Minister Nitras o inwestycjach w obiekty sportowe Gdańska. Poparcie dla Janusza Lewandowskiego

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras gościł w Gdańsku w środę, 29 maja, by zapoznać się z potrzebami kluczowych obiektów sportowych miasta. Podczas konferencji przed Ergo Areną - w obecności prezydent Aleksandry Dulkiewicz - zapowiedział, że wkrótce zapadną decyzje, co do potrzebnych inwestycji. Konferencja była też okazją do wsparcia w czerwcowych wyborach europosła Janusza Lewandowskiego, który w pracach nad Traktatem Lizbońskim walnie przyczynił się do tego, że Unia Europejska w ostatnich latach zaczęła finansować projekty dotyczące sportu, rekreacji, aktywności fizycznej - czego wcześniej nie było.
29.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czworo osób, dwie kobiety i dwóch mężczyzn stoi przed mikrofonami podczas konferencji prasowej zaaranżowanej przed hala sportową. Za nimi stoi jeszcze kilka osób. W tle widać halę sportową z napisem Ergo Arena.
W konferencji przed wyborami europejskimi przed Ergo Areną wzięli udział: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki, Agnieszka Pomaska, posłanka na Sejm RP oraz europoseł Janusz Lewandowski.
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dla Gdańska, we współpracy

Minister Sławomir Nitras przyjechał do Gdańska, aby obejrzeć obiekty sportowe i porozmawiać z prezydent Gdańska o potrzebach miasta w tym względzie.

- Myślę, że najbliższe tygodnie, może miesiące w niektórych przypadkach, zdecydują o naprawdę ważnych z punktu widzenia całego Trójmiasta inwestycjach - zapowiedział minister Sławomir Nitras. 

Szczegóły na razie nie zostały ujawnione.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz towarzyszyła Sławomirowi Nitrasowi, by lepiej zapoznać go z potrzebami gdańskich obiektów sportowych. Podczas konferencji prasowej podziękowała ministrowi za owocną rozmowę. Wiadomo, że decyzje, które wkrótce zapadną mają dotyczyć m.in. modernizacji, finansowania i optymalnego wykorzystania wizytowanych obiektów. Minister Sławomir Nitras chce uwzględnić potrzeby i pomysły, zgłaszane przez władze samorządowe. W przypadku Ergo Areny będą to uwagi zarówno Gdańska, jak i Sopotu, bowiem hala leży na granicy obu miast i jest ich wspólnym przedsięwzięciem.  

Nie śpij, bo cię przegłosują. Walka o frekwencję w wyborach europejskich i ABC wyborcy

Poprzeć Janusza Lewandowskiego

Konferencja przed Ergo Areną stała się okazją do udzielenia poparcia europosłowi Januszowi Lewandowskiemu, który w zaplanowanych na 9 czerwca wyborach do Parlamentu Europejskiego jest "jedynką" na liście Koalicji Obywatelskiej. 

Minister Sławomir Nitras przypomniał, że Janusz Lewandowski w młodości był lekkoatletą. Jako sprinter ma na swoim koncie znakomity wynik 10,7 sekundy w biegu na 100 metrów.

- To, że uprawiał sport, ma ogromne znaczenie. Dlatego że Unia Europejska przed urzędowaniem Janusza Lewandowskiego, nie zajmowała się sportem. Nie miała takich kompetencji, nie wydawała pieniędzy na sport. I to Janusz Lewandowski przy pracach nad Traktatem Lizbońskim wprowadził tak naprawdę zadanie finansowania sportu, rekreacji, aktywności fizycznej do Traktatu, pozwalając tym samym z pieniędzy europejskich finansować tego typu projekty.

Sławomir Nitras dodał, że jako minister sportu widzi dziś dobrodziejstwo działalności Janusza Lewandowskiego w Brukseli. Polskie kluby sportowe, związki sportowe, wszyscy, którzy pracują z młodzieżą, realizując zadania sportowe, mogą korzystać z programu Erasmus Plus. Dzięki temu finansowane są wspólne projekty europejskie w zakresie sportu.

- To rzecz niebywała i kwintesencja działalności Janusza Lewandowskiego - podkreślił minister sportu, który nie ukrywa, że czuje się osobiście zobowiązany, by przypomnieć o zasługach kandydata do Parlamentu Europejskiego, bowiem to Janusz Lewandowski jako doświadczony europoseł był mentorem młodego europosła Sławomira Nitrasa w Brukseli, podczas kadencji lat 2009-2014. 

