Wakacje w mieście? Mamy propozycje dla najmłodszych SPRAWDŹ OFERTY
Od 6 lipca ponad dwadzieścioro dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 15 lat ćwiczy pilnie pod okiem instruktorów w Gdańsku w ramach lokalnej odsłony międzynarodowego projektu artystyczno-edukacyjnego Brave Kids 2020, którego głównym organizatorem i pomysłodawcą jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. W ciągu 10 dni przygotują program finałowy - spektakl, który zaprezentują w piątek, 17 lipca w Centrum św. Jana, znajdującym się pod egidą Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Wyjątkowość tego projektu polega na wykorzystaniu tego, co daje konglomerat kultur - jego uczestnikami są dzieci i młodzież różnych narodowości. Brave Kids łączy odległe od siebie o tysiące kilometrów źródłowe kultury i tradycje: muzyczne, taneczne i teatralne, zapraszając do udziału małych mieszkańców całego świata, którzy mają okazję się poznać, wymienić inspiracjami i zrobić coś wspólnie.
- Idea projektu Brave Kids jest między innymi taka, że dzieci uczą dzieci. Poprzez bezpośredni kontakt rozwijają na przykład umiejętności językowe - tłumaczy Aleksandra Musielak, koordynatorka finału projektu Brave Kids w Trójmieście.
- Różnią się doświadczeniami życiowymi, talentami artystycznymi, religiami i tradycjami. Łączą je za to chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka i niebywała umiejętność przełamywania barier i ograniczeń świata dorosłych - dodaje Marta Korga-Bistram z Nadbałtyckiego Centrum Kultury, które już drugi raz włączyło się w organizację projektu.
Dotychczas odbyło się 10 edycji wydarzenia, w których udział wzięło łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów. W swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Tegoroczna edycja wydarzenia jest nieco inna, z uwagi na pandemię koronawirusa. Zamiast globalnych inicjatyw, organizatorzy postawili w tym roku na lokalne. W Gdańsku udział w projekcie biorą dzieci pochodzące z różnych krajów: Polski, Ukrainy, Białorusi i Indii, ale na co dzień zamieszkałe w Trójmieście, a nie jak było do tej pory - za granicą.
Ponadto, zajęcia odbywające się w ramach Brave Kids, mają w tym roku charakter półkolonii. Kreatywne warsztaty artystyczne - taneczne i ruchowe - dla dzieci i młodzieży różnych narodowości odbywają się w Morskiej Szkole Podstawowej w Gdańsku. Prowadzi je dwoje instruktorów: Kacper Matuszewski - finalista You Can Dance i członek Sopockiego Teatru Tańca, oraz tancerka i nauczycielka tańca Agnieszka Ćwieląg. Obok instruktorów artystycznych biorą w nich udział instruktorzy społeczni: psycholog Aleksandra Mońko i nauczycielka Weronika Figurska-Zięba.
- Zadaniem tej dwójki jest wsparcie integracji grupy oraz przełamywanie barier w kontakcie, a także tremy przed występowaniem na scenie. Brave Kids to niezwykły projekt i autorski model pracy twórczej, umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę - dodaje koordynatorka.
Z pokazem finałowym - wieńczącym warsztaty spektaklem łączącym elementy taneczno-muzyczne - Brave Kids wystąpią w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50) w piątek, 17 lipca, o godz. 18:00. Wstęp na spektakl jest bezpłatny, ale ze względu na bezpieczeństwo widzów i uczestników, i obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa, liczba miejsc będzie ograniczona. Dlatego organizatorzy uruchomili internetową rejestrację: link do zapisu znajduje się TUTAJ.
Odważne dzieciaki nie tylko w Gdańsku
Projekt powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia, i od tego czasu zyskał uznanie na całym świecie. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. W Gdańsku edycja koordynowana jest przez Stowarzyszenie Educational Challenge.
Podobne półkolonie rozpoczęły się we Wrocławiu, Brave Kids spotkają się w wakacje na warsztatach także w Warszawie, Przemyślu, Wałbrzychu i Rzeszowie. Wszyscy uczestnicy zobaczą się pod koniec sierpnia we Wrocławiu na festiwalu „Brave Kids pod wrocławskim niebem”, podczas którego zaprezentują przygotowane na półkoloniach spektakle.
- Chcemy, żeby było to święto dzieci. Myślimy o całym tym wydarzeniu jako o Dniu Dziecka we Wrocławiu, który 1 czerwca właściwie się nie odbył - mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.
Klub Żak i Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Codzienne projekcje filmów dla dzieci już od 11 lipca