Czytaj także: 11 Listopada już w poniedziałek. Dołącz do Parady Niepodległości, skorzystaj z atrakcji
W niedzielę, 10 listopada 2024 roku uroczyście wciągnięto na maszt na Górze Gradowej 40-sto metrową, widoczną z daleka flagę państwową. To tradycja zapoczątkowana przez prezydenta Pawła Adamowicza w 2018 roku, kiedy to - w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę - zbudowano maszt flagowy w tym miejscu.
Piotr Kryszewski: - Bez podziałów, bez sporów, w duchu wdzięczności dla minionych pokoleń
- Po raz pierwszy w tym miejscu mogliśmy z dumą spoglądać na flagę w 2018 roku na stulecie naszej niepodległości. Biel i czerwień to nasze barwy narodowe - mówił Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska. - Kolor biały oznacza czystość, czerwony jest symbolem odwagi, waleczności i miłości. Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej jest naszym najważniejszym symbolem narodowym. Pod nią Polki i Polacy walczyli o niepodległość, to ona towarzyszyła nam w najważniejszych historycznych wydarzeniach. Niech zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości nas zjednoczy bez względu na poglądy polityczne czy wyznawaną religię. Bez podziałów, bez sporów, w duchu wdzięczności dla ogromnego wysiłku minionych pokoleń, które potrafiły wykorzystać dziejową szansę na niepodległość. Jesteśmy różni, potrafimy się dzielić, jednak w chwilach próby potrafimy się zjednoczyć, znaleźć nić porozumienia. Tacy też byli ojcowie naszej niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos czy Ignacy Daszyński.
Czytaj także: "Budujmy wspólnotę" - niepodległościowe uroczystości pod pomnikiem Marszałka
Dyrektor Kryszewski dodał, że tak jak ojcowie niepodległości potrafili się porozumieć i działać wspólnie w najważniejszych momentach, tak też i współcześni Polacy i Polki nie mogą zapomnieć, że mamy jedną wspólną Polskę. Podkreślił też, że wspólne działania, mocne sojusze to najlepsze gwarancje naszego bezpieczeństwa.
Góra Gradowa - wyjątkowe miejsce pamięci
Krzysztof Kucharski, edukator w Muzeum Gdańska, prezes Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk przypomniał, że miejsce na Górze Gradowej, na której odbywają się miejskie i inne uroczystości, jest wyjątkowe.
Czytaj także: Długi weekend w Gdańsku: festiwal Inside Seaside, Parada Niepodległości i inne atrakcje
- Świętej pamięci ksiądz Franciszek Rogaczewski przed wojną napisał tekst, w którym stwierdził, że jego marzeniem jest, aby "orzeł biały z Góry Gradowej ponownie nad Gdańsk zleciał" - powiedział Krzysztof Kucharski. - Jesteśmy właśnie na Górze Gradowej, obok nas stoi maszt flagowy, na który dzisiaj uroczyście wciągamy biało-czerwoną flagę. To marzenie przedwojennych Polaków o polskim Gdańsku jak najbardziej się ziściło. To jest miejsce ważne jeszcze z innego powodu, tutaj 9 maja 1734 roku żołnierze gdańscy i królewscy pokonali w ciężkiej bitwie Rosjan atakujących Gdańsk. To było nasze największe zwycięstwo w historii gdańskich wojsk miejskich. Biorąc pod uwagę dzisiejszy świat, to jest to też bardzo ważne symboliczne miejsce.
Po uroczystości jej uczestnikom rozdano flagi i kotyliony. Dla mieszkanek i mieszkańców przygotowano łącznie 1500 flag narodowych, 500 flag Gdańska oraz 2,5 tys. sztuk kotylionów.