Brunon Zwarra (1919-2018)

Pisarz i publicysta, autor książek o historii Gdańska, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Najsłynniejsze jego działo to pięciotomowe „Wspomnienia gdańskiego bówki”. Brunon Zwarra zmarł 14 sierpnia 2018 roku. Miał 99 lat.
28.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Brunon Zwarra
Brunon Zwarra
fot. materiały Stowarzyszenie Biskupia Górka

Urodził się 18 października 1919 w Gdańsku. W latach 1929–1935 uczęszczał do Gimnazjum Polskiego, należał do polskich organizacji na terenie Wolnego Miasta Gdańska, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, Zjednoczenia Zawodowego Polskiego i KS Gedania.

Od 1935 pracował w Emalierni Johannesa Segora we Wrzeszczu. W czasie II wojny światowej więziony w obozach w Nowym Porcie, Stutthofie i Sachsenhausen.
Przed wojną mieszkał na Biskupiej Górce, potem w Oliwie. 


PRZECZYTAJ
 także bardzo ciekawy artykuł o tym, jak Brunona Zwarrę wspomina kierownik Muzeum Poczty Polskiej - oddział Muzeum Gdańska Marek Adamkowicz, który miał okazję poznać pisarza z bliska, cieszyć się jego zaufaniem i przeprowadził z nim wiele rozmów. 


Pracą literacką Brunon Zwarra zajął się w latach 70. XX wieku, dzięki namowom prof. Mariana Pelczara. Najważniejszym jego osiągnięciem było opracowanie publikacji “Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan” z 1984 roku, która zawiera 73 dokumentalne relacje o początkach II wojny światowej w Gdańsku. Zwarra jest też autorem autobiograficznych, pięciotomowych “Wspomnień gdańskiego bówki” oraz powieści “W gdańskiej twierdzy” i “Gdańszczanie”. W książkach prowadził ostrą polemikę z Günterem Grassem.

Gdański samorząd doceniał zasługi Brunona Zwarry, który został uhonorowany Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" oraz medalem księcia Mściwoja II.

Zmarł 14 sierpnia 2018 roku.

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana