Jak informuje Michał Faran z działu komunikacji GOS, wspólne pływanie na czterech basenach zakończyło się pobiciem zeszłorocznego wyniku. W zeszłym roku w ramach Ekidenu w Gdańsku udało się - kolektywnie - przepłynąć 290 kilometrów. W tym roku aż 336 kilometrów.
"Ekiden": to termin pochodzący z języka japońskiego i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Założeniem pływackiego ekidenu jest dobra zabawa, integracja środowiska pływackiego oraz wspólne zmierzenie się z wyzwaniem, jakim jest przepłynięcie 42 kilometrów i 195 metrów.
W tym roku pływano w grupach, rodzinnie, ale też w parach, oraz pojedynczo. Chętni stawiali się na pływalniach na Stogach, Oruni, Osowej i Chełmie. Kamil Koniuszewski, p.o. dyrektora Gdańskiego Ośrodka Sportu i pomysłodawca imprezy, powiedział: – To niesamowite widzieć, jak na naszych pływalniach spotykają się dzieci, dorośli, seniorzy, a także osoby z różnym stopniem zaawansowania w pływaniu, by wspólnie osiągnąć coś wyjątkowego. Ta sztafeta to przede wszystkim świetna zabawa, promocja zdrowego stylu życia i dowód na to, że w grupie tkwi siła.
Waldemar Sidorowicz, kierownik Pływalni Orunia, poinformował, że na tamtejszym basenie popłynęło kilkadziesiąt osób, w tym osoby niepełnosprawne i niewidome.
Łącznie na czterech pływalniach wspólnie pływało 400 osób. Wszyscy zostali odznaczeni pamiątkowym medalem oraz poczęstowani krówkami od partnera wydarzenia - Krówkomanii.
W sumie pływano na 16 obiektach w całej Polsce. Maratońska sztafeta popłynęła między innymi w Poznaniu i Łodzi, ale również w mniejszych miejscowościach, jak Tarnowo Podgórne, Ząbkowice Śląskie czy Oława.