
Czytaj także: Godzina dla Ziemi także w Gdańsku - w sobotę na godzinę zgasną iluminacje
Wraz z nadejściem wiosny żaby wyruszają w drogę do zbiorników wodnych, by złożyć w nich skrzek. Na trasie ich migracji często znajdują się jezdnie, na których tracą życie pod kołami samochodów.
Ze względu na bliskość lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego ulica Michałowskiego jest jedną z najczęściej uczęszczanych przez żaby na szlaku ich wiosennych wędrówek. Dlatego, tak jak w minionych latach, od piątku, 22 marca, niedostępny będzie jej odcinek od skrzyżowania z ulicą Norblina do budynku nr 29.
Dojazd dla służb zostanie zapewniony, zaś dla mieszkańców przygotowano objazdy:
- do Szkoły Podstawowej nr 70 - ul. Chełmońskiego - ul. VII Dwór - ul. Michałowskiego do ul. Polanki,
- do Przedszkola nr 42 - ul. Chełmońskiego - ul. Norblina - powrót ul. Chełmońskiego do ul. Polanki lub ul. Chełmońskiego - ul. VII Dwór - ul. Michałowskiego do ul. Polanki,
- do budynków Michałowskiego 25 i 25a, 27 i Polanki 86 - ul. Chełmońskiego - ul. VII Dwór - ul. Michałowskiego do ul. Polanki.
Szacowany termin przywrócenia stałej organizacji ruchu to 3-4 maja 2024 roku. Możliwe jest wcześniejsze otwarcie ulicy w zależności od przebiegu migracji płazów, co jest uzależnione od warunków atmosferycznych.

Czytaj także: Światowy Dzień Żaby. Parada na Żabiance, ochronne zamknięcie ulicy w VII Dworze
Bariery ochronne
Dodatkowo przy ulicach, przecinających szlaki migracyjne żab, ustawione zostaną specjalne bariery ochronne, uniemożliwiające płazom wejście na jezdnię. Staraniem Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni płotki staną przy ulicach Nowotnej, Bytowskiej, Na Szańcach i Góralskiej. Tam w bezpiecznym przeprowadzeniu żab przez ulicę pomogą wolontariusze z gdańskiego Regionalnego Centrum Wolontariatu.
Z kolei przy m.in. ulicach Do Studzienki, Myśliwskiej, Bytowskiej, Kwietnej czy Spacerowej w okresie wędrówki płazów ograniczane będą prace związane z poziomowymi porządkami na jezdniach i terenach zielonych, by nie narażać żab na dodatkowe trudności podczas migracji.
Akcje edukacyjne
Oprócz zmian w organizacji ruchu, czy akcji przenoszenia żab przez ulice planowane są także działania edukacyjne. W kwietniu pracownicy Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu odwiedzą Szkołę Podstawową nr 70 oraz Przedszkola nr 42 i nr 4. Tam opowiedzą o tym, jak ważną rolę pełnią żaby i inne gatunki płazów w ekosystemie oraz jak chronią nas przed powodującymi szkody insektami. Pokażą również, w jaki sposób można bezpiecznie przeprowadzić żabę przez ulicę.
Oprac. AO
Czytaj także: Lekcja biologii w praktyce - posadźmy wspólnie kolejny mikrolas. Już w sobotę