• Start
  • Wiadomości
  • Bliżej gwiazd – zobacz jak podglądano Wszechświat z Góry Gradowej

Bliżej gwiazd – zobacz jak podglądano Wszechświat z Góry Gradowej

W piątkowy wieczór gdańszczanie i turyści zebrali się licznie na Górze Gradowej by wziąć udział w zorganizowanym po raz 10 przez centrum nauki Hevelianum wydarzeniu Nocne Podglądanie Wszechświata. Od godziny 20:00 do 1:30 czekało na nich wiele astronomicznych atrakcji.
17.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie kobiety stoją przy teleskopie ustawionym w plenerze. Jedna kobieta przykłada do lunety telefon komórkowy, żeby zrobić zdjęcie nieba.
Przy pomocy teleskopu astrofotografię można wykonać nawet telefonem
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Nocne Podglądanie Wszechświata to doroczne wydarzenie, które organizuje od 10 lat centrum nauki Hevelianum – zawsze w sierpniu. W tym miesiącu bowiem możemy obserwować na nocnym niebie spektakularne zjawisko spadających gwiazd, czyli Perseidów.

- Perseidy to jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk astronomicznych na niebie jakie możemy raz na rok obserwować. Przy doskonałych warunkach pogodowych możemy zobaczyć w maksimum aż 100 „spadających gwiazd” na godzinę – a Góra Gradowa daje świetne możliwości do ich obserwacji – mówi Bogna Pazderska, astronomka Hevelianum.

Choć deszcz meteorów można obserwować gołym okiem, na licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia czekał także teleskop, by już tak uzbrojonym okiem spojrzeć na inne klejnoty nieboskłonu, jak Saturn ze swym pierścieniem czy Księżyc.

Kobieta z dwójką dzieci siedzi wieczorem na trawie i patrzą na kartkę papieru. Wokół siedzi więcej osób.
Kto by spał w taką noc, gdy nad głową gwieździste niebo, a wokół pełno atrakcji
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Wspólna obserwacja nieba była głównym punktem programu, ale na uczestników czekała masa atrakcji, jak prezentacja nagrodzonych fotografii w konkursie AstroCamera 2024, projekcje filmów „Podróż na Księżyc i z powrotem” oraz „Apollo 13” (poprzedzone dyskusją Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego), czy wizualne widowisko artystyczne – Teatr Piasku w wykonaniu Tetiany Galitsyny, które przeniosło uczestników w czasie, żeby mogli zobaczyć malowane piaskiem dawne obserwacje kosmicznych obiektów, jakich dokonał astronom Jan Heweliusz i jego żona Elżbieta.

Ponadto można było wziąć udział w grze terenowej „Na gwiezdnym szlaku”, by rozwiązywać zadania i zagadki związane z astronomią i eksploracją Kosmosu, w stacji Astrositodruku zdobyć wyjątkowy nadruk w formie kosmicznego kolażu i nauczyć się od astrofotografa Michała Kałużnego fotografować pozorny ruch sfery niebieskiej czy Drogę Mleczną. Z kolei dzieci, które wyjątkowo nie położyły się o 20 spać, tworzyły podczas warsztatów astronomicznych obrotowe mapki nieba, gwiezdne lunety na niepogodę i rakiety pneumatyczne.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z NOCNEGO PODGLĄDANIA WSZECHŚWIATA

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana