O starej kotłowni znajdującej się pod parkingiem przy północnej ścianie Bazyliki Mariackiej nie wszyscy wiedzą. O tym, że jest świadczą otwory wentylacyjne, które można zobaczyć z poziomu gruntu. Żeby do niej wejść, trzeba skorzystać z tajemniczych schodów, które znajdują się w środku świątyni na tyłach Pomnika Smoleńskiego. Przykryte są one ciężką, starą drewnianą pokrywą. To stąd w przyszłości będą wychodzić turyści, żeby zwiedzić kościół. W sali projekcyjnej, która powstanie w podziemnej kotłowni będą mogli wcześniej obejrzeć krótkie filmy o historii tego obiektu.
Od grudnia 2018 r. wykonawca - firma Handlowo Usługowa SARDAW Marcin Plichta ze Skarszew - rozpocznie pierwsze prace związane z modernizacją starej kotłowni. Potrwają one 40 tygodni.
Zobacz relację wideo:
Filmując wnętrze starej kotłowni nie sposób nie zwrócić uwagi na potężną ścianę boczną kościoła z widocznymi wmurowanymi głazami. Zwracają też uwagę solidny betonowy strop i filary.
- W dawnych wiekach w tym miejscu znajdował się magazyn wina. Według naszej wiedzy kotłownia powstała w latach 20-tych ubiegłego stulecia, w latach 30-tych została rozbudowana – mówi Tomasz Celewicz, architekt, który sprawowuje podczas remontu Bazyliki nadzór konserwatorski w zakresie architektury.
We wnętrzu kotłowni przykuwają też wzrok trzy duże stanowiska z piecami. Jedno z nich zostanie wyeksponowane dla zwiedzających. W ziemi pod odkrytą posadzką widzimy też fragment ludzkiej kości. Całe pomieszczenie mające ok. 200 m2 powierzchni zostało już przebadane przez archeologów, prace modernizacyjne też będą prowadzone pod ścisłym konserwatorskim nadzorem.
Koszt modernizacji kotłowni wynosi 3,1 mln zł. Jej przebudowa to część prowadzonego obecnie kapitalnego remontu tej największej ceglanej świątyni na świecie. Koszt całkowity to 21,6 mln zł (dofinansowanie z UE 18 mln zł), wkład własny to ok. 3,5 mln - z czego 2,5 mln to dotacja Miasta Gdańska. To ogromne przedsięwzięcie mające wiele zadań. Odnowiono już dach Bazyliki, wejście główne wraz ze stropem, przebudowano prezbiterium, odnowiono wiszącą nad nim grupę ukrzyżowania. Trwa renowacja ołtarza głównego.
Prace wykonywane są w ramach projektu "Rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego zespołu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, z budżetu Gminy Miasta Gdańska oraz dzięki darczyńcom i ze środków własnych parafii.
Czytaj też: Remont Bazyliki Mariackiej. Sala multimedialna zamiast kotłowni