• Start
  • Wiadomości
  • ArtSeeŁaźnia - specjalna aplikacja, która pozwala niewidomym aktywnie uczestniczyć w świecie sztuki

ArtSeeŁaźnia - specjalna aplikacja, która pozwala niewidomym aktywnie uczestniczyć w świecie sztuki

W Gdańsku powstała wyjątkowa aplikacja dla osób niewidomych i niedowidzących: ArtSeeŁaźnia. Jej celem jest wprowadzenie osób z dysfunkcją wzroku do świata sztuki współczesnej i umożliwienie im pełnego uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez CSW „Łaźnia 2” w Nowym Porcie. Aplikacja jest bezpłatna i co ważne - nie trzeba mieć swojego smartfona.
01.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Centrum Sztuki Współczenej Łaźnia już w zeszłym roku postawiło na udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących, i rozpoczęło oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo

To ewenement w trójmiejskich galeriach - bezpłatna aplikacja ArtSeeŁaźnia skierowana do osób niewidomych i niedowidzących jest pierwszym tego typu programem w Trójmieście. Umożliwia skorzystanie z automatycznej audiodeskrypcji lub połączenie się z wolontariuszem dokonującym audiodeskrypcji online wystaw prezentowanych w CSW „Łaźnia 2” - oddziale gdańskiego Centrum Sztuki Współczesnej, mieszczącym się w Nowym Porcie, przy ulicy Strajku Dokerów 5.

- Jest to natywna aplikacja mobilna, dedykowana na system Android - tłumaczy Noemi Etush, koordynatorka projektu. - Została specjalnie stworzona do programu „Usłyszeć obraz”, organizowanego w ramach projektu „Nowy Port. W Centrum”. Zaczęliśmy ten program w 2016 roku, jego celem była aktywizacja osób niewidomych i niedowidzących.

„Usłyszeć obraz” to program edukacyjno-artystyczny skierowany do osób niewidomych i niedowidzących, ale także głuchoniewidomych, którego założeniem jest włączenie osób z taką dysfunkcją do odbioru sztuki współczesnej. Program składa się z różnorakich działań - bezpłatnych warsztatów oraz spotkań, w jego skład wchodzi również aplikacja ArtSeeŁaźnia. Co ważne, w swoje działania angażuje również osoby pełnosprawne, które chciałyby nauczyć się języka audiodeskrypcji i tym samym stać się przewodnikami po świecie sztuki dla osób z dysfunkcjami.


Aplikacja ArtSeeŁaźnia umożliwia zwiedzanie z audiodeskrypcją bądź z przewodnikiem - w tej roli m.in. studentki historii sztuki - wystaw w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie

- Wcześniej osoby niewidome i niedowidzące mogły już komfortowo uczestniczyć w naszych wydarzeniach, takich jak wernisaże w Nowym Porcie czy na Dolnym Mieście - ponieważ zapewniamy takim osobom opiekę w trakcie transportu, jak również profesjonalną audiodeskrypcję sztuki na żywo, przeprowadzaną przez naszych wolontariuszy. Chcieliśmy jednak te działania rozszerzyć. Tak powstała aplikacja ArtSeeŁaźnia - jako dodatek do programu „Usłyszeć obraz” - podkreśla Etush.

Aplikacja umożliwia audiodeskrypcję automatyczną, w której wykorzystywane są przygotowane wcześniej przez wolontariuszy specjalne opisy prac, oglądanych kolejno przez użytkownika na wystawie. Dostępna jest przez cały czas trwania danej wystawy w CSW „Łaźnia 2”, tydzień po wernisażu. Ale to nie wszystko: program umożliwia także kontakt z wolontariuszem na żywo, który oprowadza użytkownika wirtualnie, w czasie rzeczywistym.

- Osoba niewidoma chodząc po wystawie łączy się bezpośrednio z wolontariuszem, który odbiera połączenie i przy pomocy kamery, która znajduje się w smartfonie bądź tablecie, widzi obiekt lub pracę, które ma przed sobą osoba niewidoma. Następnie daje tej osobie wskazówki i oprowadza ją po wystawie - tłumaczy Etush.


Jak działa aplikacja? To proste!

Aby móc korzystać z aplikacji, należy pobrać ją w sklepie Google Play. Aplikacja jest darmowa. Dedykowana jest smartfonom i tabletom z systemem Android. Z myślą o tych, którzy takiego sprzętu nie posiadają, pomysłodawcy przygotowali także powyższe urządzenia mobilne, które dostępne są w CSW „Łaźnia 2”.

- Jeżeli osoba chętna nie jest w posiadaniu telefonu bądź tabletu z wymaganym systemem, to my urządzenie wraz ze słuchawkami udostępniamy - uspokaja koordynatorka.


Aby móc skorzystać z pomocy wolontariusza, należy zarejestrować się wcześniej na stronie artseelaznia.pl

Po uruchomieniu aplikacji, użytkownik ma dwie możliwości:

  • pierwszą jest czekanie na włączenie się automatycznej audiodeskrypcji
  • drugą - połączenie z wolontariuszem (przy pomocy przycisku „Połącz się. Zadzwoń”)

Przy wyborze tego drugiego rozwiązania, wolontariusz za pomocą kamery w urządzeniu mobilnym użytkownika widzi obraz, na który zostaje skierowana kamera i opisuje obiekty znajdujące się na wystawie. Aby audiodeskrypcja mogła być przeprowadzona szczegółowo, należy kierować kamerę urządzenia zgodnie ze wskazówkami wolontariusza.

W przypadku braku odpowiedzi ze strony wolontariusza po uruchomieniu aplikacji i wysłuchaniu komunikatu głosowego uruchomiona zostanie automatyczna audiodeskrypcja.

Ważne! Aby skorzystać z pomocy wolontariusza, należy wcześniej poinformować CSW „Łaźnia 2” o planowanej wizycie. W tym celu wystarczy zarejestrować się na stronie artseelaznia.pl. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, datę i godzinę planowanej wizyty, telefon kontaktowy oraz swój adres e-mail.

W razie problemów, w CSW „Łaźnia 2” dostępne są również instrukcje obsługi aplikacji dostosowane do potrzeb zarówno osób niewidomych, jak i niedowidzących.


Czytaj także:

Detektywi ze smartfonami - odkrywaj tajemnice ratusza z nową grą questową

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask