Spektakularna inwestycja w centrum Gdańska realizowana jest od pół roku.
– Obserwowaliśmy ludzi, którzy przechodzili obok ogrodzenia i bardzo często zaglądali przez najróżniejsze luki w płotach, a także wyciągających szyje pasażerów komunikacji miejskiej. Zaciekawienie jest ogromne, dlatego postanowiliśmy otworzyć taki punkt – mówi Tomasz Matusiak, dyrektor Multi Polska i pełnomocnik spółki Forum Gdańsk.
Ciekawie jest nie tylko na parterze obiektu. Na piętrze znajduje się oszklony taras widokowy, gdzie bezpiecznie i wygodnie można podglądać postępy na placu budowy.
– Prace mocno się rozpędzają, myślę, że to dobry moment na otwarcie punktu. Przychodzi zima, więc osoby czekające na autobus na pobliskim przystanku będą mogły tu wejść, ogrzać się i przy okazji sprawdzić, co dzieje się na terenie inwestycji – tłumaczy zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski.
Jak podkreśla wiceprezydent, Forum Gdańsk stanie się swoistym węzłem integracyjnym, łączącym nie tylko komunikację publiczną, ale i mieszkańców: – Przede wszystkim jednak wypełni przestrzeń, która przez długie lata była rozdzielona wąwozem kolejowym i niekoniecznie atrakcyjną zabudową.
Punkt informacyjny znajduje się przy ul. Wały Jagiellońskie, naprzeciwko Bramy Wyżynnej. Będzie czynny od wtorku do soboty w godz. 11-17.
Co się dzieje na budowie?
Rozpoczęły się prace fundamentowe pod główny kompleks usługowo-handlowy i rozrywkowy.
Trwa wznoszenie tzw. ściany 206. To ostatnia ściana zamykająca przestrzeń kolejową od strony ul. 3 Maja. Kiedy zostanie ukończona, rozpocznie się zadaszanie torów.
Trwa instalowanie podziemnej infrastruktury technicznej, w tym gazowej, ciepłowniczej i wodnej.
Zaczęły się przygotowania do rozbudowy wiaduktu w ciągu ul. Armii Krajowej, na którym będzie węzeł integracyjny komunikacji miejskiej – powstają już fundamenty podpór nowych wiaduktów.
Modernizowana jest również infrastruktura drogowa na wiadukcie Hucisko, pod którym znajdzie się nowa, ogólnodostępna ulica Nowe Podwale Grodzkie.
Cała inwestycja powinna być gotowa pod koniec 2017 r.
Forum Gdańsk, czyli co?
Inwestycja jest wpisana w ramy rewitalizacji historycznego Targu Siennego i Targu Rakowego. Już za dwa lata w sercu Gdańska pojawi się zupełnie nowa przestrzeń publiczna z kompleksem usługowo-handlowym. Powstaną tu Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska oraz węzeł przesiadkowy dla komunikacji miejskiej i infrastruktura drogowa wokół.
Nowoczesny kompleks będzie oferował 62 tys. mkw. powierzchni komercyjnej. Znajdzie się tu około 220 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście wieloekranowe kino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking na około 1,1 tys. miejsc. Będzie plac miejski z kawiarniami i restauracjami oraz ogólnodostępny bulwar biegnący wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni. Nie zabraknie również nowoczesnych powierzchni biurowych.
Będą też nowe rozwiązania komunikacyjne. Na przebudowanym wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który zintegruje autobusy, tramwaje i kolej oraz „przybliży” otwarty w 2015 roku przystanek SKM Gdańsk Śródmieście. Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Pod budynkami, wzdłuż torów kolejowych, będzie biegła ulica Nowe Podwale Grodzkie, która usprawni przejazd przez Forum. W rejonie inwestycji zmodernizowanych zostanie sześć skrzyżowań. Zrewitalizowane zostanie również przejście podziemne pod ul. Wały Jagiellońskie.
Projekt realizowany jest we współpracy pomiędzy Multi Poland i gminą miasta Gdańska oraz Grupą PKP.
Zobacz serwis poświęcony budowie Forum Gdańsk