• Start
  • Wiadomości
  • O pasji do sztuki: kurator Marek Rogala i malarka Zuza Dolega

O pasji do sztuki: kurator Marek Rogala i malarka Zuza Dolega

Ona maluje ogniem, on prowadzi galerię. Ona tworzy kolaże, poezję, instalacje i wykłada. On informuje o sztuce, zachęca do wspólnego czytania, angażuje się w działalność społeczną. Gośćmi programu “Wszystkie strony miasta” byli w piątek, 4 kwietnia, Zuzanna Dolega, której prace można podziwiać w galerii eskaem do 19 kwietnia 2025 oraz Marek Rogala, założyciel strony i galerii eskaem. Artyści zapowiadają też powstanie nowej przestrzeni twórczej na terenie 100czni. Kiedy nastąpi jej otwarcie?
04.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
486857637_1226467396149123_1998933775357731025_n
Zuzanna Dolega i Marek Rogala podczas wernisażu wystawy "Zuza Dolega - nieobecność usprawiedliwiona" w galerii eskaem
Fot. Rafał Mroziński

Czytaj także: Młode Miasto dla mieszkańców czy na wynajem?

Zuzanna Dolega to absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku. Adiunkta i asystentka w Pracowni Rysunku Studyjnego, Pracowni Rysunku Koncepcyjnego i Pracowni Rysunku Narracyjnego. Doktora sztuk pięknych, wykładowczyni i twórczyni autorskiego warsztatu kolażu na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Prowadzi też zajęcia na podyplomowych studiach Arteterapii w Gdańsku.

Tworzy w dziedzinie sztuk wizualnych. Zajmuje się pirografią, rysunkiem, kolażem, poezją konkretną, instalacjami artystycznymi, tkaniną i projekcjami analogowymi.

Swoje ostatnie prace, wystawione w galerii eskaem, wykonała w technice pirografii, która polega na używaniu ognia do kreacji twórczej.

- Na drugim, trzecim roku, kiedy studenci poszukują siebie, ja zaczęłam szukać czegoś, co byłoby organiczne, w zgodzie z naturą, co byłoby współtwórcą - tłumaczy wybór niecodziennego medium Zuzanna Dolega. - I pojawił się ogień. To wymagający współtwórca, bardzo medytacyjny, uczy pokory, zaglądania w głąb własnych stanów emocjonalnych. Przyznaję, że niekiedy prace stawały w płomieniach, więc wymaga też bardzo szybkich reakcji - uśmiecha się artystka. - Moja pracownia to pokój w domu, ale większe rzeczy robię na świeżym powietrzu, mam też inny, większy warsztat. Także wszyscy są bezpieczni, sąsiedzi mogą spać spokojnie - żartuje.

487083172_1226467072815822_2684307746580893580_n (1)
Zuzanna Dolega i Marek Rogala. Wystawa "Zuza Dolega - nieobecność usprawiedliwiona" w galerii eskaem potrwa do 19 kwietnia 2025 r.
Fot. Rafał Mroziński

Marek Rogala od 17 lat tworzy strony eskaem.pl informującą o tym, co ciekawego dzieje się w kulturze w Trójmieście, a od pięciu prowadzi galerię-pracownię eskaem (przy ul. Gdyńskich Kosynierów 10 w Śródmieściu) w ramach Gdańskich Otwartych Pracowni. 

Nagrodzony w 2019 roku Nagrodą Miasta Gdańska za Promocję Kultury im. Marcina Opitza. Człowiek niezwykle aktywny, który uważa że “to nie jest czas na czytanie w samotności” i zaprasza chętnych do "współczytania" w niebanalnych miejscach.

Z pasją opowiada o fascynacji sztuką, marzeniu o 36 dzielnicy Gdańska, która powstałaby na terenach postoczniowych, ale także o najnowszej przestrzeni dla działań artystycznych powstającej na Stoczni. 

- Od marca moje życie zawodowe i obszar działań już w 100 proc. lokalizują się na terenie Młodego Miasta. Od miesiąca pracuję przy tworzeniu nowego kulturalnego miejsca na mapie Gdańska - hubu twórczego, który będzie mieścił się w wyremontowanej hali 31 b, wchodzącej w ekosystem 100czni. Będzie to miejsce, którego zadaniem będzie stworzenie społeczności osób twórczych. Planujemy otwarcie na przełomie czerwca i lipca, będę odpowiedzialny za komunikację tego miejsca. 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Dzień Jedności Kaszubów