Okazją do tego niezwykłego spotkania ostatnich żyjących gdańskich kombatantów AK i ich bliskich stała się 80. rocznica nadania istniejącemu od jesieni 1939 roku Związkowi Walki Zbrojnej nowej nazwy Armia Krajowa - stało się to 14 lutego 1942 roku. Jubileusz uczczono odsłonięciem na ścianie w bazylice Mariackiej tablicy pamiątkowej następującej treści:
“W 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego żołnierzom wszystkich formacji Armii Krajowej”
W górnym prawym rogu tablicy znajduje się cytat z wiersza żołnierza AK Zbigniewa Kabata, ps. Bobo:
“Nas nie stanie, lecz Ty nie zginiesz,
Pieśń Cię weźmie, legenda przechowa,
Wichrem chwały w historię popłyniesz,
Armio Krajowa!”
ZOBACZ FOTOGALERIĘ:
- Armia Krajowa liczyła około 380 tysięcy żołnierzy, i to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, bo wiele kobiet było żołnierzami Armii Krajowej - przypomniał, przemawiając do zebranych w świątyni prof. Jerzy Grzywacz. - Polskie Państwo Podziemne, którego zbrojnym ramieniem była Armia Krajowa, w sumie, łącznie z tą armią, liczyło około 700 tysięcy ludzi. To że tak liczne było polskie podziemie pozwoliło nam przetrwać, bo okupacja, terror, jaki był w stosunku do narodu polskiego stworzony, był straszliwy. (...) Niestety cena tej walki była ogromna. Liczy się, że od 60 do 100 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej w czasie tej wojny zginęło. Chcemy o nich pamiętać w czasie tej mszy świętej.
Jubileuszową mszę św. celebrował ks. bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej. W ławkach głównej nawy kościoła było około 100 osób - wśród nich kmdr Roman Rakowski, weteran AK, który w marcu będzie obchodził 98. urodziny.
W mszy świętej uczestniczyła też rodzina śp. prezydenta Pawła Adamowicza - żona Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz - bowiem organizatorzy uroczystości postanowili uczcić prezydenta złożeniem kwiatów przy urnie z jego prochami, za zasługi dla gdańskiego środowiska weteranów Armii Krajowej. Kwiaty złożono też w krypcie Kapłanów Gdańskich przy grobie ks. Józefa Zator-Przytockiego, pułkownika AK, który w latach 1962-1978 był proboszczem bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Kwiaty złożono również na grobie ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, który został proboszczem bazyliki Mariackiej w Gdańsku po ks. Józefie Zator-Przytockim.
ZOBACZ ZAPIS WIDEO UROCZYSTOŚCI: