Już 1575 osoby, które potrzebowały transportu na szczepionkę przeciw Covid-19, skorzystały z bezpłatnego dowozu. To pomoc dla osób z niepełnosprawnościami i powyżej 70 roku życia. Dowóz pacjentów, którzy z racji wieku lub niepełnosprawności nie mogą sami dotrzeć do punktu szczepień, to obowiązek gminy. Dla mieszkańców Gdańska potrzebujących takiej pomocy od stycznia 2021 roku działa specjalna infolinia, można też zapisać się przez stronę gdanskpomaga.pl.
Miasto zapewnia nie tylko dowóz, ale też usługę asystencką (razem z kierowcą busa jeździ też strażak), czyli pomoc osobie niepełnosprawnej czy seniorowi z wyjściem z domu, dotarciem do samochodu, przejazdem i odwiezieniem z powrotem.
W Gdańsku mieszka 23 tysiące 649 osób w wieku 80 i ponad 80 lat, grupa wiekowa 70-79 lat to 40 tysięcy 240 seniorów.
Państwo Lewandowscy z Oliwy oboje są po 90-tce, ale nadal w dobrej formie, nie potrzebowali pomocy strażaka, za to chętnie skorzystali z dowozu busem, który rano przyjechał pod ich miejsce zamieszkania w Gdańsku Oliwie.
- Jesteśmy oczywiście zaszczepieni pierwszą i drugą dawką - mówi Bogdan Lewandowski. - Nie mieliśmy wątpliwości, że to nas uchroni przed zakażeniem, nie mieliśmy też złego samopoczucia po szczepionce. Kiedy dowiedzieliśmy się, że będzie trzecia dawka, od razu się zapisaliśmy. Dowóz spod domu na szczepienia i z powrotem pod dom to ułatwienie.
- Zapowiadaliśmy, że transport potrwa do czerwca, potem września, dziś mogę powiedzieć, że osoby chętne będziemy dowozić do końca 2021 roku - mówi mówi Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej, która organizuje transport na szczepienia. - Po prostu odpowiadamy na potrzeby mieszkańców, od 27 września ruszyły zapisy na szczepienia trzecią dawką i znów jest większe zainteresowanie, mieszkańcy Gdańska zapisują się na bezpłatny transport.
Osoby potrzebujące transportu na szczepionkę przeciw Covid-19 powinny zadzwonić na specjalną infolinię 500 218 337 lub zarejestrować się przez formularz na stronie gdanskpomaga.pl