• Start
  • Wiadomości
  • W UCK pracuje jedyny w Europie robot do produkcji leków dla chorych onkologicznie

W UCK pracuje jedyny w Europie robot do produkcji leków dla chorych onkologicznie

W Aptece Szpitalnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku pracuje najnowocześniejszy w Europie i jeden z najnowocześniejszych na świecie robotów do produkcji leków cytotoksycznych. - To przeskok co najmniej o dekadę, jeżeli chodzi o rozwiązania stosowane do tej pory - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
28.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
apteka_cyto_fot.SM (03)
Robot pracuje w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji. Posiada 16 kamer wieloetapowej kontroli, 4 zautomatyzowane ramiona, 8 stacji roboczych, 8 niezależnych stanowisk do mieszania oraz wewnętrzne magazyny na fiolki z lekami oraz strzykawki
fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Skomplikowany proces przygotowywania leków cytotoksycznych 

Leki cytotoksyczne są wykorzystywane w procesie leczenia pacjentów onkologicznych. To substancje, które charakteryzują się wysoką toksycznością, również wobec zdrowych komórek ludzkiego ciała, dlatego proces ich przygotowania musi być prowadzony w sposób staranny, zapewniający bezpieczeństwo zarówno osobom je przygotowującym, jak i pacjentom. To praca, która na każdym etapie musi być dogłębnie monitorowana.

Coraz więcej zakażeń Covid-19 na Pomorzu i w Polsce. Od 6 grudnia bezpłatne szczepionki 

Leki cytotoksyczne w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przygotowywane są w aptece szpitalnej, w specjalistycznej pracowni, która wyposażona jest w odpowiednie materiały, urządzenia i komory laminarne do pracy z tego typu substancjami. Przygotowuje je wykwalifikowany, przeszkolony i odpowiednio zabezpieczony personel. 

Dyrektor Jakub Kraszewski: - Chcemy podążać w kierunku robotyzacji

Ostatnie dwa lata to czas, w którym w aptece odbywała się prawdziwa rewolucja. I mimo że to słowo często jest nadużywane, w tym wypadku całkowicie uzasadnione. W jednostce działa jedyny w Europie (i jeden z zaledwie kilku na świecie) tego typu robot do produkcji leków cytotoksycznych.

apteka_cyto_fot.SM (04)
Przy wyborze robota skupiono się przede wszystkim na zapewnieniu pacjentom najbezpieczniejszej terapii w możliwie najkrótszym czasie przy jednoczesnym, maksymalnym zabezpieczeniu farmaceutów oraz pozostałego personelu szpitala pracującego z lekiem cytotoksycznym
fot. Sylwia Mierzewska/UCK

- Nasze rozwiązanie wyprzedza co najmniej o dekadę stosowane do tej pory - tłumaczy Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - Robotyzacja jest kierunkiem, w którym chcemy podążać. Podobnie zaawansowane urządzenia w wielu miejscach będą wyręczały lub wspomagały naszych pracowników. 

Bezpieczna terapia w jak najkrótszym czasie   

- Od dłuższego czasu wyczekiwaliśmy tego dnia. Przedstawiamy rozwiązanie, które przede wszystkim dedykowane jest naszym pacjentom leczonym na schorzenia onkologiczne i hematologiczne - dodaje Adam Sudoł, z-ca dyrektora naczelnego ds. logistyki medycznej UCK. - Pozwoli ono szybciej i precyzyjniej dostarczyć dawkę leku wykorzystywanego w terapii. Ponadto całe rozwiązanie, jako system „zamknięty”, praktycznie eliminuje zagrożenie toksycznością podawanych leków, również dla personelu wykonującego te czynności. Rewolucja w aptece dokonała się w wielu obszarach, ale najważniejsze z nich to efektywność i bezpieczeństwo.

Multidyscyplinarne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed, UCK i UCS już działa

- Przy wyborze robota skupiliśmy się przede wszystkim na zapewnieniu pacjentom najbezpieczniejszej terapii w możliwie najkrótszym czasie przy jednoczesnym, maksymalnym zabezpieczeniu farmaceutów oraz pozostałego personelu szpitala pracującego z lekiem cytotoksycznym - mówi dr n. med. Wioletta Kaliszan, kierownik Apteki Szpitalnej UCK. - Przez bezpieczeństwo terapii rozumiem najwyższą precyzję dawkowania i monitorowanie praktycznie każdej sekundy produkcji leku. Tutaj nie ma żadnego ryzyka - ani dla pacjentów, ani dla pielęgniarek. Dostarczany produkt jest absolutnie najwyższej jakości.

Sztuczna inteligencja odmierza dawkę i monitoruje przygotowanie leku

Robot pracuje w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji. Posiada 16 kamer wieloetapowej kontroli, 4 zautomatyzowane ramiona, 8 stacji roboczych, 8 niezależnych stanowisk do mieszania oraz wewnętrzne magazyny na fiolki z lekami oraz strzykawki. Jest w stanie wykonać nawet 70 dawek leku w ciągu godziny. 

apteka_cyto_fot.SM (02)
Nauczenie robota, co ma robić, zajęło pracownikom apteki ponad rok
fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Bezpieczna, szybka i precyzyjna praca urządzenia jest zasługą personelu apteki, który nie wyobraża sobie już pracy bez wsparcia robota. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że bezpieczeństwo personelu to bezpieczeństwo pacjenta.

Nowatorski zabieg kardiochirurgiczny w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

- Sztuczna inteligencja pozwala niezwykle precyzyjnie odmierzyć zleconą dawkę i monitoruje na każdym etapie proces przygotowania leku - tłumaczy Wioletta Kaliszan. - Produkcja ruszyła dopiero wtedy, kiedy nauczyliśmy robota, co w zasadzie ma robić i to na naszych warunkach. Zajęło to ponad 12 miesięcy. Obecna sprawna i wydajna praca urządzenia jest zasługą wielu osób pracujących w aptece. Możemy dostarczyć lek w najkrótszym możliwym czasie, a to kluczowe dla pacjentów, lekarzy, dla całej terapii. 

Apteka szpitalna. Cały rok przez całą dobę

Apteka Szpitalna Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego działa nieprzerwanie od 1945 roku. Pracuje w systemie całodobowym 365 dni w roku. W ramach tej integralnej jednostki funkcjonują m.in. pracownia leków cytostatycznych, pracownika żywienia klinicznego, pracownia receptury klasycznej i septycznej, zakład inżynierii genetycznej oraz punkt opieki farmaceutycznej. Apteka obsługuje wszystkie jednostki UCK - kliniki, poradnie, centra lecznicze, laboratoria i zakłady.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas