych elementów instalacji. To na nim zachodzi pierwszy etap procesu termicznego przekształcania odpadów, który w konsekwencji prowadzi do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Jest to zaawansowany technologicznie element, a na budowę instalacji w Gdańsku dostarczyliśmy ruszt o wysokich parametrach technicznych - mówi Alessandro Sammartano, Project Manager z Termomeccanica Ecologia, firmy odpowiedzialnej za technologię gdańskiego zakładu.

Gdańska spalarnia to nowoczesna elektrociepłownia, gdzie paliwem- zamiast tradycyjnych, kopalnych źródeł energii, jak węgiel czy gaz - będą odpady komunalne, z których nic już nie da się zrobić. Ta zaawansowana technologicznie instalacja, jedna z najnowocześniejszych w Europie, zaprojektowana została według najnowszych wytycznych BAT (Best Available Technology), czyli Najlepszych Dostępnych Technik, co oznacza między innymi bardzo zaawansowany system oczyszczania i kontroli jakości spalin.

Uruchomienie obiektu przewidziano na koniec 2023 roku.

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych