• Start
  • Wiadomości
  • Biało - Czerwona nad Dworem Artusa na pamiątkę 80-lecia powrotu Gdańska do Polski

Biało - Czerwona nad Dworem Artusa na pamiątkę 80-lecia powrotu Gdańska do Polski

Osiem dekad minęło od symbolicznego wydarzenia z marca 1945 roku, gdy dwóch polskich żołnierzy podniosło Biało - Czerwoną na Dworze Artusa. W piątek, 28 marca 2025, uroczyście powtórzono ten moment. - Wszystkim powojennym mieszkańcom Gdańska zawdzięczamy podniesienie go z gruzów i wypełnienie tych murów treścią - powiedziała podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
28.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczna jest fontanna Neptuna na tle Dworu Artusa w Gdańsku, będącego jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Nad budynkiem powiewa opuszczona do połowy masztu flaga Polski, co symbolizuje żałobę narodową lub upamiętnienie ważnego wydarzenia.
28 marca 2025 minęło 80 lat od podniesienia flagi państwowej RP na Dworze Artusa, tradycyjnie, uroczyście odtworzono ten moment
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Czytaj także: Krwawy koniec miasta Danzig - mija 80 lat, część 1

Czytaj także: Krwawy koniec miasta Danzig - mija 80 lat część 2

Dwór Artusa, flaga, uroczystość

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Uroczystość z okazji upamiętnienia powrotu Gdańska w granice Rzeczypospolitej - 80. rocznica podniesienia flagi państwowej RP na Dworze Artusa rozpoczęła się przemarszem Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Marynarki Wojennej na Długi Targ.

Na wyznaczonym barierkami placu wokół Fontanny Neptuna i Dworu Artusa ustawiono naprzemienny szpaler flag Polski i Gdańska.

W tej przestrzeni zebrali się oficjalni uczestnicy uroczystości: kombatanci, gospodyni wydarzenia - prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wicewojewoda pomorska Anna Olkowska - Jacyno, marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, posłowie Piotr Adamowicz i Jarosław Wałęsa, radni miasta Andrzej Kowalczys i Maximilian Kieturakis, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Na schodach dworu stały poczty sztandarowe gdańskich szkół i harcerstwa. Wokół barierek i w letnich ogródkach ustawił się zaś tłum obserwatorów wydarzenia - w różnym wieku i różnej narodowości. 

FILMOWY ZAPIS WYDARZENIA

 

Rytuał podniesienia flagi RP

Punktualnie o godz. 14 poczet flagowy wystąpił z szeregu kompanii reprezentacyjnej i udał się na dach Dworu Artusa, by - tak jak 80 lat temu - umieścić na jego maszcie flagę Polski. Podczas gdy żołnierze podnosili Biało - Czerwoną, orkiestra odegrała hymn państwowy.

AV5A6105.JPG
Biało - czerwona na maszcie Dworu Artusa - jak 80 lat temu
Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

- 80 lat temu rozegrała się symboliczna scena, która mogłaby stać się kadrem filmowym. Oto polscy żołnierze I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte: ppor. Bronisław Wilczewski i chor. Zbigniew Michel zerwali niemiecką flagę ze swastyką, by w jej miejsce podnieść Biało - Czerwoną. W ten sposób, jakby w tym miejscu ucichły wichry wojny rozpętane 1 września 1939 roku - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, podkreślając, że Gdańsk zapłacił wysoką cenę za koniec wojny. - Walki, a po nich gwałty, grabieże, podpalenia, jakich dopuścili się czerwonoarmiści wielu mieszkańcom przyniosły cierpienie i śmierć, a Śródmieście, miejsce w którym stoimy, zostało niemal zrównane z ziemią. 

Czytaj także: Płatki ognia jak śnieg. Gdańszczanin mówi o marcu 1945 r.

Na zdjęciu widać kobietę przemawiającą do mikrofonu podczas uroczystości, trzymającą teczkę z napisem „Prezydent Gdańska”. W tle widoczne są biało-czerwone flagi Polski oraz osoby uczestniczące w wydarzeniu patriotycznym.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Prezydent przypomniała, że w wyniku nowego układu geopolitycznego ludność niemiecka opuściła Gdańsk. Nastali w nim nowi mieszkańcy: Polacy z Pomorza i z głębi kraju, i z utraconych wschodnich rubieży.  - Tożsamość naszego miasta zmieniła się, a wraz z postępującą odbudową tworzyła się nowa wspólnota. Wszystkim powojennym mieszkańcom Gdańska zawdzięczamy podniesienie go z gruzów i wypełnienie tych murów treścią. 

Wszystkim, którzy byli przed nami, wyrażam wdzięczność za to, jak wspaniałym miastem jest dziś Gdańsk. Ich dziedzictwo jest naszym zobowiązaniem - zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz.

W swoim wystąpieniu wicewojewoda Anna Olkowska - Jacyno przypomniała m.in.: - Polscy czołgiści zerwali flagę hitlerowską i podnieśli flagę RP, która zawisła nad Gdańskiem po ponad 150 latach. Ten gest jest świadectwem naszej narodowej tożsamości, powrotu do korzeni, do tradycji i do polskości.

Na zdjęciu widoczna jest kobieta przemawiająca do mikrofonu, trzymająca niebieską teczkę z godłem Polski, ubrana w jasnobrązowy płaszcz i szalik Gucci. W tle stoją poczty sztandarowe oraz funkcjonariusz w mundurze, co sugeruje udział w uroczystości patriotycznej.
Wicewojewoda pomorska Anna Olkowska - Jacyno
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Po oficjalnych wystąpieniach orkiestra odegrała dwa symboliczne utwory - “Hymn do Bałtyku” oraz “Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego” (czyli popularne “Legiony”).

Uroczystość zakończyła się pokazem musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy kompanii reprezentacyjnej MW.

GALERIA ZDJĘĆ Z WYDARZENIA

 

Wsparcie organizacyjne uroczystości: dowódca Garnizonu Gdańsk i jednocześnie dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wz. ppłk. Maciej Hulisz; Straż Miejska i Policja.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Medale za miłość