• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno. Kolejne wejścia na plażę będą dostępne dla wózków inwalidzkich i dziecięcych

Brzeźno. Kolejne wejścia na plażę będą dostępne dla wózków inwalidzkich i dziecięcych

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosi w najbliższych dniach przetarg na wykonanie podestów prowadzących od wejść na plażę nr 55 i 56 w kierunku morza. Te, które wybudowano w ostatnich latach cieszą się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród osób niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami dziecięcymi, ale też wśród osób starszych.
05.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu wejście na plaże, widać piasek, po jego obu stronach drzewa, a w tle wodę morską
Przy wejściach na plażę nr 55 i 56 pojawią się całoroczne podesty, którymi będzie można dostać się blisko wody
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wygodne podesty niedaleko gdańskiego mola

Wejścia na plażę nr 55 i 56 znajdują się niedaleko mola w Brzeźnie, po jego lewej stronie, a więc idąc w kierunku Jelitkowa. Po prawej stronie mola, przy jednym z wejść (bliżej al. Hallera) funkcjonuje już, z powodzeniem, taki drewniany podest. W okresie letnim cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem, tak osób niepełnosprawnych, starszych, jak też tych zdrowych i silnych - wygodniej bowiem strzepnąć plażowy piach, ale też przejście nie wymaga większego wysiłku.

Przetarg, który zostanie wkrótce ogłoszony, dotyczyć będzie jednego z etapów „Zagospodarowania terenu wydmy przedniej w pasie nadmorskim na odcinku od wejścia na plażę nr 54 do 61 w Gdańsku". Zgodnie z założeniem, wykonawca będzie miał 35 tygodni od daty podpisania umowy na realizację podestów. Co istotne, nie tylko one powstaną w ramach tej inwestycji.

Tej jesieni w Gdańsku przybędzie 740 drzew

Jak zagospodarowane zostaną gdańskie wydmy?

Konstrukcja pomostów wykonana zostanie z tworzyw sztucznych i profili stalowych. Będą w kolorze brązowym.

Nawierzchnię stanowić będą deski ryflowane o grubości 4 cm i szerokości 16,5 cm, a oparte będą na legarach. Deski będą odporne na oleje, kwasy, ługi, sole, ale też promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Przy wejściu nr 55 podest będzie liczył 142 metry kw. powierzchni, a przy wejściu nr 56 - około 93 metrów kw.

Na podestach zamontowana zostanie mała architektura, czyli ławki, kosze na odpady i tablice edukacyjne. Przy wejściu nr 56 zaplanowano dodatkowo montaż "urządzenia zabawowego edukacyjnego" - do zabaw z piaskiem i wodą, oraz kłód drewna topolowego zakotwionych do gruntu. Będą też nowe nasadzenia.

Zanim powstaną podesty, wykonawca będzie musiał utworzyć strefę przedwydmia, co wymagać będzie stworzenia sztucznie zasilonych piaskiem enklaw - wykorzystany zostanie do tego piasek z prac ziemnych prowadzonych przy robotach fundamentowych pomostów - na nim zasadzone zostaną nowe rośliny. Będą to gatunki roślin piaskolubnych, typowych dla siedlisk wydmowych Zatoki Gdańskiej. Nasadzenia będą odbywały się etapami: w pierwszym roku zostaną posadzone najodporniejsze gatunki traw (trzcinnikownica nadbrzeżna, wydmuchrzyca piaskowa, kostrzewa kosmata), które ustabilizują piasek. Później zostaną dosadzone kolejne gatunki wydmowe: groszek nadmorski, szczotlicha siwa, kostrzewa poleska i przelot pospolity. Elementem dekoracyjnym, oraz ograniczającym przemieszczanie się piasku w obrębie enklaw przedwydmia, mają być suche konary i korzenie drzew.

na zdjęciu wejście na plażę, widać dużo piasku, a po obu stronach wejścia zielone drzewa, po prawej stoi rower
Wejścia nr 55 i 56 mają obecnie naturalny charakter. Plażowicze wchodzą od razu na piasek
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W Gdańsku są trzy dostępne dla wszystkich wejścia na plażę

Podesty znajdują się obecnie przy wejściu nr 63 w Jelitkowie - ta plaża jest w pełni dostępna od czerwca br. Pierwszą taką infrastrukturę oddano natomiast w 2021 roku, w Brzeźnie przy wejściu nr 50. Rok później podobna infrastruktura została przygotowana na Stogach.

Dzięki kładkom osoby poruszające się na wózkach, o kulach czy rodzice z dziećmi w wózkach mogą łatwiej dotrzeć na plażę, niemal do samej wody.

Gdańskie plaże dostępne dla wszystkich

Przyjazna plaża dla każdego

Całoroczne kładki to projekt zainicjowany przez Gdański Ośrodek Sportu, którego celem jest stworzenie przyjaznej, dostępnej przestrzeni plażowej. Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, już w 2010 roku zakupił wózek umożliwiający osobom z niepełnosprawnością ruchu kąpiel w morzu. Z amfibii można skorzystać w czasie wakacji na plaży przy wejściu nr 50 oraz na kąpielisku na Stogach (wejście nr 26). Co roku rozkładane są również, w okresie letnim, tymczasowe kładki przy najczęściej uczęszczanych wejściach na plażę.
Plaża dostępna dla wszystkich to także jedna z rekomendacji Gdańskiego Modelu na rzecz Równego Traktowania.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!