• Start
  • Wiadomości
  • Baltic Sail Gdańsk 2019. Parada 120 żaglowców na Motławie WIDEO I ZDJĘCIA

Baltic Sail Gdańsk 2019. Parada 120 żaglowców na Motławie WIDEO I ZDJĘCIA

W naszym mieście, już po raz 23, odbywa się wielkie żeglarskie święto. Punktem kulminacyjnym była wielka parada żaglowców, która rozpoczęła się w niedzielę, 7 lipca, w samo południe. Na wodach Motławy zaprezentowała się rekordowa liczba 120 jednostek pływających. Dopisała też publiczność.
07.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W niedzielne południe, 7 lipca, odbyła się wielka parada żaglowców na Motławie
W niedzielne południe, 7 lipca, odbyła się wielka parada żaglowców na Motławie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Nabrzeża Motławy, na odcinku od ul. Wartkiej do zabytkowego Żurawia, a także od strony wyspy Ołowianka, wypełnione były widzami przez ponad 1,5 godziny. Obecnych nie zraził nawet padający w pewnym momencie deszcz. Wszyscy przyglądali się temu, co działo się na wodach Motławy. Niektórzy machali do żeglarzy, inni robili zdjęcia, zdecydowana większość po prostu obserwowała paradę.

Jednostki wpływały jedna za drugą, mijając podniesioną kładkę łączącą na co dzień wyspę Ołowianka ze stałym lądem Starego Miasta. Prowadzący uroczystość na bieżąco informowali widzów o tym, jaki statek bądź łódka właśnie wpływa, skąd pochodzi, a czasem nawet – kto stoi za sterami.

Na nabrzeżach nie brakowało turystów wypoczywających w naszym mieście, ale pojawiło się przede wszystkim wielu gdańszczan.

- Mieszkam w Gdańsku, ale pierwszy raz jestem na tej paradzie. Bardzo mi się podoba. Koleżanki namówiły mnie, żeby tutaj dziś przyjechać, wcześniej jakoś nie miałam weny, żeby się tutaj pojawić. Jest całkiem ciepło, oby tylko mocno nie padało - podkreślała Urszula Grzebieniak. - Kiedyś też zdarzyło nam się pływać Motławą. Jeden z naszych znajomych miał niewielki jacht.

Zobacz relację wideo:


Pani Hanna Kazaniecka regularnie, od wielu lat, przychodzi z mężem na żeglarską paradę.

- Mieszkamy na Chełmie, więc mamy niedaleko – przyznała Hanna Kazaniecka. - Wydaje mi się, że jest więcej żaglowców niż w poprzednich latach. Jest bardzo sympatycznie, choć pogoda nie do końca dobra. Mamy w rodzinie osobę zaangażowaną w pływanie, ale osobiście nie pływam, nie żegluję. Jedynie oglądamy z mężem pływających.

Pani Magdalena Madziar planowała z rodziną aktywny udział w paradzie, płynąc jednym z żaglowców, ale nie zdążyła wejść na pokład.

- Nie dobiegliśmy, kiedy już wypływali, a mamy małe dzieci, no i tak... Jesteśmy za to zawsze na paradzie, kiedy wiemy, że będzie płynęła Antika. Uwielbiamy kapitana tego żaglowca, jego osobowość. Pływa z nim też mój ojciec, więc jest to po prostu taki "nasz" żaglowiec – tłumaczyła pani Magdalena.

Na to wydarzenie specjalnie przyjechali do Gdańska mieszkańcy Jasła, Janusz i Agnieszka Grzesiak.

- Bardzo nam się podoba, choć pewnie podobałoby się jeszcze bardziej, gdyby żaglowce miały postawione żagle - nie ukrywał pan Janusz. - Jesteśmy tu na wakacjach, ale specjalnie przyjechaliśmy właśnie w tym terminie, żeby wziąć udział w Baltic Sail. W sobotę wzięliśmy udział w rejsie na jednym z żaglowców, Minerwie, a dziś obserwujemy wszystko z lądu - mówili państwo Grzesiak.

 

Wydarzenie odbyło się w ramach Baltic Sail Gdańsk 2019
Wydarzenie odbyło się w ramach Baltic Sail Gdańsk 2019
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Baltic Sail Gdańsk 2019 odbywa się w dniach 5-8 lipca. Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie zawarte przez miasta regionu Morza Bałtyckiego, zainicjowane przez niemiecki port Rostock w 1996 roku, którego celem jest promowanie morskiego dziedzictwa bałtyckiego regionu i wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Dlatego w portach zrzeszonych w Baltic Sail: Gdańsku, Kłajpedzie, Rostocku, Karlskronie, Nysted, Rydze i Szczecinie rokrocznie latem organizowane są żeglarskie święta, przybliżające mieszkańcom i turystom marynistyczne tradycje regionu.

Zlot, który w Gdańsku odbył się po raz pierwszy w 1997 roku, otwarty jest dla wszystkich jednostek pływających. Udział w nim wziąć mogą więc nie tylko piękne żaglowce (w tym roku jest ich ponad 20), ale także jachty turystyczne, kutry i motorówki.

Wszystkie żaglowce, które cumują u nabrzeża Motławy przy Targu Rybnym, są udostępnione do zwiedzania każdemu, kto chciałby zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu. Z kolei jachty cumują w marinie przy Szafarni.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!