Błękitno-zielony projekt BRG wyróżniony przez Ministra Rozwoju i Technologii

Projekt „Błękitno-zielona infrastruktura Gdańska: Gdańska Polityka Wodna i Gdańska Polityka Zieleni” opracowany przez Biuro Rozwoju Gdańska otrzymał wyróżnienie w konkursie Ministra Rozwoju i Technologii w dziedzinie architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.
12.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia widok z lotu ptaka na malowniczy staw otoczony gęstą zielenią, z fontanną umieszczoną centralnie w wodzie. Wokół stawu widać ścieżki spacerowe oraz zabudowania i ogródki, tworzące spokojny i rekreacyjny krajobraz.
Zbiornik retencyjny "Spacerowa" w Oliwie
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Blisko 143 tys. lotniczych fotografii i oto są: nowa ortofotomapa i zdjęcia ukośne Gdańska

Wyróżnienie odebrały w Warszawie w czwartek, 12 grudnia - Edyta Damszel-Turek, dyrektorka Biura Rozwoju Gdańska oraz Anna Fikus-Wójcik, kierowniczka Zespołu Przestrzeni Publicznych i Krajobrazu BRG, pod którego merytorycznym nadzorem powstał zauważony w 61. ministerialnym konkursie projekt.

W konkursie nagradzane i wyróżniane są najlepsze osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego. Zespół oceniający zgłaszane do nagrody projekty zwraca uwagę m.in. na ich oryginalność, zastosowanie praktyczne, wysokie walory jakościowe i ekonomiczne oraz aspekty związane z ochroną środowiska.

Zdjęcie przedstawia dwie kobiety pozujące z dyplomem wyróżnienia na tle ściany z logo „Ministerstwa Rozwoju i Technologii” oraz orłem w koronie. Jedna z nich trzyma otwarty dyplom, co podkreśla uroczysty charakter wydarzenia związanego z nagrodzeniem projektu architektonicznego lub urbanistycznego.
Od prawej: Edyta Damszel-Turek, dyrektorka Biura Rozwoju Gdańska oraz Anna Fikus-Wójcik, kierowniczka Zespołu Przestrzeni Publicznych i Krajobrazu BRG
Fot. BRG

- Postępujące zmiany klimatu i konieczność adaptacji miast do zachodzących na naszych oczach zmian nakłada na samorządy obowiązek opracowania strategii zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą - mówi Edyta Damszel-Turek. - Nasze miasto ten obowiązek wypełnia, m.in. dzięki Gdańskiej Polityce Wodnej oraz Gdańskiej Polityce Zieleni. Docenienie obu polityk przez ministerstwo potwierdza, że to dokumenty ważne i potrzebne dla miasta. Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia.

Czym jest błękitno - zielona infrastruktura?

Błękitno-zielona infrastruktura jest kluczową zasadą w planowaniu przestrzennym, wiążącą ważne obszary przyrodnicze z tkanką miejską. Zagadnieniom tym w Gdańsku poświęcone są dwa dokumenty: Gdańska Polityka Wodna (GPW) oraz Gdańska Polityka Zieleni (GPZ). Dopiero łączne rozpatrywanie obu polityk daje całościowy obraz kształtowania spójnej sieci przyrodniczej miasta. Ze względu na ich komplementarność, do ministerialnego konkursu zostały zgłoszone razem. 

Zdjęcie przedstawia oficjalny dyplom wyróżnienia wręczony Edycie Damszel-Turek oraz zespołowi za projekt „Błękitno-zielona infrastruktura Gdańska”. Dokument pochodzi z konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii, przyznanego za osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i urbanistyki za rok 2023.
Dyplom I wyróżnienia w 61. Konkursie
Fot. BRG

Zieleń i woda w Gdańsku: ochrona i rozwój

Jednymi z najważniejszych potencjałów Gdańska są woda i zieleń. GPW i GPZ wskazują kierunki ich ochrony oraz rozwoju systemu błękitno-zielonej infrastruktury. Obie polityki nakreślają wizję miasta bezpiecznego i odpornego na zmiany klimatu, gwarantującego mieszkańcom dobrą jakość życia, zarówno w aspekcie zdrowotnym, jak i estetycznym. Zieleń w obszarach zurbanizowanych przyczynia się do poprawy warunków klimatycznych, gospodarowania wodą opadową, a poprzez charakter jej zagospodarowania – kształtuje zachowania społeczne i kulturowe.

Gdańska Polityka Wodna została opublikowana w 2021 roku. Wyznacza kierunki zrównoważonego zagospodarowania ponad 160 km gdańskich terenów nadwodnych, z poszanowaniem przyrody i krajobrazu oraz uwzględnieniem ochrony przeciwpowodziowej. Celem opracowania jest ochrona ekosystemu dolin potoków i rzek (tzw. błękitno-zielonych pasm) oraz zapewnienie mieszkańcom dostępu do terenów nadwodnych. Wykorzystanie unikalnego układu wodnego, wraz z zielenią współtworzącą błękitno-zieloną infrastrukturę, pozwala wzmocnić odporność Gdańska na zmiany klimatu.

Na zdjęciu widzimy malowniczy drewniany pomost prowadzący przez staw pokryty liśćmi lilii wodnych, otoczony bujną roślinnością i drzewami. Sceneria jest spokojna i naturalna, z łagodnym światłem słonecznym, które podkreśla urok zieleni i refleksy w wodzie.
Pomost w Parku Chirona w Osowej
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gdańska Polityka Zieleni została ukończona w 2023 roku. Powstanie tego opracowania poprzedziły konsultacje z miejskimi jednostkami. GPZ uzupełnia GPW, kładącym nacisk na zagadnienia ochrony i rozwoju terenów zieleni w skali całego miasta. Opracowanie skupia się na różnorodnych formach zieleni w mieście, a także na powiązaniach przyrodniczo-rekreacyjnych między terenami zieleni a terenami nadwodnymi. To odpowiedź na kluczowe dla rozwoju miasta wyzwania: potrzebę poprawy jakości życia mieszkańców i zapewnienia powszechnej dostępności do zieleni oraz adaptacji do zmian klimatu.

Nowe narzędzie dla zainteresowanych planem ogólnym miasta Gdańska

Grafika przedstawia mapę Gdańska z wizualizacją „Błękitno-zielonej infrastruktury”, ukazującą sieć terenów zielonych i wodnych połączonych korytarzami ekologicznymi. Kolory zielony i niebieski oznaczają główne elementy tej sieci, takie jak parki, lasy, rzeki i obszary chronione, tworząc zrównoważony układ dla ochrony środowiska i poprawy jakości życia mieszkańców.
Mat. BRG

O konkursie Ministra Rozwoju i Technologii za wybitne osiągnięcia

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: architektura i budownictwo oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego. Jeśli chodzi o kategorię związaną z planowaniem, w której wyróżnione zostało BRG, do nagrody zgłaszać można: 

  • koncepcje architektoniczno-urbanistyczne przestrzeni publicznej, miejskiej, zurbanizowanej, realizujące ideę miasta zwartego, ze szczególnym uwzględnieniem: potrzeb ochrony wartości wysoko cenionych, w tym walorów i potrzeb ochrony środowiska, zagadnień niskoemisyjności oraz problematyki projektowania uniwersalnego;
  • projekty studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
  • projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego realizujące ideę miasta zwartego, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb ochrony wartości wysoko cenionych (w tym walorów i potrzeb ochrony środowiska, zagadnień niskoemisyjności oraz problematyki projektowania uniwersalnego);
  • projekty miejscowych planów rewitalizacji, o których mowa w art. 37f ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2023, poz. 977), realizujące ideę miasta zwartego, ze szczególnym uwzględnieniem: potrzeb ochrony wartości wysoko cenionych, w tym walorów i potrzeb ochrony środowiska, zagadnień niskoemisyjności oraz problematyki projektowania uniwersalnego

Konkurs dotyczy koncepcji i projektów sporządzonych lub przyjętych nie wcześniej niż trzy lata przed złożeniem wniosku i nie zostały zgłoszone do wcześniejszych edycji Konkursu.

Opracowano na podstawie informacji ze strony BRG.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta