Apel samorządowców: nie siedźmy w domu, idźmy na wybory europejskie 9 czerwca

O udział wyborach do Parlamentu Europejskiego, bez względu na sympatie polityczne, zaapelowało w czwartek, 6 czerwca, podczas sesji Rady Miasta troje gdańskich samorządowców: Katarzyna Czerniewska, Piotr Grzelak i Cezary Śpiewak-Dowbór. Już w niedzielę, 9 czerwca, wybierzemy 53 polskich przedstawicieli w 720-osobowym Parlamencie Europejskim. 
06.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w średnim wieku, w okularach. Jest ubrana w czarną marynarkę, pod którą jest biała koszulka z niebieskim napisem na piersi
Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska obrady prowadziła w koszulce z hasłem Nie Śpij, bo Cię przegłosują!
fot. gdansk.pl

Jak do udziału w wyborach zachęcali samorządowcy?

Z apelem o uczestnictwo w wyborach europejskich zwrócili się do mieszkańców Gdańska: Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Gdańska, Katarzyna Czerniewska - przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta Gdańska oraz Cezary Śpiewak-Dowbór - przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w RMG.
 
Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Gdańska:
 
Jaka będzie Europa? Jakie będzie znaczenie Polski i jakie będzie znaczenie Gdańska i Pomorza zależy od nas. Zależy od kartki, którą wrzucimy do urny wyborczej.
Myślę, że wszyscy ponad podziałami politycznymi powinniśmy zachęcać i mówić, jak ważne to są wybory. Wszyscy mamy tego świadomość również w kontekście sytuacji geopolitycznej za naszymi granicami.
Zdjęcie przedstawia mężczyznę w garniturze, stojącego za mównicą i przemawiającego na oficjalnym wydarzeniu. Mężczyzna ma krótkie, brązowe włosy i lekki zarost. Ubrany jest w ciemny garnitur, białą koszulę oraz bordowy krawat, a w kieszonce marynarki ma chusteczkę. Przed nim znajduje się mikrofon. W tle, na ekranie, napis: Nie śpij, bo cię przegłosują
Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Gdańska
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Katarzyna Czerniewska - przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska:
 
Chcę wystąpić dziś z wielkim apelem, żeby tak, jak 15 października - nie spaliśmy, zagłosowaliśmy; tak jak 7 października - nie spaliśmy, zagłosowaliśmy - zróbmy to samo w najbliższą niedzielę, 9 czerwca
Będąc mieszkańcem miasta symbolu 4 czerwca; miasta, które musi nieść markę, że nie wszystkie rewolucyjne zmiany muszą dokonać się w sposób rewolucyjny; miasta, które położone jest blisko regularnej wojny toczonej za naszą wschodnią granicą mamy obowiązek pokazywać całemu światu, jak można w pokojowy sposób dokonywać dużych zmian. 
Eurosceptycy już przestali mydlić nam oczy, mówią wprost, że ich celem jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej bądź osłabienie europejskiej wspólnoty. 
Dlatego, serdecznie apeluję do wszystkich Państwa: 9 czerwca nie śpijmy, głosujmy. Głosujmy na siły prodemokratyczne. I pokażmy całemu światu, że w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz w roku 2024, który w lutym ogłosiliśmy rokiem Unii Europejskiej w Gdańsku, w wyborach do Parlamentu Europejskiego zwyciężają siły demokratyczne 
Zdjęcie przedstawia kobietę w formalnym stroju, przemawiającą podczas oficjalnego wydarzenia. Kobieta ma blond włosy, które opadają na ramiona, i jest ubrana w ciemną marynarkę. Siedzi za mównicą z mikrofonem, przed nią znajduje się otwarty laptop marki Dell. Kobieta jest skoncentrowana i mówi do mikrofonu, co sugeruje, że prowadzi prezentację lub uczestniczy w dyskusji. Jej wyraz twarzy jest poważny i zaangażowany. W tle widoczne jest rozmyte, dobrze oświetlone pomieszczenie, co dodaje formalności całej scenie.
Katarzyna Czerniewska - przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Wybory do europarlamentu. Studenci: - Nie ma wymówek, wszyscy idziemy głosować

Cezary Śpiewak-Dowbór - przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej:
 
Serdecznie zachęcam, aby w najbliższą niedzielę pójść, zabrać ze sobą domowników, rodzinę, znajomych, sąsiadów i zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Niezależnie od tego, którą opcję polityczną wybieramy, to warto, żeby pokazać nasze zaangażowanie. 
Patrząc na liczbę plakatów wyborczych wydaje się, że wybory europejskie mają nieco inną temperaturę niż ostatnie dwie kampanie wyborcze. Te wybory są, moim zdaniem, jeszcze ważniejsze niż poprzednie kampanie wyborcze, ponieważ w Parlamencie Europejskim decyduje się - nie tak, jak na tej sali, czy w polskim parlamencie tu i teraz - ale w dużo większym stopniu posłowie w europarlamencie patrzą daleko w przyszłość i strategicznie, jak Europa ma wyglądać za 10, 15 lat i w jakim kierunku idziemy. Wybierzmy tych ludzi, którzy dadzą gwarancję dobrego reprezentowania Polski w Parlamencie Europejskim 
Zdjęcie przedstawia mężczyznę przemawiającego podczas oficjalnego wydarzenia lub konferencji. Mężczyzna nosi ciemny garnitur, białą koszulę i jasnoniebieski krawat z wzorem. Ma krótkie, ciemne włosy, jest starannie uczesany i nosi okulary. Stoi za drewnianą mównicą z mikrofonem, przed którą znajduje się sprzęt elektroniczny. Jego wyraz twarzy jest poważny i skoncentrowany, co sugeruje, że wygłasza przemówienie lub prezentację. W tle widoczne są osoby siedzące w rzędzie, co dodatkowo wskazuje na formalny charakter wydarzenia. Pomieszczenie jest dobrze oświetlone, a w tle widać rozmyte okno z naturalnym światłem.
Cezary Śpiewak-Dowbór - przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Wybory 9 czerwca: najważniejsze informacje

Przypomnijmy, że Polska w wyborach do PE jest podzielona na 13 okręgów.
 
Województwo pomorskie stanowi w całości okręg nr 1 Gdańsk. To oznacza, że każdy obywatel Pomorza, niezależnie od miejsca zamieszkania - w Gdańsku, Kartuzach, Malborku, Pucku, Słupsku lub innej pomorskiej miejscowości - otrzyma w komisji jedną i tą samą kartę wyborczą z kandydatami do Parlamentu Europejskiego
Okręgi są wielomandatowe. W przeciwieństwie jednak do wyborów do Sejmu i Senatu, które odbyły się w październiku 2023 r., nie ma konkretnej liczby mandatów przypisanej automatycznie do danego okręgu. Bardzo dużo zależy od frekwencji wyborczej. Jeśli więc w jakimś okręgu mało osób pofatyguje się do urn wyborczych, to do europarlamentu nie dostanie się stamtąd żaden kandydat.
 
W ostatnich wyborach w 2019 r. mandaty do PE z Pomorza otrzymały trzy osoby: Magdalena Adamowicz, Janusz Lewandowski (Koalicja Europejska), Anna Fotyga (Prawo i Sprawiedliwość).

Nie śpij, bo cię przegłosują. Walka o frekwencję w wyborach europejskich i ABC wyborcy

W okręgu nr 1 kandydatów do europarlamentu wystawiło w tegorocznych wyborach siedem komitetów wyborczych.
 
W Gdańsku, 9 czerwca, będziemy głosować w 201 lokalach wyborczych, z czego 15 stanowią obwodowe komisje o charakterze zamkniętym (szpitale, areszty śledcze i domy opieki społecznej). 
 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok