Balic Sail - żeglarskie święto Gdańska

Wielkimi krokami nadchodzi święto żeglarskie Gdańska - Baltic Sail 2023. 27. edycja imprezy rozpocznie się w piątek, 7 lipca 2023 r., i potrwa cztery dni. Jedną z atrakcji są zawsze rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej - w tym roku 10 żaglowców przygotowało aż 2200 biletów. Nowością będą romantyczne rejsy o zachodzie słońca. A w wielkiej paradzie żaglowców, w niedzielę, 9 lipca, zapowiedziało już udział ponad 140 jednostek. Baltic Sail 2023, to również, jak co roku, festiwal muzyczny „Szanty pod Żurawiem”.
05.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy żaglowce płynące po morzu
Baltic Sail to porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez niemiecki port Rostock w 1996 roku. Jego celem jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Ile i z jakich krajów przypłyną żaglowce? 

Program tegorocznego Baltic Sail przedstawiono w środę, 5 lipca, na konferencji prasowej na molo w Brzeźnie. 
 
- Jak są wakacje, to jest i Baltic Sail, tym razem po raz 27. Już 27 razy pasjonaci żeglarstwa, jachtów, morza przybywają do Gdańska, aby zaprezentować swoje wspaniałe jednostki. To zawsze ogromna atrakcja, liźnięcie innego świata, ale też spotkanie z morską tożsamością Gdańska. Cudowny czas przed nami - powiedziała Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
 
Na zlot do Gdańska przypłyną kultowe żaglowce m.in. z Finlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji. Nie zabraknie oczywiście jednostek z Polski.

Ile żaglowców zaprosi chętnych na rejs?

- W tym roku na nasze zaproszenie na Baltic Sail odpowiedziało 140 jednostek, w tym 16 tradycyjnych żaglowców. 10 spośród nich będzie pływać z turystami. Rejsy odbywać się będą tradycyjnie rano, w południe i po południu. Ale również wprowadzamy jako nowość rejsy o złotej godzinie Golden Hour, podczas których można będzie obserwować zachód słońca - zapowiada Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej

Parada żaglowców Baltic Sail Gdańsk`2022. Wodne widowisko na Motławie. FOTO I WIDEO

W tym roku na swoje pokłady zapraszają: Loth Loriën, Libava, Joanna Saturna, Generał Zaruski, Bryza H, Antica, Bonawentura, Barlovento, Szkwał oraz Odiseja, udostępniając łącznie aż 2200 biletów

Jak będzie przebiegał rejs?

Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około 3 godzin i rozpoczyna się z nabrzeża przy ul. Wartkiej
 
ZOBACZ PROGRAM "WSZYSTKIE STRONY MIASTA" O BALTIC SAIL 2023:
 
 
 
W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można kanał portowy wraz z jego historycznymi elementami. Po wypłynięciu za główki portu żaglowce znajdą się na Zatoce Gdańskiej i w miarę możliwości pogodowych będą pływały pod żaglami.

Jak kupić bilet na rejs?

Zakupu biletów na rejsy żaglowcami dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia oraz od piątku, 7 lipca, stacjonarnie w sklepiku imprezy przy Baszcie Łabędź oraz od środy, 5 lipca, na plaży w Brzeźnie, w pobliżu molo. 
 
Mieszkańcy z Kartą Mieszkańca oraz seniorzy powyżej 65. roku życia, uczniowie z ważną legitymacją szkolną oraz niepełnosprawni plus opiekun osoby niepełnosprawnej mogą skorzystać ze specjalnej zniżki.
Ceny biletów na rejs wynoszą od 80 złotych z Kartą Mieszkańca.

Gdzie w centrum Gdańska zobaczymy żaglowce?

Ci, którzy chcą zwiedzać żaglowce, będą mogli to zrobić w dniach 7-10 lipca. Jednostki będą stacjonować na wysokości kładki na Ołowiankę w dół Motławy, wzdłuż Brabanku, aż do ulicy Wiosny Ludów.
 
Nowa lokalizacja postoju jednostek związana jest z remontem Długiego Pobrzeża.

Parada żaglowców, kiedy i gdzie?

Kulminacyjnym momentem każdego zlotu Baltic Sail jest parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych
 
Kilka uśmiechniętych i obejmujących się osób, pozujących do wspólnego zdjęcia na tle morza
Uczestnicy konferencji prasowej na molo w Brzeźnie: od lewej: Milena Mieczkowska - Fundacja Gdańska, Monika Chabior - zastępca prezydent Gdańska, Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej, Michał Juszczakiewicz - producent festiwalu "Szanty Pod Żurawiem", Agata Biały - Fundacja Gdańska
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
W tym roku odbędzie się ona wyjątkowo na wodach Zatoki Gdańskiej. Paradę będzie można obserwować w niedzielę, 9 lipca od godz. 12:00 z plaż na wysokości molo w Brzeźnie. Dodatkowo, cała parada będzie transmitowana na żywo na ekranach zlokalizowanych na plaży przy molo oraz na Facebooku Baltic Sail Gdańsk.
 
Agata Biały z Fundacji Gdańskiej poinformowała, że jednostek podczas parady na Zatoce Gdańskiej będzie więcej niż 140, ponieważ zgłoszenia od zainteresowanych żeglarzy wciąż wpływają. 

Inne atrakcje dla dzieci i młodzieży

Lądowe centrum Baltic Sail 2023 zostanie zorganizowane na Podwalu Staromiejskim, przy Targu Rybnym. 
 
W strefie edukacyjnej zaplanowano warsztaty zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Odbędą się tam m.in. pokazy pt. „Morskie Opowieści o Równowadze” przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik, pokazy i warsztaty pierwszej pomocy, pokazy sprzętu służącego do poszukiwań w wodzie, pokazy i warsztaty żeglarskie, zarówno na wodzie jak i na lądzie. Dodatkowo najmłodsi będą miały okazję zobaczyć oraz samodzielnie sterować żaglówką typu Optimist.
W różnych częściach Podwala Staromiejskiego oraz na ul. Wartkiej odbędą się też inscenizacje historyczne z udziałem rekonstruktorów.

Nie ma Baltic Sail bez szantów

Imprezą towarzyszącą Baltic Sail są "Szanty pod Żurawiem".
 
Pieśni żeglarskich będzie można posłuchać w trzech miejscach: na Scenie Głównej, która w tym roku stanie na Podwalu Staromiejskim przy Targu Rybnym oraz w dwóch nowych lokalizacjach: na Skwerze Świętopełka oraz przy molo w Brzeźnie.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna