- Czekamy na wnioski osób będących pod opieką MOPR i tych, którzy nie są podopiecznymi ośrodka - mówi Sylwia Ressel rzecznik gdańskiego MOPR. - Wnioski można składać cały rok, ale warto zadbać o to przed początkiem roku szkolnego, żeby dziecko miało obiady od pierwszych zajęć w szkole czy przedszkolu.
Rodzice ubiegający się o pomoc dotyczącą dożywiania dzieci w przedszkolu lub szkole muszą spełniać kryteria uprawniające do przyznania świadczenia, wniosek trzeba złożyć w Centrum Pracy Socjalnej w dzielnicy zamieszkania (adresy na stronie MOPRu). Do podania (forma dowolna) trzeba dołączyć m.in.:
- dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (zaświadczenie od pracodawcy, odcinek renty, odcinek emerytury itp.),
- w przypadku, gdy w rodzinie są osoby niepełnosprawne lub długotrwale chore - aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia,
- osoby prowadzące działalność gospodarczą - oświadczenie o uzyskanym dochodzie, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.
Po złożeniu wniosku pracownik CPS MOPR przeprowadzi wywiad, ustali czy rodzina kwalifikuje się do pomocy. Bezpłatne obiady dla uczniów i przedszkolaków są realizowane w ramach dwóch programów: rządowego „Pomocy państwa w zakresie dożywiania” i gminnego, gdańskiego o charakterze osłonowym.
Dzięki gdańskiemu programowi na takie wsparcie dla dzieci mogą liczyć rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 180 proc. kwoty kryterium dochodowego z ustawy o pomocy społecznej, tj. 925, 20 zł. Natomiast rządowy program przyznaje bezpłatne obiady dla dzieci tylko z tych rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 150 procent kwoty kryterium pomocowego, tj. 771 zł.