Blue Baltic Community. Podzielmy się wiedzą i doświadczeniem o morskiej energetyce wiatrowej

Inkubator Starter rozpoczyna pilotażowy projekt poświęcony morskiej energetyce wiatrowej (MEW). Inicjatywa pn. „Blue Baltic Community” ma służyć wymianie doświadczeń przedstawicieli branży MEW z sektorem technologicznym oraz innowacyjnym. Na początek w piątek, 6 października, odbędzie się konferencja dla przedsiębiorców i ekspertów, a w następnych tygodniach zaplanowano warsztaty. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
29.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wiatraki wytwarzające energię elektryczną na morzu o zachodzie słońca
Pierwsza energia elektryczna z farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim ma popłynąć w 2026 r.
fot. Pexels-rodrigo-pederzini

Jaka jest idea Blue Baltic Community?

Morska energetyka wiatrowa to branża o olbrzymim potencjale rozwoju. Plany zakładają, że do 2040 roku Polska jest w stanie 60 procent energii elektrycznej produkować w z farm wiatrowych z Morza Bałtyckiego, a wtedy Gdańsk ma szansę stać się centrum krajowego systemu morskiej energetyki wiatrowej. Dlatego już teraz warto budować świadomość znaczenia branży offshore wind. 
 
- Blue Baltic Community to przestrzeń do dyskusji, wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji przedstawicieli branży morskiej energetyki wiatrowej z przedstawicielami branży technologicznej i innowacyjnej. Małym i średnim przedsiębiorstwom z Pomorza spoza branży MEW chcemy pokazać, że offshore wind jest branżą interdyscyplinarną i że może jest to branża również dla nich, choć na pierwszy rzut oka to nie wygląda - wyjaśnia Julia Halemba z Inkubator Starter, koordynator projektu.  

Konferencja, a potem pięć warsztatów

Projekt zainauguruje konferencja, która odbędzie się w piątek, 6 października, w Inkubator Starter, przy ul. Lęborskiej 3b. Wystąpią podczas niej przedstawiciele nauki, technologii i biznesu.

Wieże dla morskiej energetyki wiatrowej będą budowane w Gdańsku. Produkcja za dwa lata

- Podczas wydarzenia pokażemy, jak bardzo interdyscyplinarna jest branża energetyki nam morzu i jakiego rodzaju rozwiązań technologicznych potrzebuje - dodaje Julia Halemba.
 
Szczegóły konferencji Blue Baltic Community:
 
  • Wprowadzenie do branży Offshore Wind – “Z czym to się je?”
  • Kontraktowanie w Offshore Wind
  • Kultura pracy i HSEQ w Offshore Wind (Health, Safety, Environment Quality)
  • Innowacyjność w branży MEW
Wśród ekspertów będą Jakub Budzyński, wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Sławomir Bałdyga, dyrektor Pionu Nadzorów Przemysłowych Polskiego Rejestru Statków.

"Siły natury łączymy z innowacją". W Gdańsku ruszyła budowa fabryki wież wiatrowych offshore

Kontynuacją konferencji Blue Baltic Community będzie pięć spotkań grup roboczych pod hasłem „Nowoczesne rozwiązania w Offshore”. Ich celem jest skonfrontowanie potrzeb technologicznych branży MEW z lokalnymi przedsiębiorcami, dostarczającymi innowacje technologiczne, które mogą znaleźć zastosowanie w morskiej energetyce wiatrowej.
 
- Inicjując dialog, chcemy wspólnie wypracować nowe kontakty i możliwości współpracy pomiędzy branżami - podkreśla Julia Halemba.
 
Tematyka spotkań warsztatowych:
 
  • Serwis i eksploatacja – Jak zredukować koszty obsługi i serwisu przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych?
  • Bezzałogowe/autonomiczne rozwiązania technologiczne dla branży morskiej energetyki wiatrowej (MEW)
  • Digital Twin – Dlaczego Offshore go potrzebuje?
  • Cyberbezpieczeństwo oraz ochrona infrastruktury krytycznej
  • ESG (Środowisko, Społeczna odpowiedzialność i Ład korporacyjny) w branży Offshore Wind

Jak wziąć udział w konferencji Blue Baltic Community?

Zapisy na konferencję Blue Baltic Community oraz pięć spotkań warsztatowych, a także szczegółowy program tych wydarzeń, są dostępne na stronie internetowej projektu. 

Projekt Blue Baltic Community został sfinansowany ze środków Miasta Gdańska.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta