W Gdańsku funkcjonuje dziś 15 tras przeznaczonych dla biegaczy. Amatorzy joggingu korzystają głównie z dróg w Parku Reagana, trasy nadmorskiej, leśnej w Trójmiejski Parku Krajobrazowym (Owczarnia-Dolina Radości-Matemblewo-PKM Jasień) i ścieżek rekreacyjnych, które powstały w otoczeniu miejskich zbiorników retencyjnych (np. zbiornik Kiełpinek, zbiornik Słowackiego).
Czego biegaczowi potrzeba
- „Gdańsk biega” to nie tylko nazwa popularnej imprezy sportowej, ale także stwierdzenie faktu. Szacujemy, że regularnie biega 14 procent gdańszczan - mówi Grzegorz Krajewski z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Właśnie z nimi konsultowaliśmy przebieg i sposób przygotowania tras biegowych.
Zapytani o opinię, najchętniej korzystaliby z dróg w formie pętli o długości od 4 do 7 km na zróżnicowanych pod względem wysokości terenach. Nawierzchnia powinna być asfaltowa, a w lesie naturalna, w miarę możliwości wyrównana. Trasy niech będą oświetlone i z opomiarowaniem kompatybilnym z urządzeniami mobilnymi, pozwalającymi na użycie aplikacji mierzącej osiągi z danego treningu). Ważne, by łatwo było do nich dojechać komunikacją miejską i rowerem.
Nie każda trasa będzie w stanie spełnić wszystkie warunki, zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie i długość.
Obecnie trwają prace budowlane przy ośmiu drogach Powstają m.in.: Trasa Doliny Potoku Oruńskiego, droga serwisowa wzdłuż linii PKM, zbiornik Madalińskiego z Jarem Wilanowskim (poza trasą przy PKM, będą przynajmniej w części oświetlone). W planach są jeszcze: Dolina Siedlecka (Park na Zboczu), tzw. Droga do Radości (trasa crossowa skrajem wysoczyzny w TPK), ścieżki wokół zbiorników Jabłoniowa i Łabędzia.
Przyleśne strefy wypoczynku
Z myślą o rodzinach i wielbicielach spokojniejszych form wypoczynku stworzona zostanie sieć tzw. stref buforowych przy 17 gdańskich wejściach do lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W każdej strefie powstanie infrastruktura umilająca spędzanie czasu na powietrzu: ławki, oświetlenie, plac zabaw, siłownia pod chmurką, wybieg dla psów, poidełka z gdańską kranówką, miejsca do grillowania i urządzania ognisk. W zależności od rozległości przyleśnego terenu, w niektórych lokalizacjach powstaną również nieutwardzone boiska do siatkówki i place do gry w boule.
Realizacja powyższych planów potrwa trzy lata i, jeśli pieniądze zostaną przyznane (decyzja zapadnie najpóźniej w styczniu 2016 r.), będzie częściowo zrealizowana z pomocą funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego „Ochrona różnorodności biologicznej”.