- Jestem po przeszczepie rodzinnym, nerkę dostałam od męża dwa i pół roku temu - mówi Ewa, jedna z uczestniczek biegu. - To bardzo duża zmiana. Mogę pracować, przemieszczać się, jeździć na wakacje, jeść i pić normalnie, normalnie żyć. Wspaniałe jest życie po przeszczepie, a transplantologia jest cudowna!
Bieg po Nowe Życie po raz pierwszy w Gdańsku
- Cieszę się, że nasze miasto też dołączyło do grona miejsc w Polsce, w których ten bieg się odbywa - powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Ze sceny widać jak pięknie wyglądacie na ulicy Długiej. Ten bieg jest symbolem naszego wsparcia dla idei transplantacji, tego że jesteśmy wszyscy razem.
Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. Nowy oddział dzienny dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym
Uczestnicy przemaszerowali trasą od Bramy Zielonej do Bramy Złotej i z powrotem promując dawstwo i transplantacje narządów. Obok osób po przeszczepieniu w biegu wzięli udział m.in. lekarze transplantolodzy i koordynatorzy transplantacyjni, którzy w Gdańsku spotkali się na XVI Kongresie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Udział wzięli także znani sportowcy związani w Gdańskiem, m.in.: Dariusz Michalczewski, Artur Siódmiak, Mariusz Wlazły.
Gdański UCK drugi w Polsce pod względem wykonywanych przeszczepów
- Bieg pokazuje solidarność lekarzy, pielęgniarek, pacjentów, całego środowiska - powiedziała profesor Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Jesteśmy na tak dla transplantacji, dla naszych chorych, taka praca dodaje sił.
Przypomnijmy - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to wieloprofilowy ośrodek transplantacyjny. Przeszczepiane są tutaj: nerki, serca, wątroby, płuca, rogówki, szpik i wyspy trzustki. Transplantacje nerek odbywają się w gdańskim ośrodku już od 40 lat,
W 2022 roku w UCK wykonano:
- 149 przeszczepów szpiku
- 103 nerek
- 65 przeszczepów rogówki
- 49 przeszczepów wątroby
- 38 przeszczepów płuca
- 14 przeszczepów serca
- W tym roku mamy już ponad sto transplantacji samych nerek - dodaje profesor Dębska-Ślizień. - Ale też i płuc, i wątroby. Jesteśmy bardzo prężnym ośrodkiem w skali kraju, zwykle na drugim albo trzecim miejscu w Polsce pod względem wykonanych transplantacji. Chcielibyśmy wykonywać ich więcej, ale to zależy też od dawców, zmarłych i żywych, nie ma przecież transplantacji bez dawców. Taki bieg, pokazanie się osób po przeszczepieniach: sprawnych, zadowolonych z życia to też praca na rzecz świadomości dawstwa.