• Start
  • Wiadomości
  • Bardzo rzadkie szpaki balijskie urodziły się w gdańskim ZOO

Bardzo rzadkie szpaki balijskie urodziły się w gdańskim ZOO

Gdański Ogród Zoologiczny może się pochwalić nowymi narodzinami. Tym razem na świat przyszła para piskląt szpaków balijskich. Ptaki te żyją wyłącznie na indonezyjskiej wyspie Bali. Gatunek ten jest skrajnie zagrożony wyginięciem. 
09.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szpak balijski to gatunek zagrożony skrajnym wyginięciem
Szpak balijski to gatunek zagrożony skrajnym wyginięciem
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
- Każdy przychówek tego krytycznie zagrożonego gatunku to ogromna radość i nadzieja na poprawę kondycji jego populacji w naturze - poinformowało we wtorek 9 sierpnia w mediach społecznościowych gdańskie ZOO. 

Jakie cechy ma mały szpak balijski?

To już drugie potomstwo szpaków balijskich w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Młode samiczki, które wykluły się w Gdańsku w zeszłym roku, już niedługo pojadą do ZOO w Kolonii (Niemcy). 
 
Jak odróżnić dorosłego osobnika od podlota? Młode mają krótszy ogon (ich sterówki wciąż rosną) i nie mają jeszcze charakterystycznego pióropusza na głowie. 

Dlaczego szpak balijski może wyginąć?

Szpak balijski (łac. Leucopsar rothschildi, ang. Bali Myna) zamieszkuje lasy na wyspie Bali w Indonezji. Nie występują nigdzie indziej, a to oznacza, że są gatunkiem endemicznym. Około 1900 roku, kiedy odkryto szpaka balijskiego, ich liczbę określano szacunkowo na ponad 300 tysięcy. W roku 1990 roku żyło ich na wolności już tylko 15
 
Szpak balijski to gatunek endemiczny - występuje tylko na jednym obszarze
Szpak balijski to gatunek endemiczny - występuje tylko na jednym obszarze
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
Atrakcyjny wygląd szpaka balijskiego oraz jego niezwykłe umiejętności naśladowania dźwięków i śpiewu sprawiły, że stał się pożądanym celem kłusowników. To z kolei przyczyniło się do drastycznego spadku liczebności tego gatunku.

Jak żyje szpak balijski?

Szpak z Bali większość czasu spędza w koronach drzew. Rzadko schodzi na ziemię w poszukiwaniu pożywienia, wody czy materiałów do gniazdowania. Młode ptaki zbierają się w grupy, które łatwiej lokalizują pożywienie i wspólnie wypatrują drapieżników.

Ptak ten żywi się owocami, nasionami, małymi bezkręgowcami i owadami.
 
Pary lęgowe ustalają terytoria wraz z nadejściem pierwszych deszczów, po których ptaki zaczynają znosić gałązki, pióra, trawy i liście do gniazda. Szpak balijski buduje gniazdo w dziupli drzewa. Samica składa i wysiaduje dwa lub trzy jaja. Po wykluciu oboje rodzice zajmują się karmieniem i opieką nad pisklętami.

Narodziny w gdańskim zoo - gereza abisyńska - małpa, która ma cztery palce

Szpak balijski jest jednym z ambasadorów kampanii edukacyjnej Silent Forest (ang. Milczące lasy). Jej celem jest przeciwdziałanie  obecnemu kryzysowi wymierania gatunków ptaków śpiewających w regionie Azji.

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych