- Kino na Szekspirowskim, z widokiem na dachy gdańskich kamienic, ma unikatowy charakter. Nie ma drugiego takiego kina plenerowego w Polsce - przyznaje Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni cyklu filmowego, inspirowanego słynnymi pokazami „Rooftop cinema”, które odbywają się na dachach budynków w Nowym Jorku. - Dach teatru, który jest jednocześnie tarasem nad częścią administracyjną budynku, to idealne i wymarzone miejsce na seanse pod chmurką.
Ale warto chociaż raz wybrać się na to wydarzenie nie tylko ze względu na niezwykłą lokalizację. Cykl, którego trzecia edycja rozpoczyna się w sobotę, 23 czerwca, 2018 r., jest znakomitą okazją do nadrobienia filmowych braków z ostatnich lat. Przez cały sezon wakacyjny - aż do 26 sierpnia - na świeżym powietrzu, z widokiem na dachy gdańskiej starówki, odbędzie się jedenaście projekcji filmów nagradzanych i docenionych przez widzów i krytyków na całym świecie - słowem filmów, które powinno się zobaczyć.
- Zaprezentowane zostaną najciekawsze produkcje ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes czy Wenecja - zapowiada Kądziela-Grubman. - Jeśli chodzi o tematykę, pojawią się m.in. filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach.
Cykl pokazów, w noc świętojańską otworzy szalona włoska komedia w reżyserii Paolo Virziego - „Zwariować ze szczęścia”. To opowieść o dwóch pacjentkach z ośrodka terapeutycznego, porównywana do takich filmów, jak „Thelma i Louise” oraz „Lot nad kukułczym gniazdem”. Film został nagrodzony pięcioma „włoskimi oscarami” (Nastro d'argento 2017).
W programie znalazły się się również takie tytuły, jak ostatni obraz mistrza hiszpańskiego kina: „Julieta” Pedro Almadovara; rosyjski kandydat do nieanglojęzycznego Oskara „Niemiłość” Adrieja Zwiagincewa - reżysera takich filmów jak „Lewiatan” i „Elena”; pełen emocji i wysmakowanych obrazów melodramat „Carol” w reżyserii Todda Haynesa, z brawurowymi rolami Cate Blanchett i Rooney Mary, czy irański film „Klient” w reżyserii Asghara Farhadiego, za którzy ten otrzymał drugiego w swojej karierze Oscara, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, i nagrodę za scenariusz na MFF Cannes.
Na dachu zobaczyć będzie można również absolutny przebój ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, który wywołał zachwyt i dziki śmiech festiwalowej publiczności - głośne „The Square” w reżyserii Rubena Ostlunda. To szwedzka czarna komedia, która jest uznawana za znakomitą parodię nie tylko świata sztuki współczesnej, ale wiele współczesnych rozterek w życiu codziennym przeciętnego człowieka - jak problemu poprawności politycznej i wolności człowieka. Produkcja zdobyła miano najlepszego filmu 2017 roku.
Jak co roku, w repertuarze pojawią się też filmy w duchu amerykańskiego kina niezależnego: nominowany do Złotej Palmy w Cannes w 2016 roku „Paterson” Jima Jarmusha; laureat nagrody amerykańskich krytyków, okrzyknięty przez nich najpiękniejszym filmem roku „The Florida Project” Seana Bakera, a także zrealizowany w duchu kina drogi „American Honey” Andrei Arnold.
Trzecia edycja przyniesie także pewne zmiany. Organizatorzy przygotowali dla widzów coś specjalnego.
- Ubiegłoroczna frekwencja pokazała, że mieszkańcy Gdańska i turyści korzystali bardzo chętnie z naszej oferty. Na pokazy przychodziły tłumy a ilość miejsc jest niestety ograniczona. Dlatego w tym roku wybrane pokazy w przypadku dużego zainteresowania i braku miejsc na tarasie odbędą się również na drugim ekranie zlokalizowanym na dziedzińcu Teatru - mówi Kądziela-Grubman. - Nowością w tym roku będzie również pula biletów dostępna w sprzedaży internetowej.
Pokazy będą odbywały się w wybrane soboty i środy od 24 czerwca do 26 sierpnia 2018 r. Filmy rozpoczynają się ok. godz. 21.30 (w czerwcu i pierwszej połowie lipca start projekcji może odbyć się kilkanaście minut później - bezpośrednio po zachodzie słońca). Pokazy odbywają się na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1), wybrane pokazy odbędą się równolegle również na drugim ekranie, na dziedzińcu teatru.
Bilet na jeden pokaz: 10 zł.
Program:
- Sobota, 23 czerwca - „Zwariować ze szczęścia”, reż. Paolo Virzi, Włochy/Francja, 118 min.
- Sobota, 30 czerwca - „Julieta”, reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania, 99 min.
- Sobota, 7 lipca - „Klient”, reż. Asghar Farhadi, Iran/Francja, 125 min.
- Sobota, 14 lipca - „Paterson”, reż. Jim Jarmush, USA, 118 min.
- Sobota, 21 lipca - „The Square”, reż. Ruben Östlund, Szwecja/Dania/Niemcy, 142 min.
- Środa, 25 lipca - „Niemiłość”, reż. Andriej Zwiagincew, Rosja/Francja/Belgia, 127 min.
- Środa, 8 sierpnia - „The Florida Project”, reż. Sean Baker, USA, 115 min.
- Sobota, 11 sierpnia - „Carol”, reż. Todd Haynes, USA/Wielka Brytania, 118 min.
- Środa, 15 sierpnia - „Party”, reż. Sally Potter, Wielka Brytania, 71 min.
- Sobota, 18 sierpnia - „American Honey”, reż. Andrea Arnold, USA/Wielka Brytania, 162 min.
- Sobota, 25 sierpnia - „Jestem Rosa”, reż. Laís Bodanzky, Brazylia, 102 min.
Uwaga: w przypadku deszczu pokazy będą przekładane na kolejną środę.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska.