Umowa podpisana we wtorek opiewa na kwotę ponad 7,6 mln złotych, a dotyczy regotyzacji i renowacji elewacji korpusu bazyliki, a więc ceglanych ścian całej świątyni oraz jej okien.
W tym tygodniu podpisana zostanie jeszcze jedna umowa - z firmą, która wygrała przetarg na kapitalny remont dachu konkatedry.
Dobra wiadomość jest więc taka, że generalny remont "korony Gdańska" rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. Zgodnie z umową powinny pojawić się wtedy pierwsze rusztowania.
- Wykonawcy wchodzą w tym samym czasie na "plac budowy". Oba zadania mają być wykonane w ciągu 18 miesięcy – informuje ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej.
Zaplanowane prace w świątyni pochłoną około 20 mln złotych. Na ten cel udało się pozyskać 12 mln złotych ze środków unijnych. Pozostała suma, czyli osiem milionów złotych, to wkład własny, niezbędny do uzyskania środków z UE - 7 mln złotych przyznało miasto Gdańsk, a 1 mln złotych to środki własne świątyni.
W najbliższych tygodniach proboszcz Bradtke zamierza ogłosić jeszcze kilka przetargów: na adaptację dawnej kotłowni na cele wystawowe i salę multimedialną, a także na renowację posadzki bazyliki oraz elementów prezbiterium. Ostatni z zaplanowanych konkursów dotyczyć będzie odrestaurowania i złocenia ołtarza głównego.
O kiepskim stanie technicznym wiekowej świątyni mówi się od dawna. Gołym okiem widać kruszące się i wypadające ze ściany cegły czy roztrzaskane o ziemię dachówki. W latach 2008 – 2010 przeprowadzono generalny remont wieży Bazyliki. Po siedmiu latach nadszedł czas na kolejny etap prac.
Gdańska konkatedra to największa w Europie świątynia wybudowana z cegły. Budowano ją etapami przez 159 lat, począwszy od 25 marca 1343 r.
Przeczytaj także:
Pokolenia dla Bazyliki. Akcja cieszy się sporym zainteresowaniem