Baltic Sail Gdańsk 2023. Program i mapa

Zawsze budzą zachwyt niezależnie od tego, czy ktoś jest typowym “wilkiem morskim” czy też zwykłym “szczurem lądowym”. W Gdańsku stawiły się już żaglowce uczestniczące w 27. zlocie Baltic Sail 2023, który rozpoczyna się w piątek, 7 lipca. Na Motławie na kilkuset metrowym odcinku, od kładki na wyspę Ołowiankę, w dół rzeki, aż do ul. Wiosny Ludów, można podziwiać i zwiedzać wiele jednostek. 10 żaglowców, w tych dwa pochodzące z początku XX wieku, oferują 3-godzinny rejs. Bilety są do kupienia online lub stacjonarnie przy Baszcie Łabędź i na molo w Brzeźnie. 
07.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok dwóch żaglowców cumujących na tle zabytkowego Gdańska
Celem Baltic Sail Gdańsk, organizowanego przez Fundację Gdańską, jest integracja środowisk żeglarskich i propagowanie marynistycznego dziedzictwa Gdańska
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Ile jednostek uczestniczy w Baltic Sail?

Pierwszy za zwodzoną kładką na Ołowiankę usadowił się pływający pod fińską banderę Loth Loriën. Tuż za nim miejsce przy nabrzeżu zajęła Joanna Saturna, a nieco dalej zbudowana na wzór XVII-wiecznego żaglowca Libava. Ta ostatnia przypłynęła do Gdańska najwcześniej, bo już w środę, 5 lipca.
 
W tym roku w Baltic Sail bierze udział 140 jednostek. Do Gdańska wpłynęło 16 tradycyjnych żaglowców, a 10 spośród nich będzie pływać z turystami. Są to: Loth Loriën, Libava, Joanna Saturna, Generał Zaruski, Bryza H, Antica, Bonawentura, Barlovento, Szkwał oraz Odiseja. Ogółem, na rejsy udostępniono aż 2200 biletów. 

mapa graficznaMiejsca cumowania jednostek
źródło: Fundacja Gdańska

Jak wygląda rejs?

Rejsy odbywać się będą tradycyjnie rano, w południe i po południu. Nowością w tym roku są romantyczne rejsy o złotej godzinie - Golden Hour - podczas których można będzie obserwować zachód słońca.
 
Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około 3 godzin i rozpoczyna się z nabrzeża przy ul. Wartkiej
W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można kanał portowy wraz z jego historycznymi elementami. Po wypłynięciu za główki portu żaglowce znajdą się na Zatoce Gdańskiej i w miarę możliwości pogodowych będą pływały pod żaglami.

Jak kupić bilet na rejs?

Zakupu biletów na rejsy żaglowcami dostępny jest na stronie internetowej gdańskiego zlotu żaglowców oraz od piątku, 7 lipca, stacjonarnie w sklepiku imprezy przy Baszcie Łabędź oraz od środy, 5 lipca, na plaży w Brzeźnie, w pobliżu molo. 
 
Dwa żaglowce cumujące przy nabrzeżu z nowoczesną zabudową
Pierwsze jednostki uczestniczące w Baltic Sail można oglądać zaraz za kładką na Ołowiankę
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Mieszkańcy z Kartą Mieszkańca oraz seniorzy powyżej 65. roku życia, uczniowie z ważną legitymacją szkolną oraz niepełnosprawni plus opiekun osoby niepełnosprawnej mogą skorzystać ze specjalnej zniżki.
 
Ceny biletów na rejs wynoszą od 80 złotych z Kartą Mieszkańca.

Kto pływa na żaglowcach?

Piękne żaglowce to też wielkie nazwiska żeglarzy. Jednym z nich jest 78-letni Jerzy Wąsowicz, który w 1980 r. stary kuter rybacki Antica przerobił na dalekomorski jacht. W 1991 r. wypłynął nim w pierwszą wielką wyprawę. Był to sześcioletni rejs dookoła świata, który zakończył w Gdańsku. W latach 1998-2000 Jerzy Wąsowicz odbył wyprawę do obu Ameryk, podczas której opłynął Przylądek Horn.
 
Pierwsza dekada nowego tysiąclecia upłynęła Jerzemu Wąsowiczowi na kolejnych rejsach. W latach 2003-2004 płynął wokół północnego Atlantyku śladami Polaków, a w latach 2005-2006 przeprowadził wyprawę „Ekspedycja do korzeni cywilizacji” po Europie i Ameryce. Ostatni duży rejs – „Gdańską ekspedycję wokół Morza Bałtyckiego” – odbył w 2007 roku. 
 
Widok kilku żaglowców cumujących przy nabrzeżu z nowoczesnym budynkiem mieszkalnym
W tym roku z powodu remontu Długiego Pobrzeża żaglowce na Baltic Sail cumują od kładki na Ołowiankę do nabrzeża przy ul. Wiosny Ludów
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Mimo podeszłego wieku Jerzy Wąsowicz wciąż żegluje. Co roku wypływa w trzymiesięczną wyprawę po Bałtyku lub Morzu Północnym. Bierze także udział w zlotach oldtimerów m.in. Baltic Sail i Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”.
 
Inną ciekawą postacią, która pojawi się na Baltic Sail 2023, jest Mikko Karvonen z Helsinek, który w 2000 r. kupił od norweskiego właściciela żaglowiec Joanna Saturna. Po pięciu latach remontu jednostka ponownie wypłynęła w morze. Fiński żaglowiec, oryginalnie VL 74, został zbudowany w 1903 roku w holenderskim Vlaardingen. Statek reprezentował typowy dla swoich czasów mały dwumasztowy żaglowiec i był początkowo używany do połowu ryb na Morzu Północnym. 
 
Ciekawostką jest to, że kapitanem na żaglowcu Bonawentura jest Małgorzata Talar-Rybicka. To rzadkość w świecie żeglarskim, aby kobieta pełniła takie funkcje na statku. Małgorzata Talar-Rybicka pochodzi z Dolnego Śląska, a z żeglarstwem związana jest już od 12. roku życia. Od kilkunastu lat prowadzi własną Szkołę Żeglarstwa “Talar Jachting”

Niedzielna parada żaglowców na Zatoce Gdańskiej

Kulminacyjnym momentem każdego zlotu Baltic Sail jest parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych. 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ŻAGLOWCÓW, KTÓRE WPŁYNĘŁY DO GDAŃSKA NA BALTIC SAIL 2023:
 

 
W tym roku odbędzie się ona wyjątkowo na wodach Zatoki Gdańskiej. Paradę będzie można obserwować w niedzielę, 9 lipca, od godz. 12.00 z plaż na wysokości molo w Brzeźnie. Dodatkowo, cała parada będzie transmitowana na żywo na ekranach zlokalizowanych na plaży przy molo oraz na Facebooku Baltic Sail Gdańsk i stronie gdansk.pl.
 

Strefa edukacyjna i zabawy na Podwalu Staromiejskim

Miasteczko Baltic Sail 2023 zostanie zorganizowane na Podwalu Staromiejskim, przy Targu Rybnym
 
W strefie edukacyjnej zaplanowano warsztaty zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Odbędą się tam m.in. pokazy pt. „Morskie Opowieści o Równowadze” przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik, pokazy i warsztaty pierwszej pomocy, pokazy sprzętu służącego do poszukiwań w wodzie, pokazy i warsztaty żeglarskie, zarówno na wodzie jak i na lądzie. Dodatkowo najmłodsi będą miały okazję zobaczyć oraz samodzielnie sterować żaglówką typu Optimist.
 
W różnych częściach Podwala Staromiejskiego oraz na ul. Wartkiej odbędą się też inscenizacje historyczne z udziałem rekonstruktorów.

"Szanty pod Żurawiem" po raz 24.

Imprezą towarzyszącą Baltic Sail są "Szanty pod Żurawiem". Będzie to 24. edycja tego festiwalu muzycznego. Impreza, podobnie, jak Baltic Sail, potrwa do poniedziałku, 10 lipca
 
Pieśni żeglarskich będzie można posłuchać w trzech miejscach: na Scenie Głównej, która w tym roku stanie na Podwalu Staromiejskim przy Targu Rybnym oraz w dwóch nowych lokalizacjach: na Skwerze Świętopełka oraz przy molo w Brzeźnie.

Balic Sail 2023. Żeglarskie święto Gdańska rozpoczyna się w piątek. Sprawdź atrakcje

Oficjalna ceremonia otwarcia „Baltic Sail Gdańsk 2023” i „Szant Pod Żurawiem” odbędzie się w piątek, 7 lipca, o godz. 18.00 na Scenie Głównej blisko Targu Rybnego. 

 

POZNAJ ŻAGLOWCE, NA KTÓRYCH MOŻNA PODCZAS BALTIC SAIL 2023 POPŁYNĄĆ W REJS

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej