• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno, Jelitkowo, Stogi, Sobieszewo. Gdańskie plaże sprzątnięte przez uczniów

Brzeźno, Jelitkowo, Stogi, Sobieszewo. Gdańskie plaże sprzątnięte przez uczniów

Około 2 tysiący uczniów szkół ale też gdańszczanie, rodziny z dziećmi sprzątali gdańskie plaże w ramach kolejnej edycji „Sprzątania świata”. Z pasa nadmorskiego od Jelitkowa do Wyspy Sobieszewskiej zbierali śmieci, które zostawili po sobie odwiedzający plaże. - Sprzątanie, ale przy okazji edukacja na temat segregacji śmieci - mówi Magdalena Wiśniewska kierownik Referatu Strategii i Monitoringu Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
14.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sprzątanie gdańskich plaż w ramach kolejnej edycji akcji Sprzatanie świata
Sprzątanie gdańskich plaż w ramach kolejnej edycji akcji "Sprzątanie świata"
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Chętni dostali rękawice i kolorowe worki, zostali też pouczeni, co mają a czego nie mogą zbierać. Akcja nie obejmowała usuwania tzw. dzikich wysypisk i odpadów niebezpiecznych - do tego celu wyznaczony jest specjalny zespół w ramach funkcjonowania służb miejskich.

- Większość uczestników akcji to uczniowie szkół, dzieci - mówi Magdalena Wiśniewska. - Musimy dbać o ich bezpieczeństwo, dlatego zostali dokładnie poinformowani, jak mają sprzątać. Nie wolno im podnosić ciężkich przedmiotów, zbierać gruzu, potłuczonego szkła, strzykawek, materiałów opatrunkowych, środków medycznych czy innych materiałów niebezpiecznych. Także otwierać lub przenosić znalezionych beczek lub innych pojemników, gdyż mogą zawierać substancje toksyczne.

Akcja z udziałem młodzieży ma wymiar ekologiczny i zarazem edukacyjny
Akcja z udziałem młodzieży ma wymiar ekologiczny i zarazem edukacyjny
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Sprzątanie pasa nadmorskiego trwało pięć godzin, uczniowie zebrane śmieci od razu segregowali, bo ważnym elementem tegorocznego sprzątania była edukacja dotycząca dotycząca właśnie prawidłowej segregacji śmieci.

- To była też okazja do sprawdzenia swoich umiejętności segregowania odpadów wedle podziału na pięć frakcji, który obowiązuje w Gdańsku od kwietnia tego roku - mówi Sławomir Kiszkurno, dyrektor wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. - Dlatego szczególnie zależało nam na tym, aby w sprzątaniu uczestniczyły szkoły. Ubiegłoroczna edycja odbyła się w sobotę, w tym roku był to piątek, właśnie z myślą o zaangażowaniu uczniów i nauczycieli.

Uczniom w akcji sprzątania plaż pomagał Supersorter
Uczniom w akcji sprzątania plaż pomagał Supersorter
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Zebrane odpady zostaną dostarczone do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, tam zostaną zważone i zutylizowane.

- Coraz częściej widzimy obrazy ze świata, pokazujące okropnie zaśmiecone plaże czy wody mórz i oceanów. Oczywiście, w Gdańsku nie ma takiego problemu, co nie znaczy, że jest idealnie, i że nie powinniśmy się uwrażliwiać na to cywilizacyjne zagrożenie, choćby poprzez takie aktywności jak właśnie „sprzątanie świata” - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. - Wspólny spacer pasem nadmorskim to okazja nie tylko "doczyszczenia" tego terenu po sezonie turystycznym, ale też rozmowy o ekologicznych wyzwaniach i segregacji odpadów.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok