• Start
  • Wiadomości
  • Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce. W Gdańsku pojawi się 14 grudnia

Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce. W Gdańsku pojawi się 14 grudnia

W niedzielę, 13 grudnia 2020 r., do Polski dotrze Betlejemskie Światło Pokoju. Słowaccy skauci przekażą je harcerzom i harcerkom należącym do Związku Harcerstwa Polskiego, podczas uroczystości na Łysej Polanie. W Gdańsku, do 24 grudnia, chętni mogą je odbierać w holu głównym Domu Harcerza w Gdańsku, przy ulicy Za Murami 2-10.
13.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od płomienia z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, zapalane są świece Caritas. Do Gdańska
Od płomienia z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, zapalane są świece Caritas. Do Gdańska ogień trafi 13 grudnia 2020r. Odebrać go będzie można od 14 do 24 grudnia 2020 r., w holu głównym Domu Harcerza
fot. Sara Ejsmont
 
 
 

Harcerze i harcerki z ZHP już po raz 30. wezmą udział w wielkiej, międzynarodowej sztafecie – corocznej akcji przekazywania symbolicznego ognia pochodzącego z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, gdzie ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. 

Płomień zapalony w grocie, przemierza za sprawą skautów z całego świata, długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć między innymi do Polski. Od tego ognia zapalane są świece Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym. 

- Uroczystość przekazania Światła odbędzie się na Łysej Polanie [na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego], gdzie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego słowaccy skauci powierzą Światło harcerzom i harcerkom z ZHP, a przedstawiciele chorągwi zabiorą je do swoich regionów, by w tym trudnym czasie dotarło do wszystkich tych, którzy chcą je przyjąć - mówi Aleksandra Guzik-Kobiela, rzecznik prasowy Chorągwi Gdańskiej ZHP. 

Pierwotnie do Trójmiasta Betlejemskie Światło Pokoju miało trafić w niedzielę, 13 grudnia, drogą powietrzną dzięki współpracy Chorągwi Gdańskiej ZHP z Gdyńską Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej. Po odebraniu Światła z kaplicy reprezentacja chorągwi miała wyruszyć na lotnisko Kraków-Balice, aby samolotem M28B Bryza około godz. 18 wylądować na lotnisku w Gdyni – Babich Dołach. Tam Betlejemskie Światło Pokoju miało zostać przekazane komendantowi Chorągwi Gdańskiej oraz reprezentacji Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”. 

Pogoda zmieniła te plany - lądowanie samolotu i przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbędzie się w poniedziałek, 14 grudnia, około godziny 12.30.

Po dotarciu do Trójmiasta Światło odbiorą delegacje hufców Chorągwi Gdańskiej, by przekazać symbol braterstwa i nadziei instytucjom i mieszkańcom Pomorza. 

- W Gdańsku Światło będzie można odbierać do 24 grudnia w holu głównym Domu Harcerza w Gdańsku przy ulicy Za Murami 2-10 - zapewnia Aleksandra Guzik-Kobiela.

Tegoroczne hasło „Światło Służby” niesie za sobą szczególny komunikat wzywający do służby: bezinteresownego otworzenia się na potrzeby drugiego człowieka, pozostania uważnym na siebie oraz na swoje otoczenie, a Betlejemskie Światło Pokoju jest także zwieńczeniem działań podejmowanych przez społeczność ZHP przez cały rok w związku z pandemią koronawirusa. 


Chorągiew Gdańska ZHP świętuje jubileusz 85-lecia. Harcerze przeszli ulicami miasta

 

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 tysięcy członków. Od ponad stu lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic