• Start
  • Wiadomości
  • Anna Walentynowicz. Prapremiera spektaklu na podstawie biograficznej książki

Anna Walentynowicz powraca do Stoczni - spektakl na podstawie biografii już w sierpniu

14 sierpnia 2022, w rocznicę wybuchu strajków sierpniowych z 1980 roku, na terenie Stoczni Cesarskiej, odbędzie się prapremiera „Anny” - spektaklu opartego na książce „Walentynowicz. Anna szuka raju” Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. W postać Anny Walentynowicz wcieli się Agnieszka Przepiórska, aktorka Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Reżyseruje Anna Gryszkówna z Teatru Narodowego w Warszawie. Adaptacji książki dokonał Piotr Rowicki.
03.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzenia
fot. mat. pras.

Strajk w Stoczni Gdańskiej. 31 sierpnia 1980 roku, zwycięstwo: długopis Wałęsy zmienia Polskę

Kolejny projekt o kobiecie

Pracy nad spektaklem “Anna” podjęli się doświadczeni artyści, którzy już tworzyli zespół przy okazji realizacji przedstawienia „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” w sopockim Teatrze na Plaży i krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa. Wtedy też reżyserii podjęła się Anna Gryszkówna, w postać głównej bohaterki - polskiej poetki pochodzenia żydowskiego, rozstrzelanej w obozie koncentracyjnym w Płaszowie - wcielała się Agnieszka Przepiórska, a adaptacji tekstu dokonał Piotr Rowicki.

Agnieszka Przepiórska wcieli się w postać Anny Walentynowicz
Agnieszka Przepiórska wcieli się w postać Anny Walentynowicz
fot. Radek Polak

Annę Gryszkównę, która wystąpi w spektaklu również roli dziennikarki Agnieszki, widzowie Trójmiasta mogą pamiętać także z pracy nad sztuką “Reset” australijskiej dramatopisarki Almy De Groen, w Teatrze Wybrzeże w 2018 roku.

- Uwielbiam opowiadać o kobietach. Są niezbadanym kosmosem. Pełne niespodzianek i zagadek, a jednocześnie tak bardzo mądre, silne, zmysłowe i piękne. Badam z jakich przyczyn kobiety są w stanie zapomnieć o sobie i poświęcić się bez reszty dla mężczyzny, z którym żyją. Albo odwrotnie, uszanować swój wewnętrzny egoizm i zostać kimś, kto działa bezwzględnie - mówiła, przy okazji tamtej realizacji, Anna Gryszkówna.

Być może w tych słowach kryje się klucz do zagadki: czym zafascynowała ją postać Anny Walentynowicz. 

Sierpień' 80. Annę Walentynowicz wspominają autorzy biografii Dorota Karaś i Marek Sterlingow

Punktem wyjścia głośna książka

Za punkt wyjścia do pracy nad postacią twórcy obrali książkę reportażową pt. „Walentynowicz. Anna Szuka Raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, która otrzymała Nagrodę Czytelników konkursu 26. edycji Grand Press.

W wywiadzie dla Deutsche Welle, na pytanie, czym zainteresowała ich Walentynowicz, Marek Sterlingow odpowiedział: - Tak się jakoś zdarzyło, że Anna Walentynowicz prosta, niewykształcona dziewczyna z Ukrainy, krok po kroku szła przez najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Począwszy od rzezi wołyńskiej, poprzez budowę nowego państwa socjalistycznego, następnie masakrę robotników w Grudniu '70, zwycięstwo Sierpnia '80, stan wojenny, gdy była internowana i więziona jak kryminalistka, a kończąc na katastrofie smoleńskiej. Jej biografia idealnie nadaje się do opowiedzenia nie tylko historii sierpniowego buntu, ale i tego, skąd się wziął i jak skończył.

Praca nad adaptacją

Dla Piotra Rowickiego praca nad adaptacją nie jest nowością. Autor już kilkukrotnie tworzył scenariusze teatralne na podstawie literatury. Wówczas jeszcze z reżyserem Piotrem Ratajczakiem, podejmowali wiele bolesnych tematów. W Białymstoku w 2016 r. zrealizowali przedstawienie, do którego punktem wyjścia był pamiętny zbiór reportaży Marcina Kąckiego “Biała siła, czarna pamięć”, przestrzegający przed odradzającym się faszyzmem; w Warszawie opowiadali na scenie o zabójstwie Grzegorza Przemyka, komunistycznej zbrodni, którą zrelacjonował w nagrodzonej nagrodą NIKE książce pt. “Żeby nie było śladów” - Cezary Łazarewicz. W Teatrze Opole wystawili “Kolaborantów” (2018 r.), o moralnej odpowiedzialności polskich artystów kina i teatru, współpracujących z hitlerowcami.

Po realizacji “Ginczanki”, Anna Gryszkówna, Piotr Rowicki i Agnieszka Przepiórska w ramach Fundacji Nowa Strefa Kultury i Teatru Nowa Strefa, postanowili stworzyć kolejną produkcję. Tym razem kobietą, o której nam opowiedzą będzie Anna Walentynowicz.

Współprodukcją spektaklu zajęli się Anna Kądziela-Grubman i Michał Grubman.

W tej hali S6 – Dok Kultury przy ul. Odlewników, na terenie Stoczni Cesarskiej, odbędzie się premiera przedstawienia o Annie Walentynowicz
W tej hali S6 – Dok Kultury przy ul. Odlewników, na terenie Stoczni Cesarskiej, odbędzie się premiera przedstawienia o Annie Walentynowicz
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Stoczniowa przestrzeń

“Annę” zobaczymy po raz pierwszy w postindustrialej przestrzeni dawnej Stoczni Gdańskiej, w hali S6 - Dok Kultury na terenie Stoczni Cesarskiej, przy ul. Odlewników. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla prezentacji historii bohaterki tak związanej z Gdańskiem, Stocznią, Solidarnością i Sierpniem.

Premiera odbędzie w terenie Stoczni Cesarskiej, w S6 – Dok Kultury przy ul. Odlewników - 14 sierpnia. Około 60 minutowy spektakl zagrany będzie dwa razy o godz. 18 i 20.30.

Cena biletu: 50 zł, bilety dostępne w sieci Interticket.pl

Spektakl o Annie Walentynowicz zobaczymy po pierwszy - 14 sierpnia 2022 - w przestrzeni, która pamięta bohaterkę
Spektakl o Annie Walentynowicz zobaczymy po pierwszy - 14 sierpnia 2022 - w przestrzeni, która jeszcze pamięta bohaterkę przedstawienia
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

"Anna Walentynowicz"

w roli Anny Walentynowicz - Agnieszka Przepiórska (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie)
w roli Agnieszki, dziennikarki: Anna Gryszkówna (Teatr Narodowy)

Realizatorzy:

  • reżyseria: Anna Gryszkówna
  • autor tekstu: Piotr Rowicki, na podstawie książki „Walentynowicz. Anna Szuka Raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, wydanej przez Wydawnictwo Znak
  • reżyseria światła: Mateusz Gierc
  • muzyka: Piotr Kaliński (Hatti Vatti, Nannok of the North)
  • kostiumy: Maja Witkowska
  • scenografia: Maja Witkowska, Michał Grubman
  • reżyseria materiałów filmowych: Michał Grubman
  • multimedia/produkcja filmów: Lemoniada Studio
  • plakat/oprawa graficzna: Anna Witkowska
  • promocja/PR: Anna Kądziela-Grubman

Główny partner prapremiery: Europejskie Centrum Solidarności. Produkcja spektaklu została sfinansowana ze środków Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańsk.

Data prapremiery: 14 sierpnia 2022

Więcej informacji: https://www.facebook.com/teatrnowastrefa

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok