• Start
  • Wiadomości
  • Audionomia Award 2022. Główna nagroda trafiła do Piotra Pawlaka za audycję “Las”

Audionomia Awards 2022. Główna nagroda trafiła do Piotra Pawlaka za audycję “Las”

W Gdańsku w dniach 9-11 września odbywała się I Ogólnopolska Konferencja Reportażu Dźwiękowego "Audionomia 2022". Jak mówią organizatorzy z Fundacji Audionomia: "Dźwięk stał się centrum opowieści. Dźwiękoczuli z całej Polski zmierzyli się w Konkursie o nagrodę Audionomia Award". Zdobył ją Piotr Pawlak za audycję “Las”.
11.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ogólny plan wnętrza ciemnego kościoła, podświetlony reflektrorami, na scenie kilkanaście osób w galowych strojach
Finał Konferencji Audionomia odbywał się w Centrum św. Jana w Gdańsku
fot. Bartosz Fatek/audionomia.pl

Czym jest Audionomia 2022?

"Audionomia 2022” to zorganizowana po raz pierwszy Ogólnopolska Konferencja Reportażu Dźwiękowego. Do Gdańska przyjechało 120 uczestników - byli to reportażyści, podcasterzy, realizatorzy dźwięku oraz przedstawiciele różnych instytucji kultury. Wszystkich ich łączy na co dzień wspólna pasja - opowieść dźwiękowa. Na program imprezy składały się wykłady m.in. o unikalności języka audio w audycjach non-fiction, warsztaty i spotkania z twórcami, a także otwarta debata o przyszłości reportażu dźwiękowego.

Czytaj także: Galeria Pinakoteka Design - nowa przestrzeń dla sztuki w Gdańsku 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Audionomia Award

Jury w składzie: Małgorzata Żerwe – Przewodnicząca, Anna Dudzińska, Kinga Sygizman, Artur Giordano, Tomasz Man – po przeanalizowaniu dziesięciu finałowych prac, zakwalifikowało do ścisłego finału następujące audycje: „Challenger” – Agnieszki Szwajgier, „Las” – Piotra Pawlaka, „Mamo, to nie Twoja wina” – Michała Słobodziana, „Miłość na stand upie” – Agnieszki Loch, „To nie musi być smutna historia” – Joanny Sikory oraz „To ostatnie takie trio” – Mariusza Kamińskiego.

Nagrodę główną Audionomia Award otrzymał Piotr Pawlak za audycję “Las”. Jury podkreśliło, że:

„Las” to poruszający dokument naszego czasu opowiedziany w sposób nieprzekładalny na inny niż akustyczny język mediów. Znana z niezliczonej liczby przekazów medialnych sytuacja na granicy polsko-białoruskiej percypowana jest przez odbiorcę w zupełnie nowy sposób. Strzępy rozmów telefonicznych, dźwięki pozawerbalne i te z wnętrza ludzkiego ciała w zderzeniu z audiosferą lasu i odgłosami przeczesujących las pograniczników – pozwalają nam dotknąć sedna strachu, desperacji i beznadziei. Dzięki perfekcyjnemu wyzyskaniu możliwości dźwięku Autor maksymalnie zbliża nas do przybyszów, wyzwala nie tylko emocje, ale i empatię. To dzieło przełamujące stereotypy w podejściu do dźwiękowej nie-fikcji.

mężczyzna ze statuetką stoi na scenie i mówi do mikrofonu, za nim w tle dwie kobiety i mężczyzna z dyplomami
Laureat głównej nagrody Piotr Pawlak, obok pozostali nagrodzeni - Mariusz Kamiński, Agnieszka Szwajgier i Joanna Sikora
fot. Bartosz Fatek/audionomia.pl

Nagrodę Audionomia Sound Design za artystyczne walory dźwiękowe związane z audialnością utworu i jego produkcją otrzymali ex aequo: Agnieszka Szwajgier za audycję „Chellenger” oraz Mariusz Kamiński za audycję „To ostatnie takie trio”. Jury zwróciło uwagę na dynamizm “Chellengera”, podkreślając brawurową realizację opowieści z pogranicza reportażu i słuchowiska. To dźwiękowy portret gangstera udowadniający, że rodzicielska miłość to najskuteczniejsze antidotum na zło. Z kolei w “To ostatnie takie trio” autor namalował dźwiękiem autentyczny obraz wiejskiej społeczności, pośród której rozgrywa się dramat pojedynczego człowieka. Mariusz Kamiński z uważnością i czułością przedstawia nam historię straty i codziennej walki o sens życia bohatera. Udowadnia, że mikrofon potrafi więcej niż kamera, a „najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu”.

Pozaregulaminową Nagrodę Specjalną im. Krzysztofa Wyrzykowskiego, ufundowaną przez rodzinę reportażysty, dla twórcy reportażu społecznie zaangażowanego, w którym słychać bliskość z bohaterem otrzymała Joanna Sikora za audycję „To nie musi być smutna historia”.

zabytkowe kościelne wnętrze z małą ilością światła, na scenie muzycy
Uroczystą Galę uświetnił koncert zespołu Laboratorium Pieśni
fot. Bartosz Fatek/audionomia.pl

O Konferencji Audionomia rozmawialiśmy też w programie "Tym żyje Gdańsk" na portalu gdansk.pl.

- Pomysłodawcą i organizatorem konferencji jest Fundacja Audionomia - mówiła Magdalena Świerczyńska-Dolot z Fundacji. - Chcemy zwrócić gatunkowi, właśnie reportażowi radiowemu, jego miejsce w świecie sztuki i kultury. Dziś świetnie wypromowany jest reportaż wideo, prasowy również, a na reportaż dźwiękowy przez lata nie było pomysłu, gdzie właściwie powinien się znaleźć.

Zobacz program "Tym żyje Gdańsk" z udziałem Magdaleną Świeczyńskiej-Dolot z Fundacji Audionomia:

na podst. audionomia.pl

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Uczniowie w technicznym maratonie