• Start
  • Wiadomości
  • Śródmieście. Na wysokości Bramy Wyżynnej wprowadzono kolejne zmiany w ruchu kołowym

Śródmieście. Na wysokości Bramy Wyżynnej wprowadzono kolejne zmiany w ruchu kołowym

W pierwszych dniach sierpnia rozpoczęła się budowa zapowiadanego przejścia naziemnego na wysokości Bramy Wyżynnej. Ta inwestycja to ukłon przede wszystkim w stronę osób starszych i niepełnosprawnych, dla których zejście schodami do tunelu podziemnego jest sporym utrudnieniem. Roboty zakończą się pod koniec bieżącego roku.
12.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rozpoczęły się prace związane z budową przejścia naziemnego na wysokości Bramy Wyżynnej i centrum handlowo - usługowego Forum Gdańsk
Rozpoczęły się prace związane z budową przejścia naziemnego na wysokości Bramy Wyżynnej i centrum handlowo - usługowego Forum Gdańsk
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

12 sierpnia wprowadzono kolejny etap zmian w organizacji ruchu w okolicy Bramy Wyżynnej.

- Zajęta została lewa strona jezdni w kierunku Pruszcza Gdańskiego, a ruch pojazdów odbywa się dwoma zawężonymi pasami ruchu, w tym po pasie zatoki autobusowej, oraz wskazanymi objazdami. Przystanki autobusowe znajdujące się przy centrum handlowym przeniesiono kilkanaście metrów dalej, w kierunku Biskupiej Górki - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje przebieg tej inwestycji.

 

2
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

W związku z tym, że prace zaplanowano także w tunelu pod Węzłem Unii Europejskiej, w poziomie „0” węzła w rejonie budynku Forum, otwarto przejazd na wprost w kierunku Pruszcza Gdańskiego. Poza tym objazdy dla ruchu ogólnego poprowadzono ul. 3 Maja oraz tunelem pod Forum Gdańsk.

Zmiany w organizacji ruchu związane są z budową przejścia naziemnego przy Bramie Wyżynnej oraz modernizacją nawierzchni fragmentu Wałów Jagiellońskich. Wykonawcą prac jest firma Eurovia Polska S.A. Koszt inwestycji to 5,8 mln złotych. Prace zakończą się pod koniec grudnia 2021 r.

Kolejne przejście naziemne w tej części Gdańska to element realizowanej polityki miasta, zakładającej "przywrócenie Śródmieścia pieszym". W jej ramach powstało dotychczas m.in. skrzyżowanie na Podwalu Przedmiejskim na wysokości ulicy Łąkowej, i kolejne na ulicy Chmielnej. Nowe przejścia, w tym przy Bramie Wyżynnej, mają być przystosowane do potrzeb osób niewidzących i niesłyszących. Oznacza to, że każde przejście posiadać będzie sygnalizację świetlną i dźwiękową, do tego pozbawione będzie barier w postaci krawężników i schodów.

 

Celem inwestycji na ul. Wały Jagiellońskie jest przywrócenie przejścia naziemnego dla pieszych z dodatkowym przejazdem rowerowym przez tę ulicę. Będzie ono sterowane sygnalizacją świetną. Aby ułatwić do niego dostęp przebudowane zostaną także przystanki tramwajowe, kosztem zawężenia jezdni w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Wykonane zostaną również chodniki w okolicy przejścia, a także przebudowana zostanie zatoka autobusowa od strony centrum handlowo-usługowego "Forum Gdańsk".

W ramach przebudowy zaplanowano także modernizację nawierzchni jezdni ul. Wały Jagiellońskie (jezdnia w kierunku Warszawy) na odcinku od ul. Okopowej, stanowiącej kontynuację zakresu prac realizowanych w ramach budowy wiaduktu Biskupia Górka, do okolic skrzyżowania z ul. Hucisko. Natomiast na jezdni w kierunku Gdyni, przebudowany zostanie - umożliwiający „zawrotkę” - pas do skrętu w lewo znajdujący się na wysokości gmachu Narodowego Banku Polskiego.

 

Prace prowadzone są obecnie na jezdniach w kierunku Pruszcza Gdańskiego
Prace prowadzone są obecnie na jezdniach w kierunku Pruszcza Gdańskiego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole