Co będzie się działo w piątek, 23 czerwca?
Otwarcie klubu sąsiedzkiego w dzielnicy VII Dwór
Zajrzyjcie w piątek na ul. Norblina 23/6 (przy sklepie Lewiatan). W tym miejscu będzie działał klub sąsiedzki. Jego uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 17. Będzie sporo atrakcji, w tym wystawa archiwalnych zdjęć dzielnicy VII Dwór i kawiarenka oferująca domowe ciasta. Dla dzieci zaplanowano naukę gry w szachy oraz gry planszowe. W godz. 17.15 - 18.15 będzie można wziąć udział w zajęciach jogi na tarasie (trzeba się na nie jednak wcześniej zapisać pod nr 504 450 334). O godz. 17.30 rozpocznie się gra miejska poświęcona VII Dworowi pod hasłem "Powrót do przeszłości". Natomiast od godz. 18 będzie można wziąć udział w grach i zabawach podwórkowych.
Noc Świętojańska z Radą Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice
Wydarzenie to zorganizowano w ramach obchodów 50-lecia przyłączenia Łostowic i Zakoniczyna do Gdańska. W najkrótszą noc w roku warto pobawić się przy Zbiorniku Jeleniogórska, w godz. 18 - 22. Na mieszkańców czekać będą liczne atrakcje, w tym:
- poszukiwanie kwiatu paproci z mapą,
- warsztaty wicia wianków,
- wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek,
- liczne koncerty i występy artystyczne,
- zabawy i animacje,
- dmuchańce,
- konkursy związane z dzielnicą Ujeścisko-Łostowice i wiele innych.
Będzie również możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia w fotobudce. Pojawią się rekonstruktorzy historyczni, oraz Straż Miejska i Policja.
150 lat tramwajów w Gdańsku - piknik rodzinny
Obecnym czas umilą także występy muzyczne w wykonaniu najmłodszych mieszkańców dzielnicy. Zagra najlepsza kapela podwórkowa roku 2022 w Polsce, czyli "Ferajna Bydgoska" i gdański zespół "Słowiańska Dusza".
ZOBACZ DZIELNICĘ UJEŚCISKO - ŁOSTOWICE Z LOTU PTAKA
Co będzie się działo w sobotę, 24 czerwca?
Śródmieście. Lato na Dolnym Mieście
Doroczną tradycją jest zabawa na Dolnym Mieście. Tej nie zabraknie i w tym roku. Zaproszeni są wszyscy chętni - tak mieszkańcy Dolnego Miasta, jak i sympatycy tej dzielnicy. Początek wydarzenia o godz. 11.45 - sprzed siedziby firmy LPP przy ul. Łąkowej wyruszy barwna parada, która poprowadzi wszystkich chętnych do miejsca festynu, a więc na teren przy starej zajezdni tramwajowej na ul. Kurzej. Tam czekać będą atrakcje dla każdego, w tym warsztaty manualne dla najmłodszych (m.in. plastyczne, tworzenie kwiatów z bibuły i wianków). Będzie też wystawa plenerowa poświęcona dzielnicy, przygotowana przez Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta. Nie zabraknie także konkursów, występów muzycznych i teatrzyku dla dzieci.
Przebieranki uczestników mile widziane - najlepsze zostaną nagrodzone.
Festyn odbędzie się dzięki współpracy kilkunastu partnerów, którzy zadbali o różnorodne atrakcje. Są to: Miasto Gdańsk, Rada Dzielnicy Śródmieście, Biuro Rozwoju Gdańska, Gdańskie Nieruchomości, Fundacja Gdańska, Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Centrum Reduta Mrowisko, Fundacja LPP, Szkoła Podstawowa nr 65, Rada Rodziców SP 65, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Fundacja Leny Grochowskiej, Arche Dwór Uphagena, Euro Styl, Opowiadacze Historii i Inkubator Sąsiedzkiej Energii ISE Dolne Miasto.
Zabawa potrwa do godz. 15.15.
12. edycja Euro Chamber Music Festival od środy w Gdańsku
Chełm. Festyn Rodzinny w Jarze Wilanowskim
Rada Dzielnicy Chełm zaprasza mieszkańców Chełmu na festyn rodzinny z okazji rozpoczęcia lata, który odbędzie się w godzinach 11. 00 - 15.00. Zaplanowano m.in. warsztaty tematyczne, dmuchany plac zabaw, poczęstunek dla uczestników i tańce dla seniorów
Dzięki współpracy z Klubem Gry w Palanta PSPAL Trójmiasto zorganizowany zostanie także turniej gry w palanta.
- To jedyna okazja na przypomnienie sobie tej podwórkowej gry. Zabierzcie rodzinę i znajomych na wspólną integrację. Zapewniamy wykwalifikowaną kadrę i dobrą zabawę - zachęcają organizatorzy.
Pierwsze święto ulicy Bliskiej w Nowym Porcie
Święto ulicy Bliskiej organizują mieszkańcy i mieszkanki Nowego Portu oraz Fundacja Mewka.
Co będzie się działo na tej ulicy w sobotę?
- Godz. 10.00 - 12.00 - Wielkie śniadanie na Bliskiej
- Godz. 12.00 - 16.00 - Wspólne szydełkowanie gigantycznego dywanu
- Godz. 12.00 - 18.00 - Warsztaty artystyczno-ekologiczne
- Godz. 15.00 - 19.00 - Charytatywna loteria fantowa
- Godz. 18.00 - 6. urodziny Mewki, czyli wspólne krojenie tortu
- Godz. 18.30 - Pamiątkowe zdjęcie na ul. Bliskiej
- Godz. 19.30 - Koncert zespołu Michalove
Koniec zabawy - o godz. 20.30.
Przez cały dzień organizowane będą też warsztaty tematyczne, m.in. z wyplatania kwiecistych wianków, kulinarno - ekologiczne, z haftowania tradycyjnej ukraińskiej „Wyszywanki” na zdjęciach analogowych, warsztaty someliersko-malarskie, czyli malowanie i testowanie polskich win.
Będzie też wspólne grillowanie, wyprzedaż garażowa, pchli targ i wiele innych.
Piknik z okazji 50-lecia przyłączenia Kokoszek do Gdańska
Święto Wyspy Sobieszewskiej
24 czerwca mieszkańcy i miłośnicy Wyspy Sobieszewskiej będą świętować 50 lat Wyspy w Gdańsku i 19 lat Wyspy Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej. W programie m.in. wystawy i pokazy filmów związanych z dzielnicą, warsztaty w duchu zero waste, występy artystyczne i konkursy. Tuż przed godziną 17.00 Zastępca Prezydent Gdańska Piotr Kryszewski uroczyście odsłoni z mieszkańcami tablicę Placu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.
Większość atrakcji odbędzie się przy i w gmachu "Wyspy Skarbów" GAK, przy ul. Turystycznej 3, a także na Wyspie Drogowiec, i w okolicach.
I tak, w gmachu GAK, w godz. 12.00 - 13.00 Andrzej Żak poprowadzi rozmowy, w których osobiste historie mieszkańców i anegdoty z życia dzielnicy "będą sednem spotkania". Następnie Michał Kosior wygłosi prelekcję na temat bursztynu. Zaplanowano także premierę filmu „Opowieść o Wyspie Sobieszewskiej” oraz „Wielka woda na Żuławach. Największe powodzie w delcie Wisły”.
W ogrodzie GAK starsi i młodsi uczestnicy będą mogli stworzyć las w słoiku, eko-torebki, biżuterię z recyklingu, drewniane dekoracje, zagrać w memory XXL, puszczać wielkie bańki mydlane, pokonać tor przeszkód i wziąć udział w konkursach. Będzie też mini kurs szydełkowania i warsztaty artystyczno-literackie.
Na Placu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej (teren dawnego ośrodka Drogowiec) znajdzie się scena główna, na której w godz. 13.30 - 20.00 zaplanowano występy artystyczne, koncerty czy konkursy na temat Wyspy Sobieszewskiej. Zaprezentują się tu m.in. gitarzyści, pianiści i baletnice uczestniczące na co dzień w zajęciach w Wyspie Skarbów GAK. Tuż po odsłonięciu tablicy „Plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej”, zagra Kraków Street Band, a następnie Atelier Dance poprowadzi plenerowe warsztaty tańca towarzyskiego.
Szkoła żeglarska „Szekla” poprowadzi tego dnia zajęcia z bezpieczeństwa nad wodą, ratownictwa, konkursy żeglarskie i marynistyczne. Gry i atrakcje dla dzieci przygotuje także Chorągiew Gdańska Związku Harcerstwa Polskiego, w tym bańki mydlane, strzelanie z łuków, punkt sportowy, malowanie twarzy. Przy ul. Radosnej odbędą się z kolei pokazy ratownictwa i sprzętu pożarniczo - ratowniczego, które poprowadzi OSP Gdańsk-Sobieszewo.
Organizatorzy wydarzenia: Miasto Gdańsk, Wyspa Skarbów GAK. Partnerzy: Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, OSP Sobieszewo, Związek Harcerstwa Polskiego, Biblioteka na Wyspie (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku), L&D Consulting, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa Adiutare, Szkoła żeglarska „Szekla”.
Otwarcie klubu sąsiedzkiego na Przymorzu Małym
W sobotę, w samo południe, swoją działalność oficjalnie ogłosi Klub Sąsiedzki Przymorze Małe. Jego operatorem jest Fundacja RC.
Przestrzeń mieści się przy ul. Beniowskiego 32/1. 24 czerwca gospodarze zapraszają do ogrodu na aromatyczną kawę i kompot z rabarbaru. W programie, oprócz skubania truskawek i wylegiwania się na leżakach, rozmowy na temat planów na przyszłość - związanych z klubem, jak i dzielnicą.
- Naszym celem jest prowadzenie miejsca do dobrego spędzania czasu i przyjaznego sąsiedzkim spotkaniom. Dlatego jesteśmy otwarci na każdą fajną i angażującą inicjatywę - podkreśla Dobrosława Bela, koordynatorka klubu.
Klub sąsiedzki zaprasza mieszkańców tego dnia w godz. 12 - 16.
Włącz się w rewitalizację i weź udział w warsztatach
Brzeźno. 13. Święto Ulicy Północnej podczas Letniego Pikniku
Projektornia GAK wraz z Radą Dzielnicy Brzeźno i jej mieszkańcami, Fundacją Sprawni Inaczej, Hevelianum Domem Zdrojowym oraz lokalnymi artystami zaprasza do wspólnego świętowania. Przygotowano warsztaty, koncerty, występy, spektakle, i wiele więcej. Początek zabawy o godz. 11.
Program:
- Godz. 11.00 - 16.00 - Piknik Letni Fundacji Sprawni Inaczej: sklepik Fundacji, warsztaty plastyczne
- Godz. 11.00 - występ muzyczny
- Godz. 12.00 - poszukiwania skarbów na plaży
- Godz. 12.30 - gimnastyka tao yin na plaży
- Godz. 13.00 -16.00 - wspólne biesiadowanie z Radą Dzielnicy
- Godz. 13.00 - 17.00 - portrety “twarze Północy” malowane przez lokalną artystkę Dorotę Wójcik
- Godz. 13.00 - teatr Pinezka
- Godz. 14.30 - występ kwartetu muzycznego
- Godz. 15.00 - 17.00 - warsztaty plastyczne “zmiana” prowadzone przez lokalną artystkę Alicję Michowską
- Godz. 16.00 - pokaz iluzji optycznej
- Godz. 16.30 - gimnastyka tao yin na plaży
- Godz. 17.00 - wydarzenie teatralne: Robimy razem teatr. Opowieści z klimatem/ Hevelianum
- Godz. 18.00 - Monkey Basstards (DJ Basskuda, DJ HasiOK)
Co będzie się działo w niedzielę, 25 czerwca?
Aniołki. Dwudniowe święto Wielkiej Alei
Wielka Aleja Lipowa to jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku. Rozciąga się wzdłuż dzielnicy Aniołki, od Bramy Oliwskiej do Wrzeszcza. Jej święto to okazja do poznania historii i przyrody tej części miasta. Organizatorzy, czyli Rada Dzielnicy Aniołki oraz Fundacja Palma, zapraszają mieszkanki i mieszkańców na spacery z przewodnikiem oraz warsztaty. W tym roku motywem przewodnim Święta jest Rok Daniela Gralatha.
Wykład w piątek
23 czerwca będzie można wysłuchać, w ramach świętowania, wykładu “Moje Aniołki - nietuzinkowa dzielnica”. Wygłosi go dr hab. Piotr Czekanowski, prof.UG. Zajrzyjcie więc do Hotelu Vesper House, przy ul. Fahrenheita 3, o godz. 18.00.
Co zaplanowano w niedzielę?
- Godz. 8.00 - Spacer z ornitologiem, który oprowadzi uczestników i uczestniczki po zielonych ścieżkach jednego z najstarszych parków publicznych naszego miasta. Miejsce zbiórki: przy pomniku - czołgu (Aleja Zwycięstwa 10)
- Godz. 10.00 - Spacer przyrodniczy po parku im. Steffensów - jednego z największych i najstarszych założeń parkowych w Gdańsku. Utworzony pod koniec XIX wieku, obecnie zajmuje obszar 13,6 ha. Znajduje się tu kilkanaście wyjątkowych gatunków drzew oraz kilka pomników przyrody. Miejsce zbiórki: Przy pomniku - czołgu (Aleja Zwycięstwa 10)
- Godz. 11.00 - Warsztaty z tunnel booków. Tunnel book, to książki, które po złożeniu przywodzą na myśl akordeon. Powstają poprzez złożenie wyciętych pasków papieru. Ogólny efekt daje złudzenie głębi i perspektywy. Warsztaty odbędą się na trawniku w Parku Zielonym (można zabrać ze sobą koc piknikowy) przy ul. M. Skłodowskiej-Curie.
- Godz. 12.30 - Spacer historyczny wokół biografii Daniela Gralatha - gdańszczanina, burmistrza, burgrabii i uczonego, współzałożyciela Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku, członka Towarzystwa Naukowego w Getyndze, ławnika, rajcy i burmistrza Gdańska. Podczas spaceru uczestnicy i uczestniczki poznają bliżej życiorys założyciela Wielkiej Alei i jego osiągnięcia w naukach ścisłych. Miejsce zbiórki: Przy pomniku - czołgu (Aleja Zwycięstwa 10).
ZOBACZ DZIELNICĘ ANIOŁKI Z LOTU PTAKA
Ujeścisko - Łostowice. Festyn dzielnicowy dla każdego
Ta impreza odbędzie na terenie przy Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Człuchowskiej 6.
W ramach atrakcji zaplanowano m.in. dmuchane zamki, grupę animatorów organizujących zabawę dzieciom, konkursy i zabawy dla każdego, malowanie buziek, i wiele innych. Nie zabraknie też muzyki, a gościem specjalnym będzie...maskotka Lechii Gdańsk. W zakątku gastronomicznym pojawi się grill, gofry, lody, napoje i inne smakołyki.
Początek zabawy o godz. 10.
Niedzielna impreza odbędzie się pod patronatem Fundacji Obudź Nadzieję, a jej organizatorem jest także Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.
X Festyn Rodzinny na Wzgórzu Mickiewicza
Rada Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza, wraz z ROD Wzgórze Mickiewicza, zapraszają mieszkańców dzielnicy na doroczny festyn, który tradycyjnie odbędzie się u zbiegu ulic Soplicy i Wojskiego. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, dorosłych, i smacznego poczęstunku.
Będą dmuchańce dla najmłodszych, gry i konkursy prowadzone przez animatorów, a także zabawy taneczne. Jest też ukłon w stronę właścicieli psów i kotów - będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji weterynaryjnych. Wystarczy przyjść ze swoim pupilem na smyczy bądź w transporterze.
Na godz. 16 zaplanowano dzielnicową potańcówkę, i wiele więcej atrakcji.
W tym roku rozegrany zostanie również turniej w tenisie stołowym o tytuł mistrza w kategorii junior oraz open. Początek zabawy o godz. 12, potrwa 5 godzin.