• Start
  • Wiadomości
  • Biblioteka Morenowa w nowoczesnej odsłonie. Od 8 grudnia będzie ponownie otwarta

Biblioteka Morenowa w nowoczesnej odsłonie. Od 8 grudnia będzie ponownie otwarta

Biblioteka Morenowa, czyli filia nr 44 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, przeszła gruntowny remont i jest gotowa na ponowne przyjęcie czytelników. Otwarcie zaplanowano na wtorek, 8 grudnia, o godz. 11.00. W murach biblioteki zorganizowano kameralne spotkanie, dzięki któremu dzień wcześniej prezentujemy jej odnowione wnętrza.
07.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych przekazuje prezent na ręce Jarosława Zalesińskiego - dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Na ścianie Biblioteki Morenowej zawiśnie Jan Heweliusz, a księgozbiór wzbogaci się o pozycję Macieja Kosycarza
Nz. Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych przekazuje prezent na ręce Jarosława Zalesińskiego - dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Na ścianie Biblioteki Morenowej pojawi się Jan Heweliusz, a księgozbiór wzbogaci się o pozycję Macieja Kosycarza
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Po ponad czterech miesiącach przerwy Biblioteka Morenowa jest gotowa na przyjęcie czytelników. W przeddzień wielkiego otwarcia zorganizowano kameralne spotkanie z udziałem gości, m.in. Moniki Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych, Barbary Frydrych - dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury, Aleksandry Wójcik - radnej dzielnicy Piecki-Migowo i przewodniczącej komisji ds. edukacji i kultury, Beaty Jaworowskiej - zastępczyni dyrektora Departamentu ds. Kultury w Urzędzie Marszałkowskim. 

- Myślenie władz miasta i nasze, myślenie o tym, czym jest biblioteka dzisiaj, bo przecież nie jest tylko punktem wymiany książek, lecz czymś o wiele więcej, jest spójne, co mnie bardzo cieszy - mówił Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Zgodnie z nową strategią rozwoju bibliotek na najbliższe dziesięć lat będziemy otwierać placówki w tych częściach miasta, w których ich brakuje, na przykład w dzielnicy Gdańsk-Południe lub remontować filie, cieszące się dużą popularnością, a których standard jest niski. 

Tak było w przypadku Biblioteki Morenowej - choć cieszy się dużą popularnością wśród czytelników, jej wnętrza wymagały gruntownego remontu. 

- W Gdańsku konsekwentnie myślimy o rozpraszaniu i wprowadzaniu ważnych, społecznych usług w dzielnice - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Biblioteka zawsze była i powinna być sercem osiedla, które tętni życiem, ale jest też miejscem refleksji. Pamiętam doskonale ten moment, kiedy zaczęliśmy w Gdańsku myśleć o tym, że biblioteki są też miejscem integracji społeczności lokalnej. Kiedy mieszkałam w Wielkiej Brytanii, biblioteka była miejscem integracji dla takich osób jak ja, które przyjeżdżały i chciały się zintegrować z lokalną społecznością. Myślę, że to nie dotyczy tylko osób, które przyjeżdżają z innych krajów, ale też osób, które przeprowadzają się do naszego miasta z różnych miejsc. 

 
14 tys. pozycji (książki i audiobooki) - to aktualny zasób Biblioteki Morenowej
14 tys. pozycji (książki i audiobooki) - to aktualny zasób Biblioteki Morenowej
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

8 grudnia - wyczekiwane otwarcie

Mimo niewielkiego metrażu - Biblioteka Morenowa znajduje się na 132 mkw - jest to miejsce licznie odwiedzane przez czytelników. Jak przyznają pracownicy placówki, w ostatnich miesiącach wielokrotnie odbierali telefony od stęsknionych ludzi. 

- Pytano nie tylko, kiedy nastąpi otwarcie, ale także, czy zespół zostanie ten sam - mówi Joanna Wachowicz, kierowniczka Biblioteki Morenowej. - Gdy rozmówca usłyszał odpowiedź twierdzącą, odetchnął z ulgą. To było bardzo dla nas miłe. Cieszymy się z ponownego otwarcia, o ile przyjemniej teraz będzie pracować. Zrobiliśmy generalny remont, zmieniło się wszystko. Nie ma tu ani jednej starej rzeczy. 

 
Duży stół, krzesła i regały - tak wygląda przestrzeń do której czytelnik dostanie się po wyjściu z pomieszczenia głównego
Duży stół, krzesła i regały - tak wygląda przestrzeń do której czytelnik dostanie się po wyjściu z pomieszczenia głównego
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Remont pomieszczeń Biblioteki Morenowej to nie tylko nowa kolorystyka i więcej przestrzeni. W bibliotece znajdują się teraz nowe szafki, regały, stanowiska komputerowe, stoły. Klimatu dodają fotele i poduszki. Wyremontowana została też część biurowa biblioteki i toaleta, z której od teraz mogą również korzystać goście. 

- Od jakiegoś czasu rozmawiamy o strategii rozwoju biblioteki i każdy remont bardzo nas cieszy - powiedziała Beata Jaworowska, zastępczyni dyrektora Departamentu ds. Kultury w Urzędzie Marszałkowskim. - Cieszy mnie również to, że jesteśmy w otwartym dialogu na temat tego, co czeka bibliotekę za dziesięć lat. Myślimy o nowym gmachu. W ostatniej perspektywie unijnej nie wybudowano żadnego nowego obiektu biblioteki, na co zwrócił uwagę dyrektor Zalesiński. Pandemia pokazała, że ludzie lubią czytać, wracają do książek. Dbajmy o to, remontujmy biblioteki, namawiajmy ludzi do czytania i budujmy nowe. 

W Bibliotece Morenowej zarejestrowanych jest ponad cztery tysiące osób. 

- Dotychczas odwiedzało nas średnio od stu do stu dwudziestu osób dziennie - dodaje Joanna Wachowicz. - Liczymy, że ostatnie miesiące tego nie zmienią i czytelnicy szybko do nas wrócą. Nasz księgozbiór, w który wliczamy także audiobooki, liczy 14 tysięcy pozycji. 

 
Biblioteka Morenowa znajduje się między blokami mieszkalnymi, przy ul. Wyrobka 5a w dzielnicy Piecki-Migowo
Biblioteka Morenowa znajduje się między blokami mieszkalnymi, przy ul. Wyrobka 5a w dzielnicy Piecki-Migowo
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Efekty prac remontowych czytelnicy będą mogli zobaczyć we wtorek 8 grudnia. Otwarcie zaplanowane są na godz.  11.00. 

Zasady odwiedzania biblioteki

W związku tym, że trwa epidemia, czytelnicy powinni pamiętać o zasadach funkcjonowania biblioteki. Przede wszystkim ważna jest dezynfekcja i obowiązek noszenia masek. W jednym czasie w placówce będą mogły przebywać nie więcej niż trzy osoby. Książki, które zostaną zwrócone, do kolejnych rąk trafią najwcześniej po trzech dniach - muszą przejść kwarantannę.

Godziny otwarcia Biblioteki Morenowej (ul. Wyrobka 5a)

  • Poniedziałek: 11-19
  • Wtorek: 11-19
  • Środa: 9-15
  • Czwartek: 11-19
  • Piątek: 11-19
  • Sobota: nieczynne
  • Niedziela: nieczynne


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ODNOWIONEJ BIBLIOTEKI MORENOWEJ

 

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki