- Chcielibyśmy aranżować w przestrzeni miejskiej punkty wymian przedmiotów użytkowych. Jednak największy potencjał tkwi w platformie online, która w swobodny sposób umożliwia wyszukiwanie, kontakty, umawianie się. Grono osób korzystających z takich inicjatyw sukcesywnie rośnie. Zatem wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i wzmacniamy ten pozytywny trend w duchu gospodarki obiegu zamkniętego - mówi Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Miasto coraz szerzej angażuje się w działania pod szyldem "less waste". Priorytetem jest nie tylko edukacja oraz przekonywanie do bardziej odpowiedzialnych i świadomych postaw, ale także wdrażanie narzędzi pomagających mieszkańcom w takich proekologicznych działaniach.
- Ostatnio w mojej altanie śmietnikowej widziałem karton z książkami. Przypuszczam, że nawet właściciel chciałby je komuś przekazać, ale nie miał jak tego zrobić. Takich przykładów jest mnóstwo. Nasza platforma ogłoszeń w aplikacji mobilnej ma pomóc w skutecznym kojarzeniu tych, którzy chętnie oddadzą zamiast wyrzucić i tych, którzy chętnie przyjmą i z pożytkiem jeszcze wykorzystają - wyjaśnia Cyprian Maciejewski, koordynator działań edukacyjnych Wydziału Gospodarki Komunalnej. Rozwiązanie jest dostępne dla użytkowników aplikacji "Czyste Miasto Gdańsk" w zakładce „Jak mniej wyrzucać” i jest dostępne wyłącznie dla działań non-profit. Sprzedaż i zakup przedmiotów nie są dozwolone.
Platforma "Oddaj / Wymień", jak sama nazwa wskazuje, służy też do dwustronnych transakcji: przedmiot za przedmiot. Przykładowo gorliwy poszukiwacz mebli do renowacji może się porozumieć z osobą publikującą interesujący go stolik, a samemu zaoferować coś w zamian z własnych ogłoszeń. W tym względzie jest duża dowolność i możliwości bezpośrednich negocjacji. Urząd Miejski w Gdańsku rozważa też kolejne funkcjonalności czy działania sprzyjające ograniczaniu produkcji odpadów i marnowania zasobów. Pierwsze miesiące funkcjonowania platformy posłużą również zbieraniu opinii i pomysłów doskonalących.
ZOBACZ FILM PROMOCYJNY