To mobilne wsparcie jest uruchamiane w mieście w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osób w kryzysie bezdomności, które z różnych przyczyn pozostają w miejscach niemieszkalnych.
Przemysław Ryś, radny Miasta Gdańska i pomysłodawca pomocowego autobusu napisał na swoim FB:
Już po raz piąty ruszamy z "Autobusem SOS" dla osób w kryzysie bezdomności. Gorącą pyszną zupę (dziś była pomidorówka z ryżem), ciepłe ubrania, oraz opiekę medyczną osoby w potrzebie mogą otrzymać 7 dni w tygodniu.
Osoby chcące pomóc zapraszam do przynoszenia na wybrane przystanki ciepłej zimowej odzieży. Zachęcam również wszystkich do wsparcia "zrzutki" https://zrzutka.pl/z/autobussosgdansk zebrane środki wykorzystamy na zakup bielizny (która musi być nowa), rękawic, czapek i konserw. Wszystko postaram się przekazać potrzebującym przed wigilią Bożego Narodzenia.
- To już piąty sezon ważnego zadania, którego realizatorem jest Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań" - mówi Dagmara Rybicka, rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”. - Autobus SOS przywozi pomoc dla najbardziej potrzebujących dotkniętych kryzysem bezdomności i skrajnym ubóstwem. Taka forma pomocy jest najczęściej jedyną umożliwiającą zjedzenie ciepłego posiłku i wymianę ubrań na suche.
Bardzo się cieszę, że Autobus SOS czyli pomysł radnego Przemysława Rysia przez kolejny sezon zimowy będzie kontynuował swoją działalność. Dziś po raz pierwszy wyjeżdża na gdańskie ulice! - napisał Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska na swoim profilu FB
Trasa, jaką codziennie pokonywać będzie Autobus SOS, nie jest przypadkowa. Pojazd wyrusza z Nowego Portu bezpośrednio do Sopotu, gdzie o godzinie 19.15 zatrzymuje się na pierwszym przystanku przy ul. Monte Cassino na wysokości Hotelu Rezydent. Następnie kieruje się na ul. Kołobrzeską 13 naprzeciwko stacji SKM Gdańsk Przymorze (postój ok. godz. 20.15) potem na ul. Białą we Wrzeszczu (ok. godz. 21.15) i kończy trasę przy Podwalu Grodzkim 7 w Gdańsku Głównym vis a vis Krewetki (ok. godz. 22.15)
Załoga autobusu - m.in. pracownik socjalny, ratownik medyczny - udzielać będzie wsparcia codziennie. Pomoc dla potrzebujących to m.in. wydawanie gorącej zupy w formie na wynos oraz ciepłej odzieży, np. czapek, rękawiczek, swetrów i szali. Na miejscu osoby w kryzysie bezdomności otrzymają również pełną informację o dostępnym wsparciu w mieście. W razie potrzeby mogą też skonsultować się z ratownikiem medycznym, dyżurującym w autobusie. Pomoc jest świadczona z zachowaniem reżimu sanitarnego w epidemii.
Ta forma mobilnego wsparcia działa w mieście od 2017 roku, w najtrudniejszych dla osób doświadczających bezdomności okresach: jesiennym i zimowym - mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Z powodu epidemii usługa „autobusu SOS - pomoc” była nawet przedłużana, obejmując także wiosnę. Zawsze się sprawdza. Stanowi dobre uzupełnienie oferty pomocowej miasta dla osób w kryzysie bezdomności, która obejmuje między innymi schronienie, wsparcie finansowe, żywnościowe, rzeczowe oraz specjalistyczne i aktywizujące życiowo.
Środki na działanie mobilnego wsparcia dla osób doświadczających bezdomności zabezpieczył gdański MOPR, koordynator zadania. Usługę realizuje w bieżącym roku Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Planowo Autobus SOS powinien skończyć bieg ostatniego dnia marca.
Średnio z pomocy oferowanej w Autobusie SOS korzystało w poprzednich latach około 60 osób dziennie. Osoby potrzebujące z uwagi na podjęte środki ostrożności wynikające z pandemii podobnie, jak w ubiegłym roku nie będą wpuszczane do środka pojazdu, tylko na poszczególnych przystankach otrzymają ciepłą zupę, czyste ubrania i środki ochrony osobistej.
W mieście codziennie prowadzone są działania pomocowe dla osób w kryzysie bezdomności. Gdańszczanki i gdańszczan prosimy o przekazywanie sygnałów o potrzebujących, przebywających w miejscach niemieszkalnych. Wspólnie można im pomóc. Informacje prosimy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).
O lokalizacji potrzebujących można też powiadomić streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. W tym celu trzeba zastosować bezpłatną aplikację Arrels. Dzięki temu streetworker dostanie wiadomość m.in. o miejscu przebywania i liczbie osób w kryzysie bezdomności. Szybciej do nich dotrze z ofertą wsparcia.
WPIS NA FB PIOTRA BORAWSKIEGO, ZASTĘPCY PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA:
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS
opr. AK