Skala najprawdopodobniej nie jest duża: na razie trzy szkoły, a w nich pojedyncze klasy - w jednym z gimnazjów błędne wydruki świadectw otrzymali uczniowie całego rocznika. Chodzi o Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 11 i Gimnazjum nr 25. Błędne świadectwa wydano absolwentom, dlatego też muszą być one wymienione na nowe, zgodne z przepisami.
- Ani afera, ani skandal - przekonuje Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Po prostu błąd ludzki, który miał prawo się zdarzyć, ponieważ reforma oświaty wymusiła również zmianę wzorów świadectw. Najważniejsze, że można to łatwo i niezwłocznie naprawić. Po prostu trzeba wydrukować świadectwa jeszcze raz, według nowego wzoru. Szkoły robią to praktycznie od ręki, a uczniowie i rodzice nie ponoszą żadnych kosztów.
Nie wszyscy zrozumieli
Jak to możliwe, że w niektórych przypadkach doszło do wydrukowania błędnych wzorów świadectw? Procedura wygląda tak: dyrektor szkoły zamawia specjalny papier i przekazuje odpowiednią liczbę kart poszczególnym wychowawcom (zgodnie z liczbą uczniów w klasie). Następnie wychowawca korzystając z systemu komputerowego wybiera odpowiedni wzór świadectwa i wypisuje dane oraz oceny konkretnych uczniów.
- Myślę, że mechanizm błędu był prosty - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Różne przepisy reformy oświaty wchodzą w różnych terminach. Nie wszyscy chyba zrozumieli, że nowe wzory świadectw wchodzą w życie już teraz, a nie od nowego roku szkolnego.
Jakim cudem w systemie wciąż są stare wzory świadectw, skoro obowiązują już nowe? Odpowiedź również jest prosta: stare wzory muszą funkcjonować obok nowych, bowiem zdarza się, że absolwenci wcześniejszych roczników potrzebują otrzymać duplikat. Wszystko polega więc na tym, żeby wybrać w systemie odpowiedni wzór.
Czasem błąd polega jedynie na niewłaściwym symbolu w lewym dolnym rogu pierwszej strony świadectwa. W przypadku klas kończących gimnazja jest aż sześć wzorów świadectw i w poprawnej wersji powinny wyglądać tak: MEN-1/13b/2 lub MEN-1/13b-w/2 lub MEN-1/14b/2 lub MEN-1/15b/2 lub MEN-I/16-SZ/2 lub MEN-I/16a-SZ/2. Jeśli w lewym dolnym rogu świadectwa ukończenia gimnazjum znajduje się inny symbol niż jeden z podanych wyżej - oznacza to konieczność wymiany świadectwa.
Symbole wszystkich wzorów świadectw można sprawdzić na stronach 19-22 w treści Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych
Dotrzeć do wszystkich
Urząd Miejski od piątku telefonicznie kontaktuje się z wszystkimi dyrektorami gdańskich szkoł i informuje o sytuacji. W jednej z placówek błąd naprawiono w całości już w piątek.
Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska, zaapelował do dyrektorów także na swoim Facebooku: “W związku z docierającymi do organu prowadzącego informacjami o możliwych sytuacjach wydania przez placówkę oświatową świadectwa szkolnego z nieaktualną treścią - której nadruk na czysty właściwy druk nie uwzględnia Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych – polecam wszystkim Państwu sprawdzenie wzorów w systemie”.
CAŁOŚĆ WPISU PIOTRA KOWALCZUKA, ZASTĘPCY PREZYDENTA GDAŃSKA: