
Betlejemskie Światło Pokoju - inicjatywa skautów
Betlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa sztafeta skautowa, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję. Każdego roku przed Bożym Narodzeniem wybrane dziecko odbierało Światło z Betlejem, które następnie transportowane było do Wiednia na pokładzie samolotu Austrian Airlines, a stamtąd m. in. do Polski.
W tym roku jego droga była krótsza - rozpoczęło swoją drogę w miejscowości Christkindl w Górnej Austrii, które jest miastem partnerskim Betlejem. Ponieważ niemożliwe było przywiezienie płomienia bezpośrednio z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem, wykorzystano światło rozpalone w ubiegłym roku i przechowywane przez austriackich skautów cały rok, skąd trafiło też m.in. do Gdańska.
We wtorkowe popołudnie harcerze i harcerki ZHP oraz ZHR zebrali się u stóp największej gdańskiej choinki - na Długim Targu, gdzie przedstawiciele Chorągwi Gdańskie ZHP przekazali je delegacjom poszczególnych hufców, by poniosły je dalej przez Trójmiasto i Pomorze. Wydarzenie było otwarte także dla mieszkańców.
Harcerze i zuchy zakończyli uroczystość przekazując sobie tradycyjną iskierkę przyjaźni w kręgu.

Czytaj także: Chcesz pomóc? Podaruj dzieciom prezent lub zaopiekuj się w święta zagranicznym studentem
Z Betlejem do Gdańska
Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Chorągwi Gdańskiej ZHP w wyjątkowy sposób - 15 grudnia odebrane zostało na Słowacji i przetransportowane samolotem wojskowym M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.
Jeszcze do 24 grudnia Światło będzie można odebrać w Domu Harcerza (ul. Za Murami 2-10).
GALERIA ZDJĘĆ
Czytaj także: Orszak św. Łucji odwiedził Gdańsk. Szwedzkie kolędy ukoiły przedświąteczną gorączkę
Jakie jest hasło Betlejemskiego Światła Pokoju w 2024 r.?
Jak informuje hm. Michał Hinc, rzecznik prasowy Chorągwi Gdańskiej ZHP: - Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju „Kochaj czynem” nawiązuje nie tylko do codziennych - czasem małych i z pozoru nieznacznych - sytuacji, w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka, ale również do wyjątkowych momentów, takich jak wojna za naszą granicą, czy pomoc osobom dotkniętym powodzią na terenie naszego kraju. „Kochaj czynem” to nie tylko hasło, ale prawdziwe zobowiązanie, gotowość niesienia pomocy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, a także umiejętność przekuwania wartości harcerskich w konkretne działania, które przyczyniają się do odbudowy nadziei i solidarności w obliczu trudnych wyzwań.
Warto dodać, że od ognia z Betlejem zapalane są także świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym.
O Związku Harcerstwa Polskiego
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 105 tys. członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę, umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu.
Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 tys. instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.