9 czerwca głosujemy w wyborach europejskich. W Gdańsku i na Pomorzu będzie 7 komitetów

Czworo osób, dwie kobiety i dwóch mężczyzn stoi przed mikrofonami podczas konferencji prasowej zaaranżowanej przed hala sportową.
Janusz Lewandowski otrzymał poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego jako kompetentny kandydat, który będzie dbał w Brukseli o interesy Gdańska, Pomorza i Polski.
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Prezydent Dulkiewicz i posłanka Pamaska też na tak 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, uzasadniła, dlaczego udział w wyborach europejskich jest bardzo ważny z punktu widzenia mieszkańców Gdańska.

- Chodzi o to, żeby sprawy Gdańska były w rękach ludzi kompetentnych - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. - Jest to interes każdego, kto życzy dobrze miastu Gdańsk, kto życzy dobrze Pomorzu, aby tacy ludzie jak Janusz Lewandowski reprezentowali Polskę w Unii Europejskiej. Wszystkich Państwa bardzo proszę o udział w wyborach. Tutaj nie ma wymówki, że nie jestem zameldowany. Zaświadczenie o prawie do głosowania może pobrać każdy niezależnie od miejsca, w którym mieszka.

Z poparciem dla Janusza Lewandowskiego wystąpiła też posłanka Agnieszka Pomaska:

- Myślę, że tutaj, w Gdańsku, wybór jest dosyć oczywisty. Będziemy namawiali cały czas, żeby wybierać osoby, które nie tylko będą nas godnie reprezentować, ale przede wszystkim będą zabiegać o interesy Gdańska, Sopotu, Pomorza i całego kraju. Te tabliczki "sfinansowane z budżetu Unii Europejskiej", które państwo widzą w całym kraju, miastach większych i mniejszych, na wsiach, to nie jest przypadek. To jest efekt tego, że my swojego czasu, kiedy decydowano o największym historycznym budżecie Unii Europejskiej, wysłaliśmy do Brukseli najlepszych. Jedną z tych osób był Janusz Lewandowski, chociaż nie powinnam mówić "jedną z", bo to była najważniejsza osoba, która o ten budżet walczyła i wywalczyła wspólnie z Donaldem Tuskiem, budując tę wielką koalicję przyjaciół spójności.

Wybory europejskie 9 czerwca. Do kiedy można zgłosić pełnomocnika i zamówić transport do komisji?

Oby minister sięgnął po te środki

- Rzeczywiście jako były sportowiec, szukałem w traktatach sposobu na finasowanie sportu, pojmowanego nie jako sport wyczynowy, ale jako zdrowy tryb życia, powszechna kultura fizyczna, sport dla niepełnosprawnych, młodzieżowy, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i rekreacja. - przyznaje Janusz Lewandowski. - I rzeczywiście taki artykuł wykryłem. I skoro tak, to wprowadziliśmy do programu Erasmus Plus, po raz pierwszy na lata 2014-20 segment sportowy, który te bardzo szczytne cele finansuje. I oby minister Nitras sięgnął po te środki.

Janusz Lewandowski to jedna z najbardziej doświadczonych i zasłużonych postaci polskiej polityki. Zaczynał w latach PRL, jako działacz demokratycznej opozycji. W latach 1980–1989 był doradcą ekonomicznym „Solidarności”, a w 1988 współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego ze środowiska tzw. gdańskich liberałów. Był ministrem przekształceń własnościowych w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991) i Hanny Suchockiej (1992–1993). Doprowadził do uruchomienia giełdy i opracowania Programu Powszechnej Prywatyzacji. Był posłem na Sejm RP. Od roku 2003 pracuje w Brukseli, najpierw jako obserwator przy Parlamencie Europejskim, następnie - w roku 2004 - po raz pierwszy wybrany na europosła z okręgu gdańskiego. Od tego czasu nieprzerwanie reprezentuje Polskę w Parlamencie Europejskim jako europoseł (w każdych kolejnych wyborach z okręgu gdańskiego). Był też komisarzem europejskim ds. programowania finansowego i budżetu,      

TV

Być mistrzem