• Start
  • Wiadomości
  • Baltic Sail Gdańsk 2020. Sobota pod znakiem szant i historii

Baltic Sail Gdańsk 2020. Sobota pod znakiem szant i historii

Już po raz 24 odbywa się żeglarskie święto w Gdańsku. Pomimo epidemii i ograniczeń na zlot zawitało 20 żaglowców oraz 76 jachtów żaglowych i motorowych, głównie pod polską banderą. Zobaczymy je w niedzielnej paradzie. Co działo się w sobotę?
05.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Inscenizacja Garnizonu Gdańsk z udziałem załogi żaglowca Libava
Inscenizacja Garnizonu Gdańsk z udziałem załogi żaglowca Libava
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Baltic Sail, największa międzynarodowa żeglarska impreza Gdańska dotychczas utożsamiana z początkiem lata, w tym roku wyjątkowo odbywa się pod koniec sezonu - od 4 do 7 września. Do Gdańska zawitało 20 tradycyjnych jednostek w tym m.in. Generał Zaruski, Libava, Kapitan Borchardt, Ark, Antica, Gedania, Bonawentura, Olander, Dar Szczecina. 

 

Strefa gastro w Tawernie Żeglarskiej Baltic Sail
W Tawernie Żeglarskiej Baltic Sail
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Największą atrakcją Baltic Sail są rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej na wybranych jednostkach uczestniczących w zlocie. W tym roku na pokład zaprasza siedem żaglowców. Każdy rejs trwa około trzy godziny i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu. W trakcie pierwszej części wyprawy obserwować można port, a później żaglowce wypływają na Zatokę Gdańską i w miarę możliwości pogodowych, płyną na żaglach. Rezerwacja i zakup biletów odbywa się poprzez stronę internetową wydarzenia - warto pamiętać, że rejsy odbywają się także w poniedziałek, 7 września, a posiadacze karty mieszkańca mogą skorzystać z 30 - procentowej zniżki od regularnej ceny biletu.

 

Baltic Sail 2020. Klucze do Miasta w rękach żeglarzy i Nagroda Chwały Mórz dla kpt. Joanny Pajkowskiej

 

`Rosyjscy marynarze` na pokładzie żaglowca Libava
`Rosyjscy marynarze` na pokładzie żaglowca Libava
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W sobotę, poza rejsami na jednostkach goszczących w Gdańsku i możliwością wejścia na pokład żaglowców cumujących na Motławie, przygotowano inscenizacje historyczne, które - jak wiele punktów tegorocznego zlotu - miały inną niż zwykle formułę. Zamiast jednej dużej inscenizacji na wodzie i lądzie, które zawsze przyciągały tłumy, organizatorzy postawili na trzy mniejsze epizody rozegrane w pobliżu kładki na Ołowiankę, w wykonaniu rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Fabuła scenek osnuta była na wydarzeniach z lat 1733 - 35, podczas wojny sukcesyjnej o polski tron, kiedy to Gdańsk poparł kandydaturę Stanisława Leszczyńskiego. Można więc było zobaczyć scenki “Rozładunek statku” i “Szpieg” oraz “Starcie z okrętem”.

W tej ostatniej potyczce, z wymianą ognia z wody i lądu, udział wzięła także załoga żaglowca “Libava”, który jest repliką jednostki z przełomu XVII/XVIII wieku. Załoga i kilku rekonstruktorów wcieliło się w rosyjskich marynarzy, pozostali rekonstruktorzy zagrali żołnierzy gdańskiego garnizonu. 

- To wydarzenie rzeczywiście miało miejsce. Rosyjski okręt, który udawał szwedzką jednostkę próbował w tym czasie przedrzeć się do Gdańska, ale został zdemaskowany, udało mu się nawet minąć Twierdzę Wisłoujście, ale tak daleko jak dziś, nie dopłynął - tłumaczy Krzysztof Kucharski z Garnizonu Gdańsk.

 

 

 

Parada żaglowców - tym razem na Zatoce Gdańskiej

Kulminacyjnym momentem każdego Baltic Sail jest niedzielna parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych. Od początku odbywała się na wodach Motławy i gromadziła widzów na nabrzeżach. W tym roku ze względów bezpieczeństwa parada została przeniesiona na Zatokę Gdańską. Jednostki będzie można obserwować w niedzielę 6 września od godziny 10.30 z plaż na wysokości molo na Zaspie (warto wówczas wziąć ze sobą lornetkę), po raz pierwszy parada będzie transmitowana na żywo na portalu gdansk.pl oraz na kanałach Facebooka Baltic Sail Gdańsk. Wydarzenie potrwa ok. 1,5 godziny.

 

GALERIA Z KONCERTÓW SZANTOWYCH Z PIĄTKU

 

 

Tawerna żeglarska z muzyką na żywo

Na wyspie Ołowianka od piątku działa zadaszona TAWERNA ŻEGLARSKA BALTIC SAIL GDAŃSK, która mieści łącznie 300 osób w dwóch oddzielonych od siebie sektorach (Scena Zawietrzna i Scena Nawietrzna). W Tawernie oprócz muzyków występujących podczas Festiwalu Szanty pod Żurawiem, funkcjonuje także gastronomia.

W niedzielę, po całodziennych występach szantymenów, każdy będzie mógł spróbować swoich sił w “żeglarskim śpiewie” - o godz. 21 muzycy i publiczność podejmą wspólnie certyfikowaną Próbę Bicia Międzynarodowego Rekordu Polski Najdłużej Wykonywanej Szanty „Morskie Opowieści”. Cały festiwal jest transmitowany na portalu gdansk.pl.

 

KONCERTY Z SOBOTY

 

Dla najmłodszych wilków morskich

Przez całą niedzielę funkcjonować będzie Strefa Edukacyjna BS w hali namiotowej na Wyspie Ołowianka. Oprócz licznych animacji, warsztatów i występów teatralnych dla dzieci zaplanowano także dwie prelekcje:

  • O godz. 17 - Z Panamy do Gdyni w 66 dni, czyli Rejs Niepodległości oczami dziewczyny i chłopaka
  • O godz. 18 - Śladami Władysława Wagnera, pierwszego polskiego żeglarza, który opłynął świat

 

Wszystkie wydarzenia są szczegółowo opisane na stronie internetowej ZLOTU 

oraz na FB; link do wydarzenia na FB.



TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza