• Start
  • Wiadomości
  • Będzie bezpłatna komunikacja miejska dla represjonowanych w PRL

Komunikacja miejska w Gdańsku będzie bezpłatna dla osób represjonowanych w PRL

To hołd Miasta Gdańska wobec osób, które w autorytarnych czasach PRL miały odwagę uczestniczyć w demokratycznej opozycji i były za to prześladowane przez ówczesne władze. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podpisała zarządzenie, dzięki któremu będą one mogły od początku 2025 roku bezpłatnie korzystać w Gdańsku z przejazdów miejskimi autobusami i tramwajami.
31.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Autobus i tramwaj, stoją obok siebie na sąsiadujących przystankach dla pasażerów
Prawo do bezpłatnych przejazdów dotyczy gdańskich miejskich autobusów i tramwajów (ZTM), ale nie przejazdów pociągami SKM, PKM czy POLREGIO w granicach Gdańska - trzeba o tym pamietać
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Mieli odwagę się narażać

Odbywać się to będzie na podstawie ważnej legitymacji, niezależnie od stałego miejsca zamieszkania. Tak więc z bezpłatnych przejazdów gdańską komunikacją miejską korzystać będą nie tylko uprawnieni mieszkańcy i mieszkanki Gdańska, ale również Sopotu, Gdyni, a także goście z Pomorza i całej Polski. 

Decyzja prezydent Gdańska jest odpowiedzią na wniosek 150 działaczy opozycyjnych z Pomorza oraz Lecha Parella, Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

To jest nasz rodzaj hołdu dla osób, które w czasach komunizmu nie bały się narażać swojego zdrowia i komfortowego życia, aby walczyć, żebyśmy mieli dzisiaj wolną Polskę - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz, podczas konferencji prasowej, zapowiadającej obchody 44. rocznicy podpisania Porozumień Gdańskich.

44. rocznica podpisania Porozumień Gdańskich. Poznaj program, plan transmisji

Kto skorzysta w praktyce

Prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w całym kraju przysługuje seniorkom i seniorom, którzy ukończyli 70. rok życia. Wiek jest jedynym kryterium, które muszą spełnić. W razie kontroli emeryt powinien okazać legitymację emeryta, dowód osobisty lub inny dokument, który potwierdzi jego datę urodzenia.

Oznacza to, że w praktyce zarządzenie podpisane przez prezydent Gdańska, dotyczyć będzie tych uczestników demokratycznej opozycji w PRL, którzy nie przekroczyli jeszcze 70. roku życia - a więc od rocznika 1956 wzwyż.

Warto podkreślić, że chodzi wyłącznie o przejazdy miejskimi autobusami i tramwajami, a więc w pojazdach gdańskiego ZTM. Bezpłatne przejazdy na obszarze Gdańska nie przysługują w pociągach SKM/PKM/POLREGIO. 

O świcie, na Westerplatte. Na uroczystości 1 września osiem linii autobusowych - bezpłatnie

Kto jeszcze w Gdańsku bezpłatnie

Lista osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami i tramwajami (ZTM Gdańsk) składa się z wielu kategorii. Są to m.in.:

  • Uczniowie szkół dla dzieci i młodzieży: podstawowych i ponadpodstawowych z wyłączeniem szkół policealnych, uprawnieni do korzystania z Gdańskiej Karty Mieszkańca, nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia
  • Inwalidzi o znacznym stopniu niepełnosprawności (I grupa i osoby o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji) oraz towarzyszący im pełnoletni opiekun
  • Inwalidzi wojenni i wojskowi
  • Senatorowie, posłowie na Sejm
  • Każdy pasażer, będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego – każdego roku w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu
  • Wolontariusze działający w ramach „Gdańskiego Modelu Rozwoju Wolontariatu” zaangażowani w realizację wydarzeń miejskich, imprez sportowych, rekreacyjnych, promocyjnych, kulturalnych itp. w czasie określonym na identyfikatorze

Zobacz szczegółową listę

TV

Rodzinny Dzień Lwa w gdańskim zoo