• Start
  • Wiadomości
  • Stacja Orunia. Artyści - twórcy Niepodległości 1900-1925. Kim byli? WYKŁAD

Stacja Orunia. Artyści - twórcy Niepodległości 1900-1925. Kim byli? WYKŁAD

W środę, 30 stycznia, w Stacji Oruni GAK rozpocznie się nowy cykl ciekawych spotkań pt. „Rozmowy w poczekalni”. Gościem pierwszego - poświęconego artystom XX-wieku, którzy mieli istotny wpływ na tworzenie państwa polskiego - będzie dr Hubert Bilewicz. Wstęp wolny.
29.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Artyści - twórcy Niepodległości 1900-1925 - wykład poświęcony wybitnym postaciom świata sztuki, które miały istotny wkład w tworzenie państwa polskiego
"Artyści - twórcy Niepodległości 1900-1925" - wykład poświęcony wybitnym postaciom świata sztuki, które miały istotny wkład w tworzenie państwa polskiego
mat. Stacji Orunia GAK

Wraz z końcem stycznia Stacja Orunia - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Dworcowa 9) zaprasza na nowy cykl spotkań tematycznych zatytułowany „Rozmowy w poczekalni”.

- Poczekalnia to miejsce na chwilę zatrzymania, gdzie można spotkać interesujących ludzi i odbyć ciekawą rozmowę na tematy znane lub zupełnie nowe - tłumaczą pomysłodawcy cyklu ze Stacji Orunia GAK. - Raz na dwa miesiące zapraszać będziemy gości - ekspertów, którzy będą opowiadać o tematach ważnych dla kultury i społeczeństwa. 

Pierwsze takie spotkanie zaplanowano na środę, 20 stycznia. Gościem będzie dr Hubert Bilewicz - historyk sztuki, nauczyciel akademicki i edukator. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo sztuką nowoczesną, historią architektury i dizajnu w XX wieku, w szczególności historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

Podczas otwartego wykładu, zatytułowanego „Artyści - twórcy Niepodległości 1900-1925”, Bilewicz będzie więc opowiadał o wizjach, ambicjach i dokonaniach, zarówno stylotwórczych (poszukiwanie formuły stylu narodowego), jak również państwowotwórczych (mecenat państwowy nad sztuką, związek artystów z polityką) w pierwszych dekadach XX wieku, począwszy od Wyspiańskiego i Malczewskiego, aż do Skoczylasa i Stryjeńskiej.

- Chcemy to pierwsze spotkanie poświęcić zeszłorocznym obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości. I pochylić się nad hasłem „twórcy niepodległości” tym razem nie w odniesieniu do powszechnie znanych wybitnych polityków, ale artystów zaangażowanych we współtworzenie niepodległości Polski. Pamiętajmy bowiem, że oni także wzięli aktywny udział w stworzeniu Rzeczypospolitej, odpowiadając za wizualną sferę odrodzonej państwowości i określając artystyczną tożsamość ówczesnej polskiej sztuki - dodają organizatorzy cyklu.

Wykład rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.

Tematy kolejnych spotkań zostaną podane wkrótce.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!