• Start
  • Wiadomości
  • Mieszkał w gdańskim zoo ponad 30 lat, potem w Chorzowie. Kondor Baltazar zakończył żywot

Mieszkał w gdańskim zoo ponad 30 lat, potem w Chorzowie. Kondor Baltazar zakończył żywot

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym padł kondor Baltazar, w listopadzie obchodziłby 57. urodziny. Ptak ten, razem z trzema innymi kondorami, w 1966 roku przypłynął do Gdańska statkiem z Argentyny. Mieszkał w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym do 2005 roku, skąd wyjechał do Chorzowa. Baltazar był jednym z najstarszych zwierząt w chorzowskim zoo.
23.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Kondor Baltazar
Nz. Baltazar - kondor, który w 1966 roku przypłynął do Gdańska z Buenos Aires
fot. Wojciech Żuchowicz/Śląski Ogród Zoologiczny

 

Baltazar wykluł się 6 listopada 1964 r. w nieistniejącym już dzisiaj argentyńskim ogrodzie zoologicznym Jardin Zoologico Municipal Rosario. W 1966 roku, wraz dwoma innymi kondorami - Klaudią i Kacprem - przypłynął do Gdańska, by zamieszkać na długie lata w oliwskim zoo. 

- To były lata, gdzie ogrody zoologiczne w Polsce miały swoje przedstawicielstwo w ministerstwie, które organizowało zbiorczy przywóz zwierząt dla polskich ogrodów zoologicznych i według rozdzielnika, poszczególne zwierzęta rozjeżdżały się do poszczególnych ogrodów - wyjaśniał w naszym programie Wszystkie Strony Miasta “Historie zwierząt z gdańskiego zoo” Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. 

Baltazar w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym stworzył parę hodowlaną z Klaudią. Ptaki te niezwykle rzadko rozmnażają się w ogrodach zoologicznych, ponieważ potrzebują do tego ciszy i spokoju, są wyjątkowo wrażliwe na hałas. W roku 1978 roku w ogrodzie zoologicznym w Płocku po raz pierwszy w Europie wykluł się kondor. Jak zaznacza Michał Targowski, pozostałe ogrody zoologiczne bardzo zazdrościły tego sukcesu. 

Sukces, o którym mówiono w Europie

Pierwsze jajo gdańskich kondorów zostało zniszczone przez ptaki, co było powodem do dużego stresu wśród pracowników zoo. Jednak w roku 1982 w gdańskim zoo świętowano. Klaudia i Baltazar doczekali się potomstwa, z jaja wykluła się Oliwka. Mówiono wtedy o dużym sukcesie oliwskiego zoo, ponieważ był to prawdopodobnie trzeci przypadek takiego przychówku w Europie. 

Baltazar i Klaudia niewątpliwie przyczynili się do dużego sukcesu hodowlanego kondorów, którym przez lata mógł się chwalić Gdański Ogród Zoologiczny. W latach 1982 - 2008 w gdańskim zoo wykluło się siedemnaście piskląt. Pięć z nich odchowały pary hodowlane, dwanaście piskląt to przychówek z inkubatora. Ciekawostką jest, że niegdyś zwierzęta były wyceniane. Wysoką cenę trzymały szczególnie te osobniki, które jak kondory, rzadko się rozmnażały.

- Cena za kondora była horrendalna, to było parę tysięcy dolarów. W latach osiemdziesiątych można było za to kupić niezły samochód. (...) Niektóre ogrody zooliczne nastawiały się na celową produkcję tych zwierząt, żeby zarabiać - wyjaśnia Michał Targowski. 

Dzisiaj takich praktyk się już nie stosuje, co więcej - są one zakazane. Zwierzęta, które przebywają w zrzeszonych ogrodach zoologicznych, nie mają wartości materialnej. Mogą zmieniać ogrody wyłącznie w ramach wymiany, nie handlu.

                            Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Nielegalny handel i zabijanie zwierząt dla korzyści

 

Koniec miłości Klaudii i Baltazara

Kondory to monogamiści, najczęściej wiążą się na całe życie, co w przypadku ogrodów zoologicznych bywa problematyczne. Gdy jeden z ptaków padnie, połączenie kondora z nowym osobnikiem jest wyjątkowo trudne. Życie pisze jednak różne scenariusze i zdarzają się wyjątki od reguły, także w świecie zwierząt. Miłość Klaudii i Baltazara nie przetrwała. Któregoś dnia samiec zaatakował swoją ukochaną i mocno ją poturbował. Warto wiedzieć, że spotkanie ze wściekłym kondorem jest wyjątkowo niebezpieczne. Ptaki te mocno dziobią, a siła uderzeń ich skrzydeł, które rozpościerają nawet na dwa metry, jest duża. Następstwem kłótni kondorów było rozdzielenie pary, ponieważ agresja samca mogła mieć tragiczne skutki dla samicy. Z tego właśnie powodu, w 2005 roku, Baltazar wyjechał do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, gdzie nieoczekiwanie zakończył swoje życie 12 lutego br. Ptak w listopadzie skończyłby 57 lat. Kondory to osobniki długowieczne, dożywają nawet 80 lat. Informację o śmierci Baltazara chorzowskie zoo przekazało na Facebook'u. 

 
 
 
 
 
 
 

 

Ciekawostką może być fakt, że najstarszym wśród żyjących w europejskich ogrodach zoologicznych zwierzęciem jest aligatorzyca Marta, która mieszka w zoo w Płocku. W 2020 roku obchodziła swoje 90-te urodziny. 

 

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z MICHAŁEM TARGOWSKIM NA TEMAT KONDORÓW WIELKICH Z GDAŃSKIEGO OGRODU ZOOLOGICZNEGO

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo