• Start
  • Wiadomości
  • Bp Zbigniew Zieliński żegna się z Gdańskiem. Będzie koadiutorem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Bp Zbigniew Zieliński żegna się z Gdańskiem. Będzie koadiutorem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej ks. bp Zbigniew Zieliński został, na mocy decyzji papieskiej, koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Oznacza to, że ten lubiany i szanowany w Gdańsku kapłan żegna się z Trójmiastem. Przenosiny w praktyce otwierają dla bpa Zielińskiego drogę awansu - w roku 2024 będzie mocnym kandydatem na nowego biskupa diecezjalnego koszalińsko-kołobrzeskiego.
10.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
13 styczni 2022 r. Bazylika mariacka w Gdańsku. Ks. biskup Zbigniew Zieliński odprawił mszę świętą w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy AK.
13 styczni 2022 r. Bazylika mariacka w Gdańsku. Ks. biskup Zbigniew Zieliński odprawił mszę świętą w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy AK.
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Zbigniew Zieliński, decyzją papieża, swoją dalszą posługę biskupią będzie pełnił w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 10 marca nuncjusz apostolski w Polsce wydał w tej sprawie specjalny komunikat:

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej Zbigniewa Zielińskiego, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Medeli i posługi biskupa pomocniczego

- napisał abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski.

 

Bp Zbigniew Zieliński urodził się 14 stycznia 1965 roku w Gdańsku i z naszym miastem jest silnie związany. Tutaj skończył Wyższe Seminarium Duchowne, w którym później był też wykładowcą. Święcenia prezbiteratu przyjął w Bazylice Mariackiej w 1991 roku. Był w latach swojej aktywności m.in. wikariuszem w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku, a także proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Sopocie, a w roku 2007 dziekanem dekanatu Sopot. W 2004 roku obronił na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pracę doktorską pt. „Przekaz wartości religijnych w zreformowanej polskiej szkole publicznej po 1990 r.”. Rok później otrzymał godność kanonika Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej. Biskupem jest od 7 lat, a jego zawołanie biskupie brzmi: "Ut unum sint" - "Aby byli jedno". W Gdańsku z całą pewnością zostanie zapamiętany jako proboszcz, który podjął duży wysiłek remontu dwóch najważniejszych zabytkowych kościołów w mieście - Katedry Oliwskiej i Bazyliki Mariackiej.

6 stycznia 2022 r. Bp Zbigniew Zieliński był zawsze uczestnikiem organizowanego w Gdańsku Orszaku Trzech Króli
6 stycznia 2022 r. Bp Zbigniew Zieliński był zawsze uczestnikiem organizowanego w Gdańsku Orszaku Trzech Króli
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy, jest nominowany po to, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu. Na czym dokładnie polega funkcja koadiutora dokładnie wyjaśnia Kodeks Prawa Kanonicznego:

Jeśli Stolicy Świętej wyda się to bardziej wskazane, może z urzędu ustanowić biskupa koadiutora, wyposażonego w specjalne uprawnienia. Biskup koadiutor ma prawo następstwa

- czytamy w kanonie 403 kodeksu.

Tak więc koadiutor ma prawo do sukcesji, ma także specjalne kompetencje - obejmuje diecezję z chwilą, gdy urzędujący biskup diecezjalny ustąpi z funkcji, czyli przejdzie na emeryturę lub umrze. Tak więc bp Zbigniew Zieliński najprawdopodobniej będzie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pracował jako biskup pomocniczy do czasu ustąpienia obecnego ordynariusza bp. Edwarda Dajczaka, który w lutym br. skończył 73 lata, co oznacza że w roku 2024 przejdzie na emeryturę.

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas