Bieg po Nowe Życie - Pomorze na TAK. Pomaszerowali, żeby promować transplantacje 

Ponad trzystu uczestników - osób po przeszczepie, ich bliskich i sympatyków, lekarzy transplantologów - wzięło udział w Biegu po Nowe Życie, który w piątek 20 października 2023 roku odbył się w centrum Głównego Miasta. Bieg, a właściwie szybki marsz, był symbolicznym przekazem, że osoby po przeszczepieniu mogą cieszyć się pełnią życia.
20.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
beieg2
Nz. Zwycięzcy Biegu po Nowe Życie, który w piątek 20 października 2023 roku odbył się w Gdańsku. W biegu wzięło udział ponad trzysta osób, które w ten sposób promowały transplantologię
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

- Jestem po przeszczepie rodzinnym, nerkę dostałam od męża dwa i pół roku temu - mówi Ewa, jedna z uczestniczek biegu. - To bardzo duża zmiana. Mogę pracować, przemieszczać się, jeździć na wakacje, jeść i pić normalnie, normalnie żyć. Wspaniałe jest życie po przeszczepie, a transplantologia jest cudowna!

Bieg po Nowe Życie po raz pierwszy w Gdańsku

- Cieszę się, że nasze miasto też dołączyło do grona miejsc w Polsce, w których ten bieg się odbywa - powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Ze sceny widać jak pięknie wyglądacie na ulicy Długiej. Ten bieg jest symbolem naszego wsparcia dla idei transplantacji, tego że jesteśmy wszyscy razem. 

Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. Nowy oddział dzienny dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym

Uczestnicy przemaszerowali trasą od Bramy Zielonej do Bramy Złotej i z powrotem promując dawstwo i transplantacje narządów. Obok osób po przeszczepieniu w biegu wzięli udział m.in. lekarze transplantolodzy i koordynatorzy transplantacyjni, którzy w Gdańsku spotkali się na XVI Kongresie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Udział wzięli także znani sportowcy związani w Gdańskiem, m.in.: Dariusz Michalczewski, Artur Siódmiak, Mariusz Wlazły. 

bieg1
Bieg, a właściwie szybki marsz, był symbolicznym przekazem, że osoby po przeszczepieniu mogą cieszyć się pełnią życia
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Gdański UCK drugi w Polsce pod względem wykonywanych przeszczepów

- Bieg pokazuje solidarność lekarzy, pielęgniarek, pacjentów, całego środowiska - powiedziała profesor Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Jesteśmy na tak dla transplantacji, dla naszych chorych, taka praca dodaje sił. 

„Bączek Ratownik” wyjątkowy poradnik pierwszej pomocy dla najmłodszych. Trafił do gdańskiego pogotowia

Przypomnijmy - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to wieloprofilowy ośrodek transplantacyjny. Przeszczepiane są tutaj: nerki, serca, wątroby, płuca, rogówki, szpik i wyspy trzustki. Transplantacje nerek odbywają się w gdańskim ośrodku już od 40 lat, 

W 2022 roku w UCK wykonano: 

  • 149 przeszczepów szpiku 
  • 103 nerek
  • 65 przeszczepów rogówki
  • 49 przeszczepów wątroby
  • 38 przeszczepów płuca
  • 14 przeszczepów serca
Borawski1
Nz. Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Cieszę się, że nasze miasto też dołączyło do grona miejsc w Polsce, w których ten bieg się odbywa - powiedział prezydent Borawski
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

- W tym roku mamy już ponad sto transplantacji samych nerek - dodaje profesor Dębska-Ślizień. - Ale też i płuc, i wątroby. Jesteśmy bardzo prężnym ośrodkiem w skali kraju, zwykle na drugim albo trzecim miejscu w Polsce pod względem wykonanych transplantacji. Chcielibyśmy wykonywać ich więcej, ale to zależy też od dawców, zmarłych i żywych, nie ma przecież transplantacji bez dawców. Taki bieg, pokazanie się osób po przeszczepieniach: sprawnych, zadowolonych z życia to też praca na rzecz świadomości dawstwa.

 

 

TV

Każdy może pomóc