• Start
  • Wiadomości
  • Bałtycki Festiwal Nauki - wiedza dla każdego od środy do niedzieli

Bałtycki Festiwal Nauki - wiedza dla każdego od środy do niedzieli

Uczelnie w Gdańsku i na Pomorzu otwierają drzwi dla wszystkich, których interesuje szeroko pojęta nauka. Mnogość wydarzeń, które odbędą się w dniach 24 - 28 maja, przyprawia o zawrót głowy. W ramach XIV Bałtyckiego Festiwalu Nauki tylko na Uniwersytecie Gdańskim i Politechnice Gdańskiej przygotowano ok. 350 pokazów, warsztatów i wykładów!
24.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Atrakcje naukowe przygotowano z myślą o dzieciach i dorosłych. BFN na Politechnice Gdańskiej

Wstęp na wszystkie festiwalowe propozycje jest wolny, warto jednak zawczasu przyjrzeć się programowi BFN - uczestnictwo w niektórych wydarzeniach wymaga wcześniejszej rezerwacji. Atrakcje naukowe przygotowane przez pracowników i studentów adresowane są do odbiorcy w każdym wieku: od przedszkolaka po seniora.

Politechnika Gdańska proponuje blisko dwieście różnorodnych warsztatów, pokazów laboratoryjnych, prezentacji multimedialnych, wycieczek, pikników naukowych, wykładów.

Wydarzenia podzielono na 24 reprezentowane na wszystkich wydziałach i w innych jednostkach uczelni dyscypliny, od nauk przyrodniczych, poprzez informatykę, elektrotechnikę, architekturę aż po ekonomię.

Podczas Politechnicznego Pikniku Nauk o Ziemi “GEOsfera” poznać będzie można np. tradycyjną metodę płukania złota znaną z westernów i wziąć udział w warsztatach małego paleontologa. Naukowcy z Wydziału Chemicznego umożliwią uczestnikom festiwalu zabawę kolorowym śniegiem, odpowiedzą o chemii obecnej w każdej kuchni, odbędzie się także konkurs strzelecki bez użycia amunicji i to co mali naukowcy lubią najbardziej - pokazy pirotechniczne.

Matematycy z PG przygotowali warsztaty z fraktalami, kostkami Rubika i japońskimi liczydłami (sorobanami), a także “Ogródek matematyczny” - ulubiony od lat przez najmłodszych piknik połączony z rozwiązywaniem zadań rozwijających wyobraźnię geometryczno - przestrzenną. Będzie też można pograć w planszówki. Dla lingwistów przygotowano warsztaty z chemii i fizyki po angielsku i lekcje języka szwedzkiego.

Architekci zaproszą zaś m.in na odkrywanie ciekawostek uczelnianego kampusu na hulajnodze.

Podczas XIV BFN nie zabraknie równie efektownych pokazów - edycja 2016 na Politechnice Gdańskiej

Uniwersytet Gdański przygotował 150 festiwalowych wydarzeń. Wydział Biologii zaprasza na zajęcia, których tematem będą: cząsteczki i związki (np. “Truskawkowy DNA”), pojedyncze komórki (Pokaz mikroskopii fluorescencyjnej), rośliny (“Rozmnażanie in vitro roślin chronionych”) i zwierzęta (“Spacer z nietoperzami”). Biolodzy zaproszą także na wycieczki do unikatowych siedlisk nadmorskich.

Na Wydziale Chemii powstanie makieta ekomiasteczka, będzie można także dowiedzieć się co najlepiej gasi pragnienie i poznać właściwości ciekłego azotu oraz suchego lodu, zobaczyć burzę w próbówce, dowiedzieć się jaka jest różnica między watą a superwatą.

Projekcje filmowe, wykłady na temat kultury i zwyczajów wielu krajów z całego świata, warsztaty: językowe, kaligraficzne i translatoryczne przygotował Wydział Filologiczny.

Nie sposób wymienić wszystkich propozycji przygotowanych przez organizatorów. Zachęcamy do zapoznania się z programem BFN.

na Uniwersytecie Gdańskim

na Politechnice Gdańskiej

na stronie głównej XIV BFN

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